Kil maskesinin cildiniz için yapabilecekleri

0
551

Uygulaması oldukça kolay olan kil maskesinin cildiniz için yapabilecekleri etkileri biliyor musunuz? Kil maskesi nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir?

Kil maskesinin cildiniz için yapabilecekleri

Kil maskesi ciltteki pürüzleri ortadan kaldırır ve büyük porların görünümünü azaltmaya yardımcı kozmetik ürünlerdir. Kullanımı oldukça kolay olan kil maskesi yaklaşık 20 dakika süre ile ciltte tutulur ve bu sürede cildi gerginleştirir. 

Kil maskesinin faydaları nelerdir?

Kil maskesinin öncelikli amacı ciltteki toksinleri arındırmak, aşırı yağlanmayı önlemek ve por görünümünü azaltmaktır. Bu sebeple kil maskesi özellikle yağlanmaya ve akne oluşumuna meyilli ciltler için ideal bir çözümdür. 

Piyasada satılan kil maskesi ürünleri farklı formüller kullanılarak üretildiği için gösterdikleri etkiler farklı olabilir. Peki kil maskesinin cildiniz için yapabilecekleri nelerdir?

Kil maskesinin cildiniz için yapabilecekleri

Kil maskesi ciltteki yabancı maddeleri ortadan kaldırır

Cildiniz gün boyunca çevresel faktörlerden dolayı kir ve toza maruz kalır. Günlük cilt temizleyicileri ciltteki kir ve toz tabakasını ortadan kaldırmaya yardımcı olsa da haftada 2 ila 3 defa kullanılacak kil maskesi cildin çevresel faktörlü kirlenmeden tamamen temizlendiğinden emin olmanızı sağlar ve cildi nemlendirir. Çevresel faktörlü toz ve kir ciltte uzun süre kalırsa bakteri ve akne oluşumuna sebep olur. 

Kil maskesi ciltte aşırı parlamayı önler

Cilt tipi yağlı olan kişilerde ciltte aşırı parlama oluşur. Aşırı parlama sorununun önüne geçmek için kil maskesi uygulanmalıdır. Kil maskesi ciltteki yağı emer, kiri temizler ve porları doldurur. Beyaz kil olarak da bilinen kaolen cildi gerginleştirmeden yağlanmanın önüne geçer. 

Kil maskesi cildi nemlendirir

Cilt bakımının en önemli adımlarından biri nemlendirme işlemidir. Uygun miktarda nemlendirici cildi besler ve cilt sağlığını korur. Bazı kişiler düzenli olarak nemlendirici ürünler kullansa da ciltleri kuru kalır ve oluşan kuruluk kaşıntıya sebebiyet verir. İşte bu aşamada çözüm kil maskesi kullanmaktır. Kil maskesi cildin nem bariyerini güçlendirir. 

Kil maskesi dinlendirici etkiye sahiptir

Kil maskesi cildi dinlendirir ve ciltteki yağı emer. Dinlenmiş bakımlı ciltte bu sayede akne oluşumu olasılığı en aza indirgenir. 

Kil maskesi nasıl uygulanır?

Kil maskesi makyaj süngeri yardımıyla ya da elle uygulanabilir. Kil maskesinin cildin her noktasına eşit oranda uygulandığından emin olunmalıdır. Yüz bölgesinin yanı sıra kil maskesini boyun bölgesine de sürün. 

Kil maskesi nasıl temizlenir?

Kil maskesi en fazla 20 dakika süre ile ciltte tutulmalıdır. Uygulamanın ardından bir süre sonra kil maskesini su yardımıyla temizleyin. Kil maskesinin normalden fazla süre ile ciltte tutulması kuruluğa sebep olabilir.

Kuru ve tahriş olmuş cilt için doğal çözümler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here