Kuru ve tahriş olmuş cilt için doğal çözümler nelerdir?

0
788

Kuru ve tahriş olmuş cilt için doğal çözümler nelerdir? Kuru ve tahriş olmuş cilde ne iyi gelir? İşte kuru ve tahriş olmuş cilt için yapılabilecekler…

Kuru ve tahriş olmuş cilt için doğal çözümler

Ciltte kuruluk ve tahriş olma durumu yaşlılık, cilt sorunları, çevresel faktörler ya da kaşıntıya sebebiyet veren etkenlerden kaynaklanabilir. Cilt kuruluğu, cildin dış tabakasında nem eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Cildi nemli tutmak son derece önemlidir. Piyasada cilt kuruluğu ve tahrişi önlemek için çok sayıda ürün satılsa da bu ürünlerin birçoğu ya çok pahalı ya da etkisizdir. 

Kuru ve tahriş olmuş cilt yapısını iyileştirmek için genellikle nemlendirici kremler uygulanır. Kuru ve tahriş olmuş cilt yapısını iyileştirmek için evde yapılabilecek bazı doğal yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Kuru ve tahriş olmuş cilt için doğal çözümler nelerdir?

  • Ayçiçeği yağı

2013 yılından yapılan bir araştırma ayçiçeği yağının nemlendirici etkisi olduğunu ve hidrasyonu artırdığını ortaya koymuştur. Aynı araştırma kapsamında zeytinyağının da cilt üzerindeki etkileri araştırılmış fakat zeytinyağının cilt bariyerine zarar verdiği tespit edilmiştir. 

  • Hindistan cevizi yağı

Kuru ve tahriş olmuş cilt yapısını iyileştiren bir diğer doğal yağ ise hindistan cevizi yağıdır. 2014 tarihli bir araştırmanın sonucuna göre hindistan cevizi yağının vazelin kadar nemlendirici etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hindistan cevizi yağının hidrasyonu ve cilt yüzeyindeki lipid sayısını artırdığı tespit edilmiştir.

2016 yılında yapılan bir başka araştırma ise hindistan cevizi yağının yumuşatıcı etkiye sahip doymuş yağ asitleri içerdiğini ortaya koymuştur. Yumuşatıcı özelliği ile hindistan cevizi yağı kuru ciltteki boşlukları doldurur ve nemlendirici görevi görür.

  • Yulaf banyosu

Yulaf ezmesi kuru ve tahriş olmuş cilde iyi gelen doğal bir besindir. Duş suyuna eklenecek yulaf ezmesi ya da yulaf içeren krem cildin kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur. 2015 yılında yapılan bir araştırma yulaf ezmesinden yapılan özlerin antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri olduğunu ve bu sayede cilt kuruluğunu önlediğini tespit etmiştir.

  • Süt içmek

2015 yılında yapılan bir araştırma düzenli süt içme alışkanlığının cilt kuruluğunu engellediğini göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan bu araştırma kapsamında sütte bulunan fosfolipid yağının cilt bariyerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Yine de aynı etkinin insanlar üzerinde benzer olup olmadığına dair bir kanıt yoktur.

Kuru ve tahriş olmuş cilde ne iyi gelir?

  • Bal

2012 tarihli bir araştırmaya göre balın tahriş olmuş cilt yapısına ve cilt hastalıklarına iyi geldiği saptanmıştır. Bal nemlendirici, iyileştirici ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bal kuru ve tahriş olmuş cilt yapısı için en doğal ve ideal çözüm yöntemlerinden biri olarak sınıflandırılır. Bal kurumuş ve tahriş olmuş cilde direkt olarak uygulanabilir.

  • Vazelin

Vazelin uzun yıllardır nemlendirici olarak kullanılıyor. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre vazelinin yaşlı bireylerde cilt bariyerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Bu araştırmanın bulguları vazelinin yaşlanma sebepli cilt kuruluğuna iyi geldiğini desteklemektedir.

  • Aloe vera

2003 tarihli bir araştırma aloe vera jeli kuru ve tahriş olmuş cilt yapısını iyileştirdiğini tespit etmiştir. Aloe vera özellikle elde ya da ayakta oluşan kuruluğa iyi gelir. El ve ayağa aloe vera jeli sürdükten sonra çorap ve eldiven giyilmeli ve bu şekilde yatılmalıdır.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here