Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı? 10 Etkili Öneri

0
337

Kış ayları kilo almaktan kaçınamadığımız, özellikle kadınların daha fazla kilo aldığı aylardır. Soğuk hava nedeniyle hareket etmenin azalması yanında daha çok karbonhidratlı, tatlı yiyeceklere yönelim de bunu tetikler. Öyleyse kış aylarında kilo almamak için ne yapmak gerekir, nelere dikkat edersek kışın kilo almayız?

  1. Kışın da bol bol su için

Kışın hava soğuk olduğu için pek su içmek istemeyiz. Su içmek aslında susadıktan sonra yapılması gereken bir şey değildir. Yani susamadığınız halde düzenli olarak su içmek önemlidir. Yaz aylarında günde en az iki litre su içmek lazım. Kış aylarında ise bu oranı kilonuz başına 30 ml gibi düşünebilirsiniz. Yani, 60 kilogramsanız günde 1800 ml su içmeniz gerekmektedir. Su içtiğiniz taktirde daha az şeker ve karbonhidrat alacağınızı da unutmayın.

  1.  Ara öğünler yapın

Kendinizi aç bırakmayın. Yaz aylarında çok fazla sıvı tüketilir, genelde soğuk içeceker ile ferahlamaya çalışırız. Ancak kışın çok fazla içecek tüketilmez. Bu da uzun aç kalma süreleri ve aşırı kan şekeri düşmesi olarak karşımıza çıkar. Kan şekerinin bu denli düşüp tekrar çok yükselmesini engellemek için kesinlikle ara öğünler yapın. Bol bol tam tahıllı ekmekli, içerisinde kefir gibi proteinli süt ürünleri bulunan ara öğünler yapın.

  1. Daha az yağlı kuruyemişler tüketin

Kış aylarında vücudun su tutma kapasitesi, ödemi ve şişliği artar. Ayrıca özellikle de kadınlarda vücudun yağ tutma kapasitesi de artar. Doğal bir durum olarak kendini soğuktan korumak isteyen vücut yağ tutarak daha sıcak olma eğilimindedir. Kış aylarında ceviz gibi fıstık gibi aşırı yağlı kuruyemişleri bir miktar daha az tüketmek kilo kontrolüne yardımcı olur.

  1. Hergün mutlaka yeşil çay için

Tansiyon problemi olmayanlar için günde iki fincan yeşil çay idealdir. Içerisindeki antioksidanlar ile bağışıklığınızı güçlendirir, tok tutar, ana öğünlerden sonra kan şekerinizin direk düşmesini engeller.

  1. Günde bir porsiyon sebze bir porsiyon protein tüketin

Günlük protein porsiyonunuzu mümkünse öğle yemeklerinde alın. Proteinin sindirilmesi bitkisel gıdaların sindirilmesinden daha zordur. Proteinleri öğle yemeğinde alabilirseniz akşam yemeği sonrasında şişkinliğiniz, sindirim probleminiz daha az olur.

  1. Faydalı bakterileri hayatınıza alın, yoğurt ve kefir tüketin

Bağırsaklarımız ne kadar sağlıklıysa biz de o kadar sağlıklıyız, unutmayın. Ayrıca vücudun en duygusal bölgesi de bağırsaklardır. Moraliniz bozulduğunda ya da stres olduğunuzda karnınıza ağrılar giriyorsa bilin ki bu bağırsaklardan geliyor.  Bağırsaklara en iyi gelen şey ise yoğurt ve kefir gibi yararlı bakteriler içeren gıdalardır. Yararlı bakteri dediğimiz probiyotikler kefirin, yoğurdun ve benzeri mayalı ürünlerin içerisinde bulunur. Mümkünse yoğurdu evde kendiniz yapın, hatta kefiri bile kendiniz yapabilirsiniz. Günde en az iki su bardağı kadar yoğurt veya kefir tüketin.

  1. Tuzu azaltın, pul biber gibi yağ yakıcı etkisi olan baharatlara yönelin

Yazın terlediğimiz için vücudumuzdaki tuz miktarı azalır, bu nedenle de tuz alımı belirlenebilir. Ancak kış aylarında fazla terlenmediği için vücuttan hiç tuz atılmaz. Tuz, vücudun ödem bağlama kapasitesini artırırken diğer baharatlar kadar faydalı değildir. Kırmızı biber, karabiberin yağ yakımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Midenizde herhangi bir problem yoksa tuz koymak yerine yemeklerinizi bu baharatlar ile tatlandırın.

  1.  Yeterli ve sağlıklı bir uyku

Az uyumanın kilo almaya neden olduğu kanıtlanmıştır. Uyurken salgılanan bazı hormonlar sizin gün içerisinde daha az yemek yemenize neden olur, çünkü bu hormonlar tokluk hissi verir. Yeterli ve iyi uyumayan kişiler daha yorgun olup aynı zamanda daha fazla ve sık acıkırlar. Bu karanlık ve soğuk günlerde mümkün olduğunca erken yatın ve erkenden kalkın. Hava karanlık da olsa vücudunuz yani biyolojik saatiniz bu düzenle mutlu olacaktır.

  1. Dışarı çıkın, sevdikleriniz ile zaman geçirin

Evde çok fazla zaman geçiren kişilerin sosyal insanlara göre daha fazla yemek yediği ve kilo aldığı gözlenmiştir. Kış aylarında hava soğuk olduğu için evlerine kapanan insanlar da özellikle akşam işten sonra eve gittiğinde kendini abur cubur tarzı yiyeceklere verir. Her fırsatta eve gidip kendinizi yemeklere vermek yerine dışarı çıkın, sevdiklerinizle vakit geçirin. Onlarla çay kahve, bir kaç kadeh bir şeyler için. Böylece aldığınız kalori miktarı da azalır.

  1. Egzersiz yapmayı unutmayın

Artık hava soğudu yürüyemem, şimdi kim gidecek kalkıp da spor salonuna demeyin. Egzersiz yaptığınız sürece vücudunuz daha sıcak olup üşüme hissiniz azalacaktır. Düzenli olarak egzersiz yaparak kas oranınızı artırın ve metabolizmanızı hızlandırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here