Genç ve Fit Görünmek İçin Karın Estetiği Uygulamaları

0
739

Kilolu insanlar zayıf insanlara göre olduğundan daha yaşlı görünür. Özellikle göbek bölgesi gibi  bölgesel yağlanmaya sahip vücutlar insanı yaşlı gösterir. Sağlık için, güzellik için, genç görünmek ve fit olmak için yapılan en etkili estetik uygulamaların başında karın estetiği ameliyatları gelir. Karın estetiği, kilolu hastaların, aşırı kilolu olup kilo vermiş hastaların ve bir kaç doğum yapmış kadınların tercih edebileceği estetik yöntemlerinden biridir.

Karın estetiği nedir?

Karın estetiği denince akla ilk olarak karın germe gelir. Karın germe, karın estetiği ameliyatı içerisinde yer alan kategorilerden bir tanesidir. Karın germe ameliyatı da kendi içerisinde mini karın germe ve tam karın germe ameliyatı olarak ikiye ayrılır.

Karna yapılan estetik uygulamalar içerisinde klasik liposuction (yağ aldırma), lazer liposuction, ameliyatsız estetik uygulamaları ile bölgesel zayıflama ve sıkılaşma işlemleri ile karın germe uygulamaları yer alır.  Abdominoplasti ameliyatı olarak adlanrılan karın germe ameliyatı yukarıda saymış olduğumuz işlemlerle kombin olarak da yapılabilir.

Kimler karın estetiği yaptırabilir, karın estetiği için uygundur?

Doğum yapmış ve artık doğum yapmayı düşünmeyen kadınlar karın estetiği yaptırabilir. Hamilelik süresince esneyen deri kendini tekrar toparlayamaz. Özellikle de bu dönemde aşırı kilo alımı söz konusuysa doğum sonrasında tek çözüm karın germe ameliyatı olabilir. Bu ameliyat öncesinde göbek yağlarının eritilmesi için özel diyet ve çeşitli yöntemler ile çalışmalar yapılabilir. Karın germe ameliyatında sadece göbek bölgesindeki sarkmış deri toparlanır, içerisindeki yağlara dokunulmaz. Yani bu karın estetiği kilo azaltmaya ve zayıflamaya yardımcı olan bir estetik ameliyat değildir. Yağlardan kurulmak için liposuction tarzı bir işlem yapılması gerekir.

Aşırı kilolu olup kilo vermiş kadınlar ve erkekler için de karın estetiği uygulamaları tavsiye edilir. Karın derisinin sarkması yanında ciddi bir karın içi yağlanması varsa germe ameliyatının yağ alma işlemi ile birleştirilmesi gerekebilir.

Kimler karın estetiği yaptıramaz?

Doktorunuz herhangi bir sağlık sorununuz varsa, ameliata engel olabilecek bir ilaç kullanım durumunuz söz konusu ise, tansiyon kalp gibi anestezi almanıza engel olabilecek bir durumunuz varsa sizin karın estetiği ameliyatı olmanıza izin vermeyebilir. Ayrıca çok kilolu olup ağır diyetler yapmayı düşünenler, diyetinin başında olanlar, ileride hamile kalmayı planlayan kadınlar karın estetiği yaptırmamalıdır.

Her hamile kalındığında karın derisi bir miktar daha esneme yapar, bazen karın içi yağlanma ileri dereceye ulaşır. Hatta hamilelik döneminde genital bölge aşağı doğru bile sarkabilir. Bu nedenle karın estetiği ameliyatı uygulamaları hamilelikler sona erdikten sonra yapılmalıdır.

Ameliyatsız karın germe nasıl yapılır?

Karın germe işlemleri genel anestezi altında, uzman cerrah tarafından hastane ortamında yapılması gereken bir operasyondur. Ameliyat sonrasında hastaların en az bir gece, gerekirse duruma göre bir geceden daha fazla hastanede kalması gerekebilir. Ameliyat sonrasında bir süre korse kullanılması, spor yapılmaması gerekir. Ameliyatsız estetik uygulamalarının tümünde olduğu gibi ameliyatsız karın germe işleminde ise bu süreçlerin hiç biri yoktur. Ileri derecede karın bölgesinde sarkma olan hastaların ameliyatsız uygulamalar ile iyi bir sonuç alması pek mükün değildir.

Ameliyatsız karın germe uygulamaları genelde bir kez doğum yapmış, çok fazla kilo alıp vermemiş kadınlarda, göbek bölgesinde aşırı yağlanma olmadan hafif sarkıklılklar olan erkekelerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde çeşitli frekans dalgaları ve lazer ışınları ile deri altındaki yağlar dondurulur ya da farklı yöntemlerle parçalanır. Sonrasında deriye verilen dalgalar, ışınlar ile derinin kendini yenilemesi, elastikiyetini yeniden kazanması sağlanır. Tıpkı ameliyatsız yüz germe işlemlerinde kullanılan yöntemler gibi ameliyatsız karın estetiği uygulamaları derinin kendini yenilemesine yönelik iyileştirme çalışmalarıdır.

Karın estetiği ameliyatları nelerdir?

Karnın düz, sıkı ve sağlıklı bir şekilde görünmesi için bir çok estetik işlem uygulanabilir. Bazen bu estetik yöntemlerinden bir kaçının aynı anda uygulanması da daha iyi sonuç alınmasını sağlayabilir.

  1. Yağ alma (liposuction) işlemleri
  2. Tam karın germe işlemleri (genital bölge üzerinden göğüs altına kadar tüm karının gerilmesi ve dümdüz yapılması işlemi)
  3. Mini karın germe işlemleri (göbek deliği ve altındaki sarkıklığın toparlanması)
  4. Karın kası estetiği
  5. Kombin işlemler; liposuction ve tam karın germe gibi ya da liposuction ve karın kası estetiği gibi.

Karın estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın estetiği uygulamalarından karın germe ve kas estetiği işlemleri ile liposuction uygulamaları hastane ortamında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılan işlemlerdir. Bu nedenle de ameliyat öncesinde doktorunuz sizden bir çok konuda dikkatli olmanızı isteyebilir. Bunların başında sigara içiyorsanız ameliyattan en az bir ay önce sigarayı bırakmak, aşırı ağır diyetten ve spordan uzak durmak, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları bırakmak, vücudunuzu ve psikolojinizi bu ameliyata hazırlamak.

Ameliyat öncesinde doktorunuz sizden,  durumunuza, varsa hastalığınıza ve kullandığınız ilaçlara göre farklı taleplerde bulunabilir. Ameliyat sonrasında ise bir ya da bir kaç gün hastanede kalmanız, en az bir ay spor yapmamanız, doktorunuzun verdiği korseyi belirlenen süre boyunca kullanmanız gerekir.

Karın germe ameliyatı sonrasında çok minik bir iz kalır, bu iz de genelde iç çamaşırı çizgisi içerisindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here