Kurdeşen (Ürtiker) Nedir, Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

0
786

Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ciltte yaşanan döküntüler halk arasında kurdeşen olarak adlandırılır. Kurdeşen dökmek olarak da ifade edilen bu durum farklı sebeplerle ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Peki kurdeşenin belirtileri nelerdir, kurdeşen tedavisi nedir, evde tedavi edilebilir mi?

Kurdeşen nedir?

Tıp alanında ürtiker olarak adlandırılan kurdeşen deride oluşan kabarık, kırmızı döküntülerdir. Vücut herhangi bir şeye alerjij tepki verdiğinde oluşan bu deri döküntüsü aslında deri altında bazı kimyasalların birikimi sonucu ortaya çıkar. Kurdeşen strese bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Kurdeşen hastalığı belirtileri

 • Sürekli kaşınma istediği ile ortaya çıkan kırmızı kabarıklıklar. Vücudun her yerinde bu tarz kızarık kaşıntı alanları.
 • Yutakta, dudaklar ve çevresinde, göz kapaklarında şişme.
 • Kurdeşen kronik ya da akut olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalığın türüne göre belirtileri de değişebilir. Akut kurdeşen dediğimiz hastalık bir anda çok büyük belirtiler ile ortaya çıkıp bir kaç hafta içerisinde etkileri ortadan kalkan bir hastalıktır. Ancak uzun bir süre belirtileri devam eden ve iyileşmeyen kurdeşen ise kroniktir. Bu kronik kurşene neden olan asıl noktalar bulunmadıktan sonra hastalığın belirtileri iyileşme göstermez.
 • Egzamaya benzer belirtileri olan kurdeşen bir anda ortaya çıkar, daha kırmızı ve kaşıntılı olur. Bir çok hasta egzama, sedef ve kurdeşen belirtilerini birbirine karıştırabilir.

Kurdeşen ilacı var mıdır, kurdeşene ne iyi gelir?

Kurdeşen tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Kurdeşen ilaçlarından bazıları reçetesiz olarak eczaneden alınabilir ancak asıl ilaçlar mutlaka doktor tarafından yazılmalıdır. Sizin hastalığınızın ne kadar ilerlediğine, ne kadar zamandır devam ettiğine bağlı olarak doktorunuz özel bir tedavi izlemeniz gerektiğini söyleyebilir. Özellikle hamile ya da emziren kadınlar için kurdeşen tedavisi ayrıca bir özen gerektirir. Bazı kurdeşen ilaçları tedavide farklı ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Yan etkileri de kişiden kişiye değişir.

Evde kurdeşen tedavisi

Aniden ortaya çıkan deri döküntüleri ve kaşıntıları akut kurdeşen belirtileri olabilir. Bu durumda hastanın herhangi bir şeye alerjisi olup olmadığına bakmak gerekir. Eğer ki uzun zamandır hiç yemediğiniz bir şey yediyseniz ya da herhangi bir şeyi çok fazla tükettiyseniz bu alerjik reaksiyon ortaya çıkarabilir. Bu reaksiyon ağırlıklı olarak kaşıntı ve döküntüyse hemen o yediğiniz şeyi bırakmalısınız. Ancak kaşıntı ve döküntülere yutkunma zorluğu, gözlerde ya da ağız kenarlarında ağrılı şişlik eşlik ediyorsa en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekir. Bu kaşınan yerlere kolonya gibi tahriş edici losyonlar sürülmemelidir.

Sadece kaşıntı ve döküntü olarak kendini gösteren ürtiker belirtiler bol su tüketimi, hafif nemlendiriciler ile evde tedavi edilebilir, bir kaç gün içerisinde geçmezse doktora gösterilmelidir.

Kurdeşen bulaşıcı mıdır?

Kurdeşen kişinin vücudunda alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkan durumdur. Kurdeşenin kan ve benzeri nakillerle bulaşma ihtimali vardır. Ayrıca bu hastalığı geçirmekte olan hastanın kişisel eşyalarının da başkaları tarafından kullanılmaması gerekir.

Kurdeşenin nedenleri nelerdir?

Kurdeşen yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudun herhangi bir madde ya da duruma verdiği alerjik bir reaksiyondur. Depresyon gibi aşırı stresli durumlarda da kurdeşen ortaya çıkabilir. Bunun dışında kurdeşene neden olan diğer etkenler şunlardır;

 • Antibüyotik gibi ilaçlar,
 • Fıstık, fındık gibi alerjik reaksiyona neden olabilecek yiyecekler
 • Böcek ısırmaları
 • Lateks ürünler (prezervatif gibi)
 • Vücuttaki çeşitli iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar
 • Aşırı sıcak ve soğuk gibi ısı değişimleri
 • Tozlar
 • Sarmaşık ve ısırgan otu gibi bitkiler
 • Hayvanlar
 • Lupus gibi kronik hastalıklar

Kurdeşen ilacı hastalığın nedenine bağlı olarak belirlenirken kurdeşen resimlerine baktığınızda da farklı görüntüler ile karşılaşabilirsiniz. Kırmızı kabarık görüntüler bazen silik ve az bazen çok dikkat çekici olarak görülebilir.

Kurdeşen dökmek ne demek?

Kurdeşen yukarıda saydığımız nedenler yanında asıl stres kaynaklı ortaya çıkabilir. Uzun süre stres altında kalan ya da birini merak eden, birindenn haber alamadığı için korkan kişiler haber beklerken kurdeşen döktüm derler. Kurdeşen dökmek burada aşırı stres altında kalmak ve korkmak anlamına gelir. İnsanlar stres kaynaklı da kurdeşen dökebilir ya da ürtiker döküntülere sahip olup ciddi kaşınmalar yaşayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here