Kapalı Rinoplastinin Avantaj ve Dezanvantajları Nelerdir?

0
607

Önce şu sorunun cevabı ile başlayalım: Kapalı rinoplasti nedir? Kapalı burun estetiği olarak da bilinen bu işlemde tüm cerrahi müdahale burun deliklerinin içinden yapılır. Bu nedenle de ameliyat sonrası görünür bir yara izi olmaz. Ayrıca bu işlem sonrasında şişlik, morarma ve ödem de açık burun estetiği ameliyatına göre daha az olur.

Kapalı rinoplasti ile açık rinoplasti arasındaki farklar?

Her iki yaklaşım da aynı kesi işlemlerinin bir kısmını paylaşır. En önemli fark kapalı rinoplastinin adı üzerinde kapalı olacak şekilde burun deliklerinin içinden yapılmasıdır. Bu, burnun dışında herhangi bir kesi yapılmadığı anlamına gelir. Kesiler her burun deliğinin kenarının içinde yer alır. Oysa açık rinoplasti, burun deliğini ayıran yumuşak dokunun dar duvarı olan, kolumella tabanından yapılan bir kesiyi içerir. Bu, cerrahın cildi burundan kaldırmasına olanak verir. Böylece şekillendirme yapılmadan önce kıkırdak ve kemikler daha iyi bir şekilde görülebilir. Bu nedenle kapalı rinoplasti cerrahın bu konudaki uzmanlığını gerektiren bir işlem olmaktadır.

Kapalı Rinoplastinin Avantajları

Kapalı rinoplasti yaptıranlar neden bunu tercih ediyor derseniz, bu işlemi cazip kılan pek çok artı var. Bunların başında; tara izi olmayışı, ameliyat sonrası minumum acı, açık rinoplastiye göre daha az şişlik ve morarma, tampon kullanılmayışı, daha hızlı iyileşme geliyor.

Ameliyat süresi daha kısadır 

Kapalı rinolpasti açık burun ameliyatına göre daha kısa sürede tamamlanır.

Bu da, hasta için daha az anestezi almak demektir.

Daha az yara izi oluşur

Kapalı rinoplastide dış kesi olmadığı için dışarıdan görülen bir yara izi de olmayacaktır. Ameliyat burun deliklerinin içinden yürütülür.

Daha hızlı iyileşme süreci

Ameliyat sırasında drenaj kanalları ellenmediği için kapalı rinoplasti işlemi sonrasında daha az burun şişmesi görülecektir. Bu nedenle açık rinoplasti geçiren hastalara göre iyileşme süreci daha hızlıdır.

Sonucu görmek daha kolay

Kapalı rinoplasti sırasında burun açılmadığı için, cerrah ameliyat sonrası burnun nasıl görüneceğini daha kolay bir şekilde anlayabilir. Bu açık rinoplasti prosedürlerinde o kadar net değildir.

Kapalı Rinoplastinin Dezavantajları

Doktorunuzun uzmanlığına dikkat edin!

Bu prosedür burun derisi kaldırılmadan yapılır. Bu da, cerrahi tüm değişikliklerin burun deliğinin dar aralığında yapıldığı anlamına gelir. Kapalı rinoplasti yaptırmaya karar verdikten sonraki en önemli nokta kapalı rinoplasti konusunda uzman bir cerrah ile çalışıyor olmanızdır. Doktorunuzu araştırırken uzmanlık noktalarını sormayı unutmayın!

Sınırlı sayıda değişiklik imkanı

Prosedürün doğası gereği, doktorun yapabileceği değişiklikler sınırlıdır. Bu yüzden kapalı burun ameliyatı küçük değişiklikler yapmak isteyen kişiler için tavsiye edilir. Burnunda karmaşık değişiklikler gerektiren insanlar açık bir rinoplastiyi tercih etmelidir. Kapalı bir şekilde, dar alanda yapıldığı için erişim eksikliği karmaşık cerrahi müdahaleleri imkansız kılar.

Burnun doğal yapısını görmek zorlaşır

Kapalı rinoplasti cerrahisi sırasında, burun iç kısmına erişmek için, burun derisi gerilir. Bu germe işlemi burun kıkırdağını bozarak burnun doğal durumunu görmeyi zorlaştırır.

Kapalı rinoplasti iyileşme süreci ipuçları

  • Ameliyat sonrası herhangi bir sorunuz olması durumunda doktorunuza danışın. Bu şekilde daha bilinçli ve rahat bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz.
  • Yenilenen kanamalar ya da 3.günden sonra aşırı şişkinlik fark ederseniz vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.
  • Aşırı hareketten kaçının. Evin etrafında yürüyüş gibi hafif aktiviteler kan dolaşımınız için tavsiye edilir ancak en az 6 hafta olmak üzere ağır egzersiz yapılmamalıdır.tavsiye edilmez. Uyuyakalmayı unutursanız, şişme kötüleşebilir. Cerrahınız tuzlu yiyeceklerden kaçınmanızı isteyebilir, böylece şişlik mümkün olduğu kadar çabuk dağılır.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası için refakat edecek birinin olmasına dikkat edilmeli. Ameliyat sonrası ilk 48 saat en önemli süreci oluşturduğu için destek almak sizi rahatlatacaktır. Çocuğunuz varsa en az bir hafta yardım almanız gerekebilir. Çünkü bu süreçte insan ya da eşya kaldırmaya izin verilmez.
  • İyileşme sürecinde küçük çocuklar ya da evcil hayvanların burnunuza çarpmamasına dikkat edin. Bu nedenle onları severken  veya kucağınızda tutarken çok dikkatli olun. Yaşanabilecek bir kaza iyileşme sürenizi uzatabileceği gibi sonuca da etki edebilir. Reçeteli gözlük veya güneş gözlüğü takıyorsanız, cerrahınız izin verinceye kadar burun köprünüzde durmasına izin vermeyin.
  • Ateşiniz varsa, mide bulantısı hissederseniz, aşırı derecede kızarıklık veya burun akıntısı fark ederseniz derhal cerrahınıza başvurun. Bunlar enfeksiyon belirtileri olabilir ve hızlı aksiyon ile tedavi edilebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here