Kolajen Takviyeleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

0
37

Kolajen gençlik çeşmesi olarak bilinir. Yüzyıllar boyunca Çinli kadınlar kolajenden faydalanmak için solmuş cildi yumuşatma ve yaşlanan eklemleri koruma umuduyla rutin olarak kolajen kaynağı olan yiyecekler tükettiler. Domuz ayağı, köpekbalığı yüzgeçleri ve eşek derisi gibi yiyeceklerle gençlik çeşmesinden yararlanmayı umdular. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise kolajen, 1980’lerden beri enjekte edilebilir bir dolgu maddesi olarak biliniyor. Dudakları dolgunlaştırmak ve hatları yumuşatmak için kullanılıyor.  Son yıllarda kadınların buna karşı olan ilgisini fırsat bilen şirketler, daha iştah açıcı kolajen takviye yöntemleri buluyor. Kolejenleri piyasada meyveli çiğneme tableti, vanilya aromalı kahve kreması, tek servislik poşet çaylar ve yutması kolay kapsüller gibi formlarda bulmak mümkün.

Kolajen, dolgun görünen ve çizgilerden uzak olan bir cilt sağlıyor. Ayrıca tendonlarınızı, kemiklerinizi ve eklemlerinizi onaran amino asit prolin ve glisin açısından da zengin.

Kolajen takviyeleri hakkında merak ettiklerinizi ilgili yazılarımızdan öğrenebilirsiniz.

2016 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bazı hayvansal parçaları, nörolojik bozukluklara sebep olan BSE varlığının potansiyel riskini ele almak için gıda takviyelerinde kullanılmasını yasakladı. FDA, kilit bir kolajen kaynağı olan jelatini ise “belirtilen endüstri uygulamaları kullanılarak üretildiği sürece” yasağın kapsamından muaf tuttu.

Son günlerdeki popülaritesine rağmen, bu takviyelerin ne kadar iyi çalıştığı ve ne kadar güvenli olduğu hakkında sorular sorulmaya devam ediyor.

Uzmanlar Ne Diyor?

Michigan Üniversitesi Tıp Merkezi’nin Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Programı direktörü Mark Moyad: “Kesinlikle insanların bana sorduğu ilk üç ürün arasında yer alıyor ve inanıyorum ki çeşitli tıp alanlarında umut vaat ediyor. Aynı zamanda en tuhaf ve tartışmalı olanlardan biri.”

Kolajen takviyelerinin umut veren bir yöntem olabileceği üzerinde duruluyor. Bazı dermatologlar ve tüketici grupları, kolajen takviyeleri üretiminde kullanılan toynakların, postların, kemiklerin ve sinir dokularının özellikle ineklerden üretiliyorsa BSE veya deli dana hastalığı gibi hastalıkları taşıyabileceği belirtiyor. Bu konuda halkı uyaran uzmanlar, bu konu özelinde dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Kolajen Takviyelerinin Üzerine Araştırmalar

2019 yılında yapılan ve 805 hastayı içeren 8 araştırmanın sonuçlarına göre, “yara iyileşmesi ve cilt yaşlanması için oral kolajen takviyelerinin kısa ve uzun süreli kullanımı için, ön sonuçların umut verici olduğu açıklandı.

Test edilen 14 popüler kolajen takviyeleri örneklerinden bir tanesinde yüksek seviyelerde  toksik bir ağır metal olan kadmiyuma rastlandı.

Uzmanlar ne öneriyor?

Diyet takviyelerinin kalitesi büyük ölçüde değiştiğinden ve genellikle ilaçlar kadar titizlikle düzenlenmediğinden, birçok beslenme uzmanı kolajenin tavuk, balık veya sığır eti kemikleri kullanılarak ev yapımı yöntemle alınmasını öneriyor.

Kolajen hakkındaki kanıtlar göz doldurucu olsa da, çok güvenilir bir seçenek bulmadan şimdilik yiyeceklerinizden almaya çalışmanız daha uygun gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here