Kavitasyon ile zayıflama nedir?

0
1902

Son zamanların en popüler bölgesel zayıflama yöntemlerinden bir tanesi, kavitasyon. Özellilke selülit tedavisinde tercih edilen kavitasyon nedir? Kavitasyon ile zayıflama nasıl olur? En etkili bölgesel zayıflama yöntemleri hangileridir? Kavitasyon zararlı mıdır? Her yönüyle kavitasyon bölgesel zayıflama yöntemi

kavitasyon ile zayıflama

İlk olarak Kavitasyon nedir?

Yeterince kilo verildiği halde eritilemeyen yağların bulunduğu sorunlu bölgeye yoğunluğu azaltılmış ultrasonik ses dalgaları verilir. Bu ses dalgaları uygulanan bölgedeki yağları yakmaya başlar. Kavitasyon, belirli bir bölgeye ses dalgaları verilerek uygulanan bir bölgesel zayıflama yöntemi aynı zamanda da selülit tedavi yöntemidir.

Kavitasyon ile bölgesel zayıflama nasıl olur?

Kavitasyon bölgesel zayıflama yöntemi,ultrasonik ses dalgaları uygulandıkları alandaki yağları parçalar, su ile absorbe eder. Eriyen yağlar enerji kaynağı olarak vücut tarafından kullanılarak dışarı atılır. Böylelikle bölgesel zayıflama sadece yağ kaybederek gerçekleşmiş olur. Bu işlem sırasında sinirlere ya da vücutta herhangi bir noktaya zarar gelmez.  Bu işlem bir anda vücudun sadece bir bölgesine uygulanabilir. Aynı anda birden çok bölgeye uygulanmaz. Kol, bacak, bel çevresi, basen ve sırt bölgesine uygulanabilen bir bölgesel incelme yöntemidir.

Ağrısız, acısız, anestezisiz bölgesel zayıflama yöntemlerinden biri olan kavitasyon, sağlıklı herkes uygulanabilir. Uygulama sırasında oluşan titreşim dışında işlem yapılan kişiler hiç bir şey hissetmezler. Işlem bittikten sonra kişi normal gündelik hayatına dönebilir. Haftada bir seans olmak üzere genelde üç hafta boyunca tedavi uygulanır. Alınan sonuca göre devam edilir ya da tedavi sonlandırılır. Toplamda kavitasyon bölgesel incelme uygulaması 8-10 seans yapılır.

Kavitasyon nasıl yapılır?

İşlem ultrason cihazı ile yapıldığı için öncelikle uygulama yapılacak bölgeye ultrason jeli tatbik edilir. Işın cihazı işlem yapılan bölge üzerinde gezdirilir ve ses dalgaları tatbik edilir. Kavitasyon işlemi öncesinde ve sonrası çok bol su içilmelidir. İşlem sonrasında koyu renkli idrar yapılması durumunda endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü parçalanan yağlar su ile karışıp böbreklerden atılır.

Kavitasyon ile zayıflanır mı?

Kavitasyon uygulamasında anında sonuçlar gözlenir. Uygulama yapılan bölgelerde 2 ile 10 cm arası incelme olur. Bu incelme ölçüleri uygulama yapılan kişinin yaşına, yağ dokusuna, cinsiyetine, beslenme düzenine göre az çok değişiklik gösterebilir. Düzenli beslenme ve egzersiz ile desteklenen kavitasyon tedavisi daha hızlı ve daha fazla sonuç verir.

Herhangi bir bölgeye uygulama ortalama 35-40 dakika sürmektedir. Işlem yapıldıktan sonra 72 saat içerisinde vücutta incelme meydana gelir. Parçalanan yağlar ancak vücutta kullanılabilir hale gelecektir. Bu incelmeyi desteklemek için bol su içilmesi gerekir.

Kavitasyon kimlere yapılamaz?

  • Yaşlılara,
  • Kalp pili olanlara,
  • Hamile kadınlara,
  • Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalara
  • Vücudunda pilatin ve benzeri madde bulunanlara,
  • Şeker hastalarına ve otoimmün hastalığı bulunan kişilere kavitasyon ile bölgesel zayıflama işlemi uygulanmaz.

Kavitasyon zararları nelerdir?

Diğer tüm ameliyatsız estetik tedavilerinde olduğu gibi kavitasyon yönteminde de bazı riskler vardır. En bilinen kavitasyon zararları kabarcık, soyulmadır. Ayrıca doğru yapılmadığı durumlarda yanık hatta ciddi yanıklara sebep olabilir.

Kavitasyon uygulaması uygun mesafeden tutulmazsa testis kanseri, over kanseri ya da tiroide sebep olabilir. Mucizevi bir şekilde kilolu insanları incecik yapabilen bir uygulama değildir. Vücudunun  her yeri kilolu olan kişilerden ziyade sadece göbek bölgesinde ya da sadece bel bölgesi gibi bölgesel yağlanlamaları olan kişilerde daha etkilidir. Kavitasyon ile bölgesel zayıflama uygulamasının uzun vadede etkili olması için işlemden sonra beslenmeye ve aktif yaşama dikkat edilmelidir. Aksi taktirde kaybedilen yağlar, kilolar geri alınır. Kavitasyon dışında diğer bölgesel zayıflama yöntemlerini de görmek isterseniz Bölgesel incelme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here