Kaz Ayağı Nedir, Neden Olur?

0
79

Gözün dış köşelerinde bulunan sinir bozucu kırışıklıklar “kaz ayağı” olarak adlandırılır. Her zaman bir yaş göstergesi olmasa da, kaz ayakları herhangi birinin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Ve çoğumuz sinir bozucu bu çizgilerin bir yaşlanma belirtisi olduğu konusunda hemfikiriz.

Yeni başlayanlar için, kaz ayakları her zaman ‘kaz ayakları’ değildir. Bazıları için ‘gülme çizgileri’, bazıları için ‘karakter çizgileri’. Ancak onlara farklı isimler vermek durumu değiştirmez. Yaşlandıkça gittikçe daha belirgin hale gelen gözlerin dış köşelerinde oluşan küçük kırışıklıklar ve ince çizgi kümeleridirler.

Kaz ayakları iki ana kategoriye ayrılır: dinamik ve statik. Dinamik kaz ayakları, altta yatan kastaki bir eylemin (gülümseme veya şaşkınlık) ortaya çıkardığı, genellikle eylem sona erdiğinde dağılan çizgiler ve kırışıklıklardır. Statik kaz ayakları ise, her zaman orada olan çizgi ve kırışıklıklara denir.

Kaz ayaklarının var olmalarının birçok nedeni vardır, bunlardan belki de en üzücüsü genetik olmalarıdır. Ancak kaz ayaklarının gözlerinizi çevreleyen hassas cilde ne zaman ve ne kadar derin bir şekilde yerleşeceğini belirleyen, başka yaşam tarzı faktörleri de vardır.

Güneşe maruz kalma: UVA ışığının cildinizdeki kolajen ve elastine zarar vermesi büyük bir sır değildir. Bilmeyebileceğiniz şey, fazla güneş ışığına maruz kalırsa, cildinizin geri döndürülemeyecek kadar sarkmaya başlayacağıdır. Bu sebeple oluşan hasar ile dinamik çizgileriniz ve kırışıklıklarınız, geri dönüşü olmayan nokta olarak bilinen statik çizgilere ve kırışıklıklara dönüşecektir. Bunun olmasını önlemek için, günlük olarak güneş kremi kullanmaya devam etmeli, güneşe siper olacak bir de şapka takmayı ihmal etmemelisiniz.

Gözleri kısma: Gözlerinizi kısmak, tekrarlanan kas kasılmaları, bir şey okumak ya da bakışlarınızı güneşten korumak, gülümsemek ve gülmek için tekrarlanan kas kasılmalarının neden olduğu, yukarıda belirtilen ‘dinamik’ kırışıklık kategorisine geri dönelim. Bu alışılmış ifadeler sonunda, ifadeniz bittiğinde kaybolmayan kalıcı (statik) kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Tekrarlanan ifadeler kolajenlerinizde değişiklikler yaratarak, bir zamanlar ‘dinamik’ kırışıklıkları kalıcı hale getirir.

Sigara içmek: Sigara içmek birçok olumsuz etkisinin yanında, hassas göz çevrenizdeki cildin kolajen ve elastin liflerine de zarar verir. Rahatsız edici bu alışkanlık ciltteki oksijeni yok eder ve ayrıca gözlerinize duman girmesini önlemek için gözlerinizi kısmanıza neden olur.

Menopoz: Yukarıdaki ‘kaz ayakları’ nedenleri bir şekilde kontrolünüz altında olsa da, menopoz maalesef öyle değildir. Östrojen aslında, cildinizdeki kolajeni ve elastini korumaya ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Bu da ‘kaz ayaklarını’ büyük ölçüde durdurmaya yardımcı olur. Ancak menopozla beraber östrojen seviyeleriniz düştüğünde, minimal ‘gülme çizgilerinin’ daha derin göründüklerini fark edebilirsiniz. Doktorunuz kaçınılmaz olanı biraz daha kolay atlatmanıza yardımcı olmak için hormon tedavisi önerebilir, bu yüzden sizin için neyin en doğru olacağını onunla konuşarak öğrenebilirsiniz.

Botoks ile kaz ayağı tedavisi

Kaz ayaklarının görünmez hale getirilmesinde en yaygın yöntem botulismus toksini yani botokstur. Deri altı kasları geçici olarak felç eden bu toksin ile 6 ay boyunca kaz ayaklarınızı görünmez hale getirebilirsiniz. Deride kalıcı hasar kalmadan bu işlemi yaptırmaya başlamak en doğru hareket olacaktır. Bir dermatolog ya da plastik cerrah tarafından yapılacak botoks uygulaması ile yan etkilerden büyük oranda korunmanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here