Koronavirüs maskesi nasıl yapılır? N95 ve cerrahi maske nedir ve ne işe yarar?

0
309

Koronavirüs maskesi nasıl yapılır? N95 ve cerrahi maske nedir ve ne işe yarar? Evde maske yapımı nasıldır? İşte maske yapımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Koronavirüs maskesi nasıl yapılır N95 ve cerrahi maske nedir ve ne işe yarar

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs COVID-19 (SARS-CoV-2) salgınının ardından dünya genelinde hemen hemen herkes N95 ve cerrahi maske kullanmaya ve koronavirüs maskesi yapmaya başladı. Maske stoklarının azalması sebebiyle birçok kişi evde koronavirüse karşı maske yapıyor. Aşağıda belirtilen hususlara dikkat ederek evde kendi koronavirüs maskenizi yapabilirsiniz.

Evde koronavirüs maskesi nasıl yapılır?

Evde yapılan maskeler N95 ya da cerrahi maske kadar etkili olmasa da uzmanlar ev yapımı maskelerin hiçbir şey yapmamaktan daha iyi olduğunu söylüyor. 2013 yılında yapılan bir araştırma evde pamuk tişörtler kullanılarak yapılan maskelerin cerrah maskelere oranla üçte bir oranında etki gösterdiğini fakat yine de Influenza bulaşımını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koydu. 

Evinizde hava partiküllerini filtreleyebilecek özellikte olan kumaşlardan koronavirüse karşı maske yapabilirsiniz. Evde maske yapımı için gerekli malzemeler ve izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

Maske yapımı için gereken malzemeler

  • Pamuklu ya da mikrofiber özellikli kumaş ya da kıyafet
  • Elastik bant ya da saç lastiği
  • Makas
  • Dikiş makinesi ya da iğne-iplik ya da zımba

Maske yapımı için izlenecek adımlar

  • 30 cm x 15 cm ölçülerinde olacak şekilde dikdörtgen biçiminde iki adet kumaş kesin. Bu ölçüler biraz daha küçük de olabilir.
  • İki kumaşı birbirine dikin ya da zımbalayın.
  • 30 cm olan kenarı bir ters bir düz olacak şekilde kat kat yaparak dikin ya da zımbalayın.
  • 15 cm olan kenarın her iki ucuna da lastik bant ya da saç lastiği koyun ve ardından her iki uçtan da birer cm olacak şekilde katlayarak dikin ya da zımbalayın.
  • Maskenin orta kısmı burnunuzu ve ağzınızı kapatacak kadar genişse maskeniz hazır.

Yeni tip koronavirüs COVID-19 belirtileri nelerdir?

N95 maske nedir ve ne işe yarar?

N95 maske hava ve damlacıklarda bulunan partiküllerden ve solunum yolu hastalıklarından yüzü ve ağız bölgesini korur. N95 tipi maske sağlık çalışanları tarafından kullanılmalıdır. Yeni tip koronavirüs COVID-19 salgını sonrasında dünya genelinde N95 tipi maskeye olan talep ciddi oranda artmıştır. Birçok uzman hastalığı taşımayan kişilerin N95 tipi maske kullanmasını önermez. 

N95 tipi maske hasta olan ya da hasta olduğu düşünülen kişilerle çok yakın temaslar durumunda kullanılır. Düzgün kullanılması durumunda N95 tipi maske partiküllerin en az yüzde 95’ine karşın etkin koruma sağlar. 

N95 tipi maske tek kullanımlıktır ve kişiye özeldir. Kullanım sona erdikten sonra tıbbi atık olarak imha edilmelidir. Eller dezenfekte edilmelidir. 

Cerrahi maske nedir ve ne işe yarar?

Cerrahi maske kişiyi yeni tip koronavirüs gibi COVID-19 gibi solunum yolu hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Cerrahi maske gevşek yapıdadır, ağız ve burun bölgesini kapatır ve hava ile teması arasında fiziksel bir bariyer görevi görür. Cerrahi maske farklı kalınlıkta ve farklı özelliklerde bulunur. 

Düzgün kullanılması durumunda cerrahi maske büyük partiküllerden korur fakat küçük boyuttaki partiküller için her zaman etkili değildir. Gevşek yapısı sebebiyle tam anlamıyla koruma sağlamaz. Tek kullanımlıktır. Maskeyi çıkardıktan sonra eller dezenfekte edilmelidir. Maske tıbbi atık olarak imha edilmelidir. Cerrahi maske kişiye özeldir, başkaları tarafından kullanılmamalıdır.

HIV virüsü belirtileri nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here