Kolon Kanserinden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

0
352

Kolon kanseri ağırlıklı olarak erkeklerde ve 50 yaş sonrasında ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bağırsaklarda oluşan polip adı verilen yaraların iyileşmemesi ve ilerlemesi ile gelişen bu kanser türü tedavi edilmediği taktirde ölümcül olabilir. Kolon kanserini ümitvari bir hale getiren ise bu kanserin erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir olmasıdır. Kolon kanserinden korunmak ve kolon kanserini önlemek için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

  1. Kolonoskopi yaptırın

50 yaş itibariyle özellikle erkeklerin doktorlarını belirlediği süre zarfında sık sık kolonoskopi yaptırması gerekmektedir. Eğer ailenizde ya da hastalık geçmişinizde herhangi bir kolon kanseri hikayesi varsa hiç zaman kaybetmeden kolonoskopi yaptırmayı ihmal etmeyin

  1. Daha az işlenmiş et tüketin

Kolon kanseri dahil bir çok kanser türünden korunmak için minimum seviyede et tüketmeye özellikle de işlenmiş etlerden uzak durmaya dikkat etmek gerekir. Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler tüm kalp damar sağlığı için risklidir. Ancak bu tarz ürün tüketimleri en çok da kolon kanseri gibi kanser türleri üzerinde etkiye sahiptir.

  1. Bol bol sebze, meyve ve balık tüketin

Akdeniz diyeti dediğimiz bol sebze ağırlıklı içerisinde en sağlıklı yağların olduğu balıklar ile zenginleştirilmiş diyet en sağlıklı beslenme türüdür. Sebze ağırlıklı beslenme ile bağırsaklarınızın florasını koruyabilir, sebzelerin içerdiği zengin lifler sayesinde kabızlık ya da ishal gibi bağırsak problemlerinden korunabilirsiniz. Kolon kanserinin ilk belirtilerinden biri düzenli olarak kabız ve ishal olmaktır. Sık sık kabız ya da ishal oluyorsanız, kabız olduğunuzda dışkınızda kan görüyorsanız hiç zaman kaybeteden doktora başvurmalısınız demektir. Ayrıca sık sık kabız ve ishal olmak huzursuz bağırsak sendromu adı verilen diğer bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir.

Sık sık kabız olduğunuzda hemoroid sorunu yaşadığınız için de dışkınızda kan olabilir. Dışkınızda kan olması demek kesin kolon kanseri olduğunu anlamına gelmeyecektir. Eğer dışkınızda kan görürseniz siz herhangi bir teşhis koymaya çalışmadan önce doktora başvurunuz.

  1. Sigaradan uzak durun, alkol alımını azaltın

Sigara her kötülüğün başı ancak en çok da kanser türlerinin. Sigaranın dna nın yapısını değiştirerek türlü kanserlere neden olduğu artık ispatlandı. Bu saatten sonra bu konuda farklı bir yorum yapmak mümkün değil. Ancak sigaranın akciğer kanserinden sonra direk olarak etkilediği ikinci kanser için kolon kanseri örnek verilebilir.

Aşırı alkol kullanımının da kolon kanserine doğrudan etkisi olduğunu belirtmek gerek.

  1. Sağlıklı beslenin, obezseniz tedavi olun

Obezite modern dünyanın en büyük sorunlarından biri. Dünyada her yıl milyonlarca insan şeker hastalığı ve obezite gibi beslenme odaklı hastalıklar nedeni ile hayatını kaybediyor. Onlarca insan da aynı şekilde sakat kalıyor. Çünkü şeker hastalığı yüzünden ayaklar kesilebiliyor. Kanser türlerinden daha fazlası şeker gibi obezite gibi hastalıklar nedeni ile insan ölümlerine neden oluyor.sağlıklı beslenme, kilo kontrolü, kolestrol ve şeker kontrolü doğrudan kansere yol açan durumların da kontrolü anlamına geliyor.

Sonuç olarak, kolon kanserinden korunmak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, düzenli uyku gibi genel sağlık kuralları çok önemli. Eğer 50 yaş üzeri erkekseniz mutlaka düzenli olarak kendinizi kontrol ettirmelisiniz. Kadınlar için de doktorun önerdiği şekilde zaman zaman kolonoskopi yaptırmak önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here