Kılcal Damar Tedavisi Yöntemleri

0
514

Kılcal damar tedavisi bacak, kol, yüz olmak üzere tüm vücuda uygulanabilen yöntemlerden oluşur. Özellikle beyaz tenli kişilerde kızarıklık gibi görünmelere yol açan kılcal damar çatlaması neden olur, nasıl tedavi edilir?

Kılcal damar çatlaması neden olur?

Beyaz tenli, ince derili kişilerde özellikle bacaklarda ve yüzde kılcal damar çatmalaları ortaya çıkabilir. Beslenme, genetik faktörler, kozmetik ürünlerin kullanımı ve hamilelik gibi bir çok etken bu kılcal damar çatlaklarını daha geniş ve dikkat çekici bir hale getirebilir. Kılcal damar çatlaması varis ile karıştırılır. Görünüm olarak birbirlerine benzeseler de damar çatlakları varise göre çok daha ince ve az görünürdür. Genelde bacaklarda morarıklık gibi bir hal alır.

Sürekli güneşe maruz kalma, yenileyen yaralar ve aynı yerin devamlı tahriş olması da kılcal damar çatlaklarına neden olur. Örümcek ağı görünümündeki bu damar sorunlar, damar içerisindeki minik sızıntılardan oluşur. Varis, bu damar içi problemlerin çok daha ilerlemiş halidir.

Yüzde kılcal damar çatlaması

Yanaklarda, özellikle burun kenarlarında ve çene dahil her yerde ortaya çıkabilir. Rose hastalığı dediğimiz yüzün çoğunlukla kırmızı olması durumuna neden olabilen bu hastalık ile kılcal damar çatlakları karıştırılabilir. Düzenli ve yüksek korumalı güneş kremi kullanımı, güneşe direk maruz kalmama ve şapka kullanımı yüzdeki damar çatlaklarının oluşumunu durdurabilir.

Yüzde kılcal damar tedavisi nasıl yapılır?

Kılcal damar tedavisinde en çok dikkat edilmesi gereken yer yüzdür. Hem derisi çok incedir hem de herhangi bir olumsuz durum olması durumunda en dikkat çekici noktadır. Kılcal damar tedavisi yüz için genelde lazerle yapılır. Lazer ışınları ile damara yüksek sıcaklıklar uygulanır. Daralan damarlar zaman içerisinde görünmez bir hal alır. Ancak bu lazer ışınları miktarının çok dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekir. Çünkü fazla ışın verilmesi durumunda yüzde yanıklar oluşabilir. Lazer ışınlarından oluşan yanıkları bütün hayatınız boyunca yüzünüzde taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Kılcal damar tedavisi bacak için nasıl yapılır?

Bu tedavi temelde iki şekilde yapılır; birincisi yukarıda bahsettiğimiz lazer ışınları tedavisidir. Diğer ise enjeksiyon işlemi.

Bacak için kılcal damar tedavisinde lazer işleminden daha çok enjeksiyon yöntemi kullanılır. Bu yöntemde, çok ince iğnelerle genişleyen damar içine ilaç enjekte edilir. Bu ilaç ile damarın tıkanması sağlanır, yavaş yavaş da damar yok olur. Ilaç enjeksiyonu yöntemi oldukça kolay ve risksiz bir yöntemdir.

Kılcal damar tedavisi uygulamasına başlamadan önce damarların uzman doktor tarafından dikkatle muayene edilmesi gerekir. Varise dönüşmüş büyük damarlar ya da ciddi damar tıkanıkları varsa onlarında ayrıca cerrahi müdaheleler ile çıkarılması gerekebilir. Bu kılcal damar tedavileri ilerlememiş durumlarda kullanılabilir.

Kılcal damar tedavisi sgk tarafından karşılanır mı?

Tedavinin yapıldığı hastanenin sgk anlaşması varsa, tedavi sgk kapsamına girer. Özel hastanelerde sgk tüm hastane masraflarını karşılamasa bile bir miktarını karşılar. Kılcal damar tedavisi İstanbul’da bir çok hastanede sgk anlaşması kapsamında yapılmaktadır.

Kılcal damar tedavisi yapan devlet hastaneleri var mıdır?

İstanbul’da ve ülkemizin bir çok yerinde kılcal damar tedavisi yapan devlet hastaneleri vardır. Cilt doktorları tarafından yapılan bu uygulamalar kullanılan yöntem ve cihazlar yerine göre değişebilir.

 

Lazerle kılcal damar tedavisi yaptıranlar, yorumları, yan etkileri

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi lazerle kılcal damar tedavisinde kullanılan cihaz, cihazın kalitesi ve uygulamayı yapan kişinin uzmanlığı çok önemlidir. Aksi taktirde vücudun herhangi bir noktasına yapılan uygulama yanıklara ve uzun vadeli izlere neden olabilir.

Eğer yüzünüzde ya da vücudunuzda kılcal damar çatlaması varsa tedavide hangi yöntemin kullanılması gerektiğine  doktorunuz muayeneden sonra karar verecektir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda enjeksiyon ya da lazer tedavisini tercih edebilirsiniz.

Kılcal damar tedavisi bir kez mi yapılır, sonrasında ortaya çıkar mı?

Kılcal damar tedavisi hangi yöntem kullanılsa da sadece var olan damar görünümlerini yok eder. Gelecekte oluşması muhtemel damar çatlaklarını tedavi etmez ya da önlemez.

Yeni damar çatlaklarının oluşmasını önlemek için varis çorabı giymek, düzenli beslenmek ve düzenli spor yapmak gibi noktalara dikkat edebilirsiniz. Ayrıca güneş ışınları da varislerin ve damar çatlaklarının artmasına neden olur. Vücudunuzun her yerine güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü güneş kremleri sürmeyi ihmal etmeyin.

Yüzünüzü geniş kenarlı şapkalarla güneşten koruyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here