Koronavirüs Güzellik Ürünlerinizde Yaşayabilir mi?

0
80

korona virüs bulaşımı güzellik malzemeleri ilişkisiKoronavirüs pandemisiyle beraber, hemen hemen her yüzeyi sterilize etmek için yönergeler yayınlandı ama günlük makyaj ve cilt bakım ürünlerimiz ne olacak, bunu hiç düşündünüz mü? Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kadınların günde en az 16 farklı ürün kullandığını buldu. Peki güzellik rutinlerimizi enfeksiyona karşı ne kadar hassas?

Daha fazlasını öğrenmek ve potansiyel tehlikeyi daha iyi anlamak için yazımızı dikkatle okuyun!

Columbia Üniversitesi’nden virolog Dr. Angela Rasmussen, “SARS-CoV-2’nin (COVID-19’a neden olan virüs) güzellik ürünlerinde nasıl davrandığını bilmiyoruz” dedi. “Virüslerin çoğalmaları için konaklayabilecekleri bir hücreye ihtiyaçları vardır, bu nedenle bakterilerin aksine genellikle bir konağın dışında haftalarca dayanamazlar” diye de devam etti.

Koronavirüsün vücut dışında ne kadar süre aktif kaldığı belirsiz olsa da,  çalışmalar  yüzeye bağlı olarak iki saatten dokuz güne kadar herhangi bir yerde aktif olabildiğini bildirmiştir. Konuştuğumuz tüm uzmanlar, SARS-CoV-2’nin kesin ömrü, güzellik ürünlerinde test edilmediğinden, güzellik rutininize dikkatle devam etmenizi öneriyor. Eğer koronavirüsten şüpheleniyorsanız, herhangi bir ürün kullanmaktan ve sizinkini başkalarıyla paylaşmaktan kaçının.

Hidroksiklorokin ilaç nedir? Hidroksiklorokin hangi hastalıklarda kullanılır?

Kozmetik bilimcisi Dr. Shuting Hu, evinizde iki ayrı alan oluşturulmasını öneriyor: bir kirli ve bir temiz bölge. Eve döndüğünüzde, “kontamine olmuş tüm eşyaları (dış giysiler, ayakkabılar, el çantaları, vb.” ‘Kontamine bölgede’ bırakın. Ellerinizi yıkadıktan sonra, “temiz bölgeye” getirdiğiniz tüm eşyaları sterilize edin.

Temizleyiciler ve tonerler gibi yüksek alkol içerikli ürünler virüsü etkisiz hale getirir. Ancak kremler genellikle daha az alkol ile formüle edildiğinden teorik olarak kontaminasyona daha duyarlı olabilirler.

“Makyaj fırçalarını ve süngerlerini düzenli olarak yıkayın. Aplikatörleri cildinize dokunduktan sonra makyaj malzemesinin içine iki kez batırmayın”diyor dermatolog Dr. Joshua Zeichner. Ayrıca, makyaj çantanızı ve evinizin dışında kullanılan dudak parlatıcısı ve rimel gibi ürünleri silmek de iyi bir fikir olabilir.

Güzellik hizmetleri için dışarı çıkmak da yeni bir risk faktörü oluşturuyor. Bir dermatologun ofisinde bulunan çoğu tıbbi ekipman steril olsa da, spalar ve salonlar her zaman böyle olmayabilir. Eğer kuaförünüzü ziyaret ediyorsanız, sağlığınızı korumak için aldıkları önlemler hakkında bilgi edinmek için ziyaretinizden önce aramalısınız. En azından, salonlar sert yüzeyleri dezenfekte etmeli, her kullanımdan sonra önlükleri yıkamalı ve personelin ellerini düzenli olarak yıkamasını sağlamalıdır.

Bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Megan Halbrook’a göre COVID-19 ile yeniden enfekte olabileceğimize dair güçlü bir kanıt  yok . Göz enfeksiyonu gibi virüsler de paylaşılan ürünler yoluyla kişiden kişiye yayılabilse de, uzmanlar enfekte olmanız durumunda ürünleri atmanın veya karantinaya almanın en iyi yol olup olmadığı konusunda bölünmüş durumda. Hijyen uygulamaları ve karantinanın, ecza dolabınızı ve makyaj çantanızı güvende tutmak için en etkili yöntem olduğu kesin.

Bu yüzden ellerinizi 20 saniye yıkayın, yüzünüze dokunmayı bırakın, tüm yüzeyleri özenle ve sık sık dezenfekte edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here