Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl yapılır?

0
769

Lazer epilasyon, kadınların yüzyıllardır aradığı rahatlığı ve konforu sunan bir uygulamadır. Ancak yaptırırken çok dikkatli olmak gerekir. Aksi takdirde ciddi sorunlar olabilir. Lazer epilasyon nedir, nasıl yapılır? Lazer epilasyonun zararları nelerdir ve lazer epilasyon tehlikeli midir?

lazer epilasyon nedir

Son zamanların en popüler uygulamalarından biri olan lazer epilasyon, hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabilen bir yöntemdir. Vücuttaki tüylerden tamamen ve süresiz kurtulmak için yapılan bu uygulamada kullanılan çeşitli aletler ve yöntemler vardır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer ışınları, normal ışıklardan farklı olarak tek dalga boyu halinde yayılır. Lazer cihazları ile uygulanan ışınlar cilde geldiğinde kıl köklerine kadar ulaşır. Bu atışlar milisaniyelik atışlardır. Tüylere renk veren pigmentler tarafından emilen lazer ışınları, kıl köklerini zayıflatır ve zamanla yok eder. Lazer epilasyonun özellikle tüyleri koyu renkli olan, kalın olan kişilerde etkili olmasının sebebi budur. Lazer ışınlarının kıl köklerine ulaşmak için kılları görebiliyor olması gerekir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Çeşitli makineler kullanılarak yapılan lazer epilasyonda, uygulama yapılacak bölge belirlenir. Uygun mesafeden bu bölgede kıl köklerine tek tek lazer ışınları uygulanır. Lazer epilasyon acıtır mı sorusu bu noktada akla gelebilir. Genital bölge gibi hassas bölgelerde lazer epilasyon yapılırken yanma hissi oluşabilir. Çünkü lazer ışınları kıl köklerini ısıtırken cilde de ısı vermektedir. Bu acının azaltılması için soğutucu kremler, lokal uyuşturucu kremler kullanılabilir. Lazer epilasyon nasıl yapılır tam olarak görmek isterseniz internette çeşitli uygulama videoları izleyebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Hangi Ciltlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon, tahriş olmamış sağlıklı tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Sadece koyu renkli cildi olanlar bu konuda biraz şanssızdır. Çünkü lazer ışınlarını koyu cilt absorbe eder, bu da kıl köklerini görmesini ve ulaşmasını sağlar. En başarılı sonuçlar açık tenli ancak koyu renk tüylerde elde edilir. Ancak lazer epilasyon hangi ciltlerde uygulanır sorusunun cevabı tüm tonlardaki cilt tipleridir. Sadece, sedef ve egzama gibi problemli ciltlerde lazer epilasyon uygulanmaz. Ağır yan etkili sivilce ilacı kullanan kişiler, hamileler, tüyleri tamamen beyaz olanlar, epilepsi hastaları ile kalp pili olan kişilere lazer epilasyon önerilmez. Bu tarz durumlarda doktorunuza danışmadan uygulama yaptırmamanız gerekir.

Lazer Epilasyon Nerelere Yapılır?

Normal epilasyon işlemi uyguladığınız tüm bölgelere lazer epilasyon yapılabilir. Ağda, jilet ya da makine ile epilasyon yapabildiğiniz koltuk altı, kol, bacak, yüz, genital bölge ve bikini bölgesine lazer epilasyon da yaptırabilirsiniz. Bu uygulamaya tüm vücudunuzda başlamadan önce küçük bir bölümünde deneme yaparak alerjiniz olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Sağlıklı ve alerjik olmayan ve tüy olan hemen hemen her bölgeye lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer Epilasyonu Ne Zaman Yaptırmak Gerekir?

Lazer ışınları uygulama yapılan bölgeyi bir miktar tahriş edeceği için işlem yapıldıktan sonra en az üç ay kadar güneşe çıkmamak gerekir. Bu süre devamında da bir süre uygulama yapılan bölgeye yüksek faktörlü güneş kremleri sürülmesi gerekir. Lazer epilasyon uygulamasından sonra 24 saat boyunca da su değmemesi gerekir. Bu durumlar göz önüne alındığında lazer epilasyon yaptırmak için en doğru zaman kış ayları olur. Kış aylarında epilasyon yapılan bölgeleri hem güneşten hem de denizden korumak daha kolaydır. Ayrıca bahar aylarında ya da yaz aylarında bu işlemi yaptırırsanız bütün yaz denize girmemeyi  ve güneşlenmemeyi göze almanız gerekir.

Siz en iyisi kışa girerken seanslara başlayın ve bir sonraki yaza pırıl pırıl olun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here