Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

0
500

Kulağın anatomik yapısından aksaklıklar meydana geldiğinde, şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu bozukluklardan en sık rastlananı ise; kepçe kulak problemidir. Çocukluk çağından itibaren bir çok psikolojik soruna neden olan kepçe kulak problemi, günümüz teknolojisi ve tıbbın ilerlemesiyle, çok basit biçimde tedavi edilebilmektedir.

Kepçe kulak tedavisine başlanmadan önce, deformasyona uğramış olan bölümler ve nedenler tespit edilmelidir. Hastanın yaşı ve kulak kıkırdağındaki sertlik derecesi de göz önüne alındıktan sonra cerrahi müdehale planlamasına geçilebilmektedir. Ameliyat öncesinde, kulakta meydana gelen anatomik bozukluk doğru olarak değerlendirildikten sonra daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Çocuklarda kulak gelişimi 3 ile 7 yaş arasında tamamlanmaktadır. Psikolojik sorunlara neden olmaması için 6-9 yaş arasında kepçe kulak tedavisi önerilmektedir.

Kepçe kulak operasyonu (Otoplasti) nasıl yapılır?

Kepçe kulak operasyonu çocuklar için uygulandığında, çocuğun bu ameliyata istekli olmasına dikkat edilmelidir. Eğer çocuğun kendisi de istekli olursa, operasyon sonrasındaki pansumanlar daha rahat biçimde uygulanacaktır. Çocuklarda genel anestezi kullanılan operasyon, yetişkinlerde lokal ya da sedasyon anestezi altında uygulanmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı, yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürebilmektedir. Eğer daha komplike olgular varsa, ameliyat süresi uzayabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı, genellikle kulağın arka bölümünden yapılan kesi ile kıkırdağa ulaşılır ve bazen bölüm çıkarılırken, bazen de hafifçe törpüleme yapılarak kepçe kulak problemi giderilir.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Çocuklar ergenlik dönemi öncesinde bu tarz durumda kaldıklarında bunu çok ciddi sorun haline getiriyor. Yaşıtları tarafından dalga konusu olan çocukların bu ameliyatı yapma zamanı genelde ergenlik sonrası veya yetişkinlik dönemi oluyor. Kulak estetiği ameliyatı, kendinizi hazır hissettiğiniz her an yapılabilir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl devam eder?

Ameliyat sonrası oluşturulan pansuman kalıbı, operasyondan bir gün sonra kontrol edilir ve beşinci günde tamamen çıkarılır. Bu aşamadan sonra saç bandı takılarak üç hafta boyunca  kullanılması gerekir. Çocuklar operasyondan bir hafta sonra okula geri dönebilir ancak, aktivitelerde zarar görmemesi için öğretmeninin bilgilendirilmesi gerekir. Yetişkinlerde de 5-7 gün gibi bir süre sonra iş hayatına geri dönülebilir. Ameliyat sonrası kulakların zarar görmemesi için özenle dikkat edilmesi gerekir. Yaklaşık 6 hafta kadar sonra kulakların son şeklini aldığı görülebilmektedir. Kurallara dikkat edildiği sürece, kepçe kulak operasyonu başarıyla sonlandırılan ve hastanın hayatına daha normal devam edebildiği basit bir cerrahi işlemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here