Labioplasti Nedir?

0
814

Estetik ameliyatlar giderek çeşitleniyor. Artık sadece görünen bölgelerin değil görünmeyen özel bölgelerin de düzeltilmesi talep görüyor. Bu işlemlerden birisi de vulva iç dudaklarının sarkmasından rahatsız olana kadınların yaptırdığı labioplasti işlemi.

Labioplasti nedir?

Kadın genital organı olan vulvanın,  iç dudaklarında büyüme ve sarkmaya bağlı rahatsızlıkların giderilmesi için estetik cerrah veya jinekologlar tarafından uygulanan cerrahi operasyona labioplasti ameliyatı denir. Bu operasyonla iç dudakların küçültülerek dış dudakların arasında, yani olması gereken yerde kalması sağlanır.

Labioplasti operasyonu, vajina girişinde yer alan labium minus da denen iç dudakların, labium majus denen dış dudakların arasından görünmemesi için yapılır. Bazı durumlarda, sağ ve sol labium minuslar arasında asimetrik bozukluklar da olabilmektedir. Bu operasyonla, her ikisi de eşit boyuta getirilmektedir.

Görsel ve estetik kaygısı olan hastaların tercih ettiği bu operasyonda başarı oranı çok yüksektir. Labiumların normalden daha büyük, sarkık ya da asimetrik olması, görsel rahatsızlık yanı sıra bu bölgenin daha fazla nemli kalmasına yol açmaktadır. Ayrıca, uzun süre nemli kalan genital bölge, vajinit ve Bartholin bezinin abseleşmesine neden olabilmektedir.

İç dudak sarkması

Bu problem, genç kızların genital organlarına bakmaktan bile çekindikleri psikolojik sorunları ortaya çıkarır. Bir çok genç kızın, bu problemden dolayı ileride birliktelik yaşayamayacağını düşünmesine tanık oluruz. Normalde fazla büyük olan labiumlar, penisin vajina girişine de engel olabilmektedir. Ayrıca, ağrılı cinsel ilişkiye de yol açarak, yaşamı daha zor bir hale getirebilir. Labiumları normalden büyük ya da sarkık ve asimetrik olan kadınlar, günlük aktivitelerinde de oldukça fazla zorluk yaşayabilmektedir. Özellikle de mayo, bikini veya dar pantolon gitmekten çekindikleri gözlemlenmektedir. Bu şikayetler ile doktora başvuran hastalarda, labioplasti operasyonu sonrası yüksek oranda hasta memnuniyet sağlanmaktadır.

Labium Minusta büyüme ve sarkma neden oluşur?

Labium minus ismiyle bilinen iç dudakların normalden daha büyük ya da sarkık olması, genellikle ergenlik döneminden sonra ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde oluşan hormonal değişimler sonrası gelişmeye başlayan iç dudaklar, bazı durumlarda anormal boyutlara ve asimetrik görünümlere ulaşır. Bu durum da, kadınların hayatında çok olumsuz etkiler bırakmaktadır. Psikolojik sorunlarla birlikte sağlık sorunları da beraberinde getiren bu problem, labioplasti operasyonuyla kolayca giderilebilir.

Labioplasti ameliyatı

Lokal veya genel anestezi ile yapılabilen labioplasti ameliyatı 30 dk kadar sürer. Bu operasyonda, labiumlar küçültülür ve asimetrik problemler varsa giderilir. Labioplasti, iç dudakların düzeltilmesi anlamında kullanılan bir ifadedir ve dış dudakla alakalı değil, iç dudak küçültme operasyonudur. Operasyon sonrasında 1-2 gün pet kullanmak gerekir. 1-2 hafta deniz ve havuza, 2-3 hafta cinsel ilişkiye ara vermek lazım. Ertesi gün işe dönülebilir. 2 hafta kadar spora ara vermekte yarar var.

Sık sorulan sorular

Bakirelerde labioplasti yapılabilir mi?

Tabi ki yapılabilir. Çünkü kızlık zarı vajina iç kısmında yer alır. Oysa iç dudaklar vajinanın dışında ve vulva denen bölgededir. Bu yüzden kızlık zarına hiç dokunmadan yapılan bir ameliyattır.

His değişikliği olur mu?

Genital bölgede his yoğunluğu klitoristedir. Bu bölgede aşırı bir sarkma ve deri fazlalığı yoksa buraya dokunmamak gerekir. Diğer bölgedeki hislerde bir değişim olmaz.

Hastanede yatmak gerekir mi?

Lokal anestezi ile yapıldığında hastanede kalmak gerekmez. Genel anestezi de ise birkaç saat kadar yani anestezinin etkisi geçene kadar yatış iyi olur. Ama genellikle ertesi güne kalmaz.

Labioplasti fiyatları nasıl belirlenir?

Bu özel bir işlem olduğu için her doktor ve her hastane kendi fiyatını belirler. Yaş, kilo, başka bir hastalık olup olmaması, tek veya çift taraflı ameliyat gibi fiyatı değiştiren etkenler vardır.

SGK karşılar mı?

Tamamen özel ve estetik amaçlı bir işlem olduğu için SGK karşılamaz. Özel sağlık sigortalarında özel bir anlaşam veya madde yoksa genelde onlar da bu işlemi ödemezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here