Kök Hücre Nakli ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

0
458

Kök hücre tedavisinde yaşanan gelişmeler bir çok hastalık için umut ışığı oluşturuyor. Daha önceki yazılarımızda kök hücre tedavisi ile yaşlanmayı durdurma konusundan bahsetmiştik. Kök hücre tedavisi estetik uygulamalar ve önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemi. Peki, kök hücre tedavisi nedir, nasıl yapılır, hangi hastalıkları tedavi edebilir?

Kök hücre nedir?

Kök hücre, kendinden yeni hücreler yapabilen, zamanla organ ve dokulara dönebilen, canlıların asıl yapılarını oluşturan ana hücrelerdir. Bu ana hücreler vücut tarafından düzenli olarak yapılan, vücudu dinç ve canlı tutan mekanizmalardır. Modern tıp sayesinde bu kök hücreler vücutta bir yerden alınıp başka bir yere nakledilerek sorunlu alanlarda tedavi sağlamaktadır.

Kök hücre tedavisi nedir?

Vücut tarafından yapılan kök hücrelerin transfer edilmesi yolu ile hastalıkların tedavisinde kullanılmasına kök hücre tedavisi denir. Kök hücreler nerede bir hasar ya da sorun varsa oraya yoğunlaşarak oranın hemen iyileşmesini sağlamaya çalışırlar. Ilerleyen yaşla beraber kök hücre oluşumu azalır. Yaşlılarda kök hücre sayısı en azdır. Kök hücrelerin vücutta en fazla olduğu dönem anne karnında olunan dönemdir. Doğduktan sonra zamanla azalarak gider.

Kök hücre tedavisinde son gelişmeler nelerdir?

Her geçen gün yapılan yeni çalışmalar ile kök hücre tedavisinde yeni bir noktaya geliniyor. Kök hücrelerin iyileştirici etkisi tüm organların tedavilerinde kullanılabilir hale gelecek gibi görünüyor. Bu hücreler en çok kemoterapi ya da radyoterapi gören kanser hastalarında kullanılıyor. Bunun dışında omurilik zedelenmeleri, felç tedavileri, kalp hastalıkları ile genetik bazı kan hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Kök hücre tedavisi ile yaşlanmayı geciktirmenin mümkün olduğu artık netlik kazandı. Bunun sonucu olarak da son derece verimli cilt gençleştirme tedavileri uygulanmaya başlandı. Saç dökülmesini engellemek, kellik tedavisi ve antiaging konularında da oldukça başarılı tedaviler uygulanmaya başlandı.

Estetik ve güzellik uygulamalarında kök hücre tedavisi

Vücut direncini yükselten, bağışıklık sistemini güçlendiren kök hücreler hastalıkların seyirini etkileyip onların ilerlemesini bile durdurabilmektedir. Vücudu patalojik hastalıklara karşı da daha dirençli bir hale getirebilen bu kök hücreler hücre onarım sisteminin bir parçasıdır. Yaşlanma, kök hücre üretiminin zamanla azalmasının bir parçası olarak da ortaya çıkar. Bunu durdurmanın yolu da yine kök hücre tedavisinden geçer.

Transferi yapılan kök hücreler entegre edildikleri yeni bölgedeki tüm sorunları anında keşfeder ve ne yapılması gerekiyorsa yapar. Bu da kok hucreleri bir çok farklı cerrahi uygulamada kullanılabilir kılar.

Kök hücre tedavisi güzellik ve estetik alanında;

  • Yağ dolgu ve transferinde kullanılabilir. Çünkü kök hücreler enjekte edildikleri noktada damarlanma yaparlar. Özellikle kalça iliğinden alınan kök hücreler transfer edildikleri noktada oluşturdukları yeni damarlar sayesinde dolgu maddesi olarak kullanılan yağın çok daha uzun bir süre orada kalmasını sağlar.
  • Akne izlerinin, büyük skar tedavisi dediğimiz yara izlerinin tedavisinde kök hücreler kullanılabilir. Bu kök hücreler genelde kulak arkasındaki dokudan alınarak çoğaltılmaktadır. Farklı estetik uygulama ve tedavileri ile birleştirilerek selülit tedavisinde, derin kırışıkların giderilmesinde de kök hücreler kullanılabilmektedir.
  • Saç kıl kökündeki kök hücreler saç ekiminde yeni saçların tutunması ve sağlıklı olması için kullanılabilir. Bölgesel kellik ve saç dökülmelerini durdurmak için da kök hücre tedavisi kullanılabilmektedir.
  • İdrar kaçırma sorunlarının tedavisinde, iktidarsızlık tedavisinde ve orgazm sorunları tedavisinde de kök hücreler kullanılabiliyor.

Kök hücre tedavisi kimlere yapılır?

Hiç bir yan etkisi olmayan kök hücre tedavisi tıbbın çaresiz kaldığı kronik hastalıkların tedavisine yeni bir soluk getiriyor. Romatizmal hastalıklarda, karaciğer, böbrek yetmezliklerinde ve benzer bir çok hastalığın tedavisinde kök hücre kullanılabiliyor.

Kök hücre tedavisi otoimmün bir hastalığı olmayan, doktorunun uygun olduğunu söylediği herkese uygulanabilir bir tedavidir. Kök hücreler, yakın bir zamanda organ nakli bekleyen hastaların, doku nakli bekleyen hastaların dermanı olacak. Organ nakli bekleyen hastaların kendi kök hücrelerinden oluşmuş yeni organları sayesinde hayatlarına yeniden başlamaları mümkün olacak. Doku nakli bekleyenlere yine kendi kök hücrelerinden oluşan dokular transfer edilebilecek. Böylece hayatları boyunca bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanmak zorunda kalmayacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here