Kara üzüm çekirdeği faydaları nelerdir? Kara üzüm çekirdeği zayıflatır mı?

0
468

Kara üzüm çekirdeği faydaları nelerdir? Kara üzüm çekirdeği zayıflatır mı? Kara üzüm çekirdeği zararları ve yan etkileri nelerdir? İşte kara üzüm çekirdeği hakkında bilinmesi gerekenler makalemizde.

Kara üzüm çekirdeği faydaları nelerdir? Kara üzüm çekirdeği zayıflatır mı?

Kara üzüm çekirdeği fenolik asitler, antosiyaninler, flavonoidler ve oligomerik proantosiyanidinler içeren antioksidanlar bakımından zengindir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde kara üzüm çekirdeği oksidatif stres, doku hasarı ve enflamasyona karşı koruyuculuk sağlar ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Makalemizde kara üzüm çekirdeği faydalarını inceledik. İşte kara üzüm çekirdeği faydaları:

Kara üzüm çekirdeği faydaları nelerdir?

  • Tansiyonu düşürür

Yapılan araştırmalar kara üzüm çekirdeğinin yüksek tansiyon sorunlarına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Kara üzüm çekirdeği özellikle orta yaşlı ve aşırı kilolu bireylerde yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

  • Kan akışını hızlandırır

Kara üzüm çekirdeğinin kan akışını hızlandırma etkisi vardır. Kara üzüm çekirdeği ayrıca kan dolaşımı sorunlarına iyi gelir ve kan pıhtılaşması riskini azaltır.

  • Oksidatif hasarı azaltır

Kanda kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin yüksek oranda bulunması kalp rahatsızlıkları için risk faktörü oluşturur. LDL kolesterolün oksidasyonu damar tıkanıklığı sorunlarını tetikleyebilir. Kara üzüm çekirdeği yağlı beslenme sebebiyle oluşan LDL oksidasyonunu azaltır. Strese bağlı olarak kalp dokusunda meydana gelen oksidasyonu engeller.

  • Kolajen miktarını artırır ve kemikleri güçlendirir

Kara üzüm çekirdeği tüketimi ile vücuda giren flavonoid miktarı artar ve bu sebeple kolajen sentezi yükseliyor ve kemikler güçlenir. Kara üzüm çekirdeği flavonoid bakımından zengindir. Flavonoid kemik sağlığına ve eklem sorunlarına iyi gelir. 

  • Beyin sağlığını destekler

Flavonoid ve antienflamatuarlar Alzaymır gibi nörolojik dejeneratif rahatsızlıkları engeller ya da etki ve riski azaltır. Flavonoid bakımından zengin olan kara üzüm çekirdeğinin beyin sağlığını desteklediği düşünülmektedir. Bazı uzmanlar konu hakkında daha çok araştırma yapılması gerekliliğini savunur.

  • Böbrek fonksiyonlarını iyileştirir

Böbrekler oksidatif hasara karşı son derece duyarlıdır. Kara üzüm çekirdeği oksidatif stresi ve enflamatuvar hasarını azaltır, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Böylece böbrek sağlığına da katkıda bulunur.

  • Bulaşıcı hastalıkları engeller

Kara üzüm çekirdeği antibakteriyel ve mantar karşıtı özelliklere sahiptir. Kara üzüm çekirdeği ayrıca mikroplara karşı koruma sağlar. Bazı uzmanlar konuya ilişkin daha çok araştırma yapılması gerektiğini savunur.

  • Kanser riskini azaltır

Kansere yol açan sebepler karmaşık olsa da DNA hasarı hastalığa sebep olan ana etkendir. Yüksek oranda flavonoid ve proantosianidin gibi antioksidan alımı belli başlı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde kara üzüm çekirdeğinin bazı kanser türlerini engellediği sonucuna ulaşılmıştır. Benzer sonuçların insanlar üzerinde de aynı etkiye yol açtığına dair daha çok araştırma yapılması gerektiği savunulur.

  • Karaciğeri korur

Karaciğer vücuda ilaç, viral enfeksiyon, kirleticiler, alkol vb. sebeplerle giren zararlı maddeleri filtreler. Kara üzüm çekirdeği karaciğer sağlığını korur

  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve genç bir görünüm sağlar

Hayvanlar üzerinde yapılan testler kara üzüm çekirdeğinin yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığını ortaya koymuştur. Benzer sonuçlar insan deneylerinde de alınmıştır. Kara üzüm çekirdeği ayrıca yaşlanmaya bağlı kırışıklık ve izleri azaltır.

Kara üzüm çekirdeği zararları ve yan etkileri nelerdir?

Kara üzüm çekirdeği tüketimi genel olarak zarara ya da yan etkiye yol açmaz fakat aşırı miktarda tüketmemek gerekir. Hamile kadınlar ve emziren anneler kara üzüm çekirdeği yemekten kaçınmalıdır çünkü bu kişilerde kara üzüm çekirdeğinin etkilerine dair detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. 

Kara üzüm çekirdeği tansiyonu düşürür, kanı sulandırır ve kan akışını hızlandırır. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaç ya da tansiyon ilacı alan kişilerin kara üzüm çekirdeği tüketirken dikkatli olması gerekir. Kara üzüm çekirdeği ayrıca demir emilimini azaltabilir. 

Kara üzüm çekirdeği zayıflatır mı?

Kara üzüm çekirdeğinin zayıflatıcı etkisi olduğuna dair bir çalışma ya da bulgu bulunmamaktadır.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here