Kolajen Nedir, Kolajen Takviyesi Nasıl Yapılır?

3
1299

Cilt sağlığına etkisi, gençlik iksiri özelliği ile artık kolajeni isim olarak bilmeyen yok. Peki yapı olarak, özellikleri bakımından kolajen nedir, nasıl takviye edilir?

Kolajen nedir?

Kolajenin ne işe yaradığını bilsek de genel olarak bilmediğimiz şey, kolajen ne demek? Kolajen, vücuttaki tüm hücreleri bir arada sıkı sıkıya tutan bir maddedir. Yani deride, kaslarda, kemiklerde ve saçlarda bile bulunan kolajen maddesi cildin sıkı olmasını, kasların güçlü olmasını sağlar. Vücudun da üçte biri kolajen maddesidir.

Vücut kolajen maddesini kendisi üretir ve ihtiyacına göre kullanır. Ancak 30 yaş itibariyle vücutta kolajen üretimi azalır. Menopoz dönemine gelindiğinde ise kolajen kaybı başlar ve bu kayıp %2 lere kadar ulaşabilir. Ciltte oluşan sarkmalar, yaraların daha geç iyileşmesi, cildin daha donuk ve renksiz görünmesinin sebebi de budur. Deri içerisindeki hücreleri canlı ve bir arada tutan, yer çekiminin etkilerine karşı deriyi sıkılaştırmaya çalışan kolajen zamanla azalır. Sonrasında yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Kolajen Nelerde Bulunur?

Kolajen maddesi doğal olarak bazı yiyeceklerde bulunduğu gibi kremlerde, kolajen haplarında ve çeşitli takviye gıda malzemelerinde yer alabilir. Cilt yüzeyine uygulanan çeşitli jel, krem ve bakım kürleri içerisinde ne kadar kolajen olsa da oral olarak alınan ve vücuda direk girebilen kolajen içeren gıdalar kadar etkili olmaz.

Kolajen içeren besinler hangileridir?

A vitamini içeren tüm besinler, omega 3 bakımından zengin tüm yiyecekler (başta norveç somonu olmak üzere), soya sütü ve tüm soya ürünleri, c vitaminli yiyecekler, antioksidan dolu yiyecekler, sülfür maddesi içeren gıdalar ve ebe gümeci,ısırgan otu gibi bitkiler en fazla kolajen içeren doğal gıdalardır. Kolajen takviyesi için doğal gıdaları tercih etmek isterseniz bu besin gruplarını bol bol tercih edebilirsiniz.

İlerleyen yaşlarda kolajen takviyesi nasıl yapılır?

Ameliyatsız cilt yenileme ve gençleştirme uygulamalarının büyük bir kısmı, zamanla vücutta üretimi azalan ya da duran kolajen maddesi üzerine kuruludur. Bu uygulamalarda bazen kolajen kremleri ile, bazen kolajen sıvıları ile bazense kolajen enjeksiyonları ile cilde tazelik, canlılık katılmaya çalışılıyor. Cilt gençleştirme cihazlarının ışınları genelde cildin alt tabakasına nüfuz ederek bu tabakada canlanma sağlar. Kolajen üretimi desteklenir. Ağırlıklı olarak cildin üst tabakası soyulur ya da yara yapılır. Cilt de bu yarayı onarmak için kolajen üretimi artırarak hızla iyileşme sağlar.

Kolajen desteğinin faydaları nelerdir?

Kolajen maddesi cilde esneklik canlılık katar. Daha genç bir görünüm sağlar ancak kolajenin faydaları sadece cilde etkisi ile sınırlı değildir. Vücuda daha bir çok faydası vardır, bunlar;

  • Kalp ve damar sağlığını korur. Kolajen maddesi vücuttaki yağ miktarını ve tabakasını azaltarak kalp damar sağlığının korunmasına destek olur.
  • Göz sağlığını korur. Korneanın korunmasında kolajenin önemli bir etkisi vardır.
  • Sindirim sistemini düzenler. Kolajen maddesi bağırsak sorunlarının tedavisinde sık sık tercih edilen, bağırsaklardaki yara ve bozukları iyileştiren bir maddedir. Ayrıca sindirim sorunlarını ortadan kaldırıp daha düzenli olmasını da sağlar.
  • Kolajen kemikleri güçlendirir. Kolajen maddesinin azalması ile birlikte kemik erimesi gibi sorunların ortaya çıkmasının nedeni de budur. Ancak zamanla azalan kolajen dengesi takviye gıdalar ile yeniden sağlanabilir.
  • Kemikleri güçlendiren kolajen maddesi eklem ağrılarını gidermede de etkilidir.
  • Karaciğeri korur. Kolajen maddesinin içerisinde yer alan bazı maddeler karaciğerin kendini temizlemesine ve korumasına yardımcı olur.

Kolajen Takviyesi Yöntemleri

Kolajen takviye yöntemleri ilk olarak ikiye ayrılır, birincisi haricen dediğimiz krem, kür gibi dışarıdan cilde sürülen yöntemlerdir. Bir diğer ise oral dediğimiz yiyecek içecek olarak alınmasıdır.

Yukarıda kolajen bakımından zengin yiyeceklerden bahsetmişktik, somon gibi deniz tuzu gibi maddeleri tüketerek vücudunuz için kolajen desteği sağlayabilirsiniz. Cilde kolajen takviyesi için de bu gıdaları tüketebilirsiniz.

Kolajen bakımından zengin yiyecekler dışında kolajen şurubu, kolajen hapı, kolajen kürleri ve serumlarını da kullanabilirsiniz. Son zamanlarda herkes tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri budur. Sıvı kolajen olarak bilinen kolajen şurupları yanında suda eritilen collajen tabletleri de tercih edebilirsiniz.

Anti aging özellikli, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yönetik formülleri olan yüz kremlerine de kolajen kremler denir. Klinik çalışmalarla etkisi kanıtlanan bu kolajen kremleri de kullanabilirsiniz. Ancak bu kremlerin yaşa göre değişen yapısı vardır, bu sebeple kolajen kremi alırken mutlaka işin uzmanı birinden yardım alın. Yaşınıza, cilt tipinize ve cilt özelliğinize göre krem almaya çalışın.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here