Kilo Verdikten Sonra Sarkma Tedavileri

0
1149

Kilolu ve özellikle de aşırı kilolu kişiler, zayıfladıktan sonra vücutlarının çeşitli bölgelerinde sarkmalara maruz kalabilirler. Bu sarkmalar ağırlıklı olarak kol bölgesinde ve üst kolda, karın ile göbek bölgesinde, bacaklarda ve sırtta olabilir. Öyleyse, kilo verdikten sonraki sarkmalar için tedavi yöntemleri nelerdir, bakalım.

Kilo verdikten sonra sıkılaşma için neler yapılmalı?

Zayıfladıktan sonra sıkılaşmak, özellikle de çok fazla kilo verenler için pek kolay değildir. Gevşeyen, elastikiyetini kaybeden deri zaman içerisinde bu durumu kabul eder. Sonrasında da onu tekrar gergin bir hale getirmek oldukça zordur. Kilo verdikten sonra sarkmamak için yapılması gereken iki şey vardır, birincisi yavaş yavaş kilo vermek ikincisi ise kilo verirken sürekli egzersiz yapmak. Yağ aldırma gibi bölgesel zayıflama yöntemleri yanında maalesef sıkılaşmak için herhangi bir ezgersiz yapamazsınız. Bu sebeple de yağ alımı sırasında yağ alınan bölgeye germe işlemleri de yapılır.

Eğer zaman içerisine yayarak kilo vermek ve sürekli egzersiz yapmak gibi bir imkanınız yoksa, kilo verdikten sonra sıkılaşmak ya da güzel görünmek için bazı estetik müdahaleleri tercih edebilirsiniz.

Hızlı kilo verme sonrası uygulanabilen estetik ameliyatlar

Yukarıda, hızlı kilo verdikten sonra vücutta oluşabilecek sarkmaların hangi bölgelerde oluşabileceğinden bahsetmiştik. Kilo verdikten sonra vücuda uygulanabilecek estetik operasyonlar da hangi bölgeden ne kadar kilo verildiğine göre değişir. Ancak en çok ihtiyaç duyulan bölgeler kollar ve göbek bölgesidir.

Kilo verdiktan sonra sarkma ameliyatı türleri şunlardır;

  1. Meme kaldırma (dikleştirme) : Hızla kilo verildiğinde göğüsler de zayıflar ve sarkar. Bu kötü görünümü ortadan kaldırmak için meme germe ya da meme kaldırma işlemleri uygulanır. Eğer hastanın ihtiyacı varsa çeşitli dolgular ya da meme implantı (silikon) da uygulanabilir. Burada önemli olan hastanın kilo verdikten sonra tam olarak nelere ihtiyacı olduğunu belirlemektir.
  2. Kol germe : Kilo verdikten sonra vücutta en hızlı sarkan bölge kollardır. Özellikle üst kol kolaylıkla sarkar ve sıkılaştırması oldukça zordur. Kol germe ameliyatları ile üst kol sıkı ve ince bir yapıya kavuşturulur.
  3. İç bacak germe (iç uyluk): İç bacak vücutta kilo verdikten sonra doğal yollarla sıkılaştırması en zor bölgelerden biridir. Buradaki kaslar çok zayıf olduğu için ne kadar spor yaparsanız yapın bu bölge çok zor şekilllenir. Fazla kilolu olup kilo verdikten sonra ise bu kısmı sıkılaştırmak daha da zor bir hale gelir. Iç bacak sıkılaştırma ameliyatı kilo verdikten sonra sarkan deri ameliyatı türleri içerisinde en gerekli ikinci ameliyattır.
  4. Yüz germe ve benzeri operasyonlar: Eğer obezite sorunu olan bir hasta çok aşırı kilo verirse gıdı bölgesinde, yanaklarda, yüzde de sarkma olur. Bu durumda tüm yüzde gerekli noktalarda yüz germe uygulamalarının yapılması gerekir.

Kilo verdikten sonra sarkmaları toparlamak için yapılabilecek temel ameliyatlar bunlardır. Bazen bunlardan bir ya da bir kaçını yapmak gerekirken bazen genel vücudu toparlamak için kombine ameliyatlar uygulamak gerekir. Hastanın hangi estetik ameliyatları yaptırmaya ihtiyacı olduğu, fiziksel durumu ve sağlılığının bu operasyonlara uygun olup olmadığı hasta ile görüşüldükten sonra belirlenir.

Aşırı kilo verme sonra estetik ameliyatlar nasıl yapılır?

Eğer hastanın herhangi bir sağlık problemi yoksa, tüm kilosunu vermiş artık ideal kilosuna ulaşmışsa germe ya da sıkılaştırma işlemleri yapılabilir.

Bu estetik uygulamalar genel olarak genel anestezi altında yapılır. Hastanın duruma göre bir kaç gün hastenede kalması gerekebilir. Özellikle göbek ve bel bölgesindeki germe ameliyatları sonrasında hastanın düzenli olarak korse giymesi gerekir.

Eğer siz de aşırı kilo verdiyseniz ve bir türlü sıkılaşamıyorsanız en kısa zamanda uzman bir estetik cerrahı ile görüşebilirsiniz. Vücudunuzun hangi bölgelerinde nasıl bir sıkılaştırma yapılabilir doktorunuz size bilgi verecektir. Sonrasında da uygun prosüdürleri uygulayarak sımsıkı, fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here