Kadın genital bölge anatomisi nasıldır? Kadın dış üreme organları görevleri nelerdir?

0
944

Kadın genital bölge anatomisi nasıldır? Kadın dış üreme organları görevleri nelerdir? İşte kadın genital bölge anatomisi hakkında bilinmesi gerekenler…

Kadın genital bölge anatomisi nasıldır? Kadın dış üreme organları görevleri nelerdir?

Vajina genellikle kadın genital bölge anatomisinin tamamı olarak düşünülür fakat bu düşünce yanlıştır. Vulva kadınların dış genital bölge anatomisini tanımlayan kelimedir. Kadın dış genital bölgesi glans clitoris, labia minora ve labia majora’dan oluşur. Kadın dış genital bölgesi idrar yolu, vajina ve bu bölgeyi çevreleyen dokuyu tanımlar.

Vajina rahim bölgesi ve vulva arasındaki kanaldır. Vajina rahim ve dış dünya arasındaki bağlantı görevini görür. Kadınlar vajina bölgesinden doğal yolla doğum yapar. Adet kanaması da vajina aracılığı ile dışarı atılır. Vajina ayrıca cinsel birleşme bölgesidir.

Cinsel ilişki sırasında penis vajina ile birleşir. Penisten boşalan sperm vajinada depolanır ve rahim boynundan uterusa ulaşır. Hamilelik bu şekilde gerçekleşir. 

Kadın genital bölge anatomisi nasıldır?

Vajina anatomisi nasıldır?

Vajina, adet kanaması gibi sebeplerden dolayı tampon ile tıkanır. Anne karnındaki bebek vajina aracılığı ile dış dünyaya ulaşır. Vajina serbest haldeyken vajina duvarları birbiri üzerine çöker. Bu sayede vajinaya uygulanan tampon sabit kalır. 

Vajina duvarları katlanma adı verilen kıvrımlarla kaplıdır. Vajina duvarları ve kıvrımları, rahim boynu ve dış dünya arasında bir tür tünel ve bariyer görevi görür. Vajinada mevcut kıvrımlar doğum gibi durumlar sırasında baskı uygulandığı zaman vajinanın gerinmesini sağlar. 

Vajina farklı doku katmanlarından oluşur. Vajina duvarlarının yüzeyi mukozal dokudan oluşur. Bu doku ağız, burun ve sindirim sistemini oluşturan dokuya benzer yapıdadır. Mukozal dokunun altında düz kas dokusu, kollajen ve esnek lifler bulunur. Bu yapı sayesinde vajina gerinebilir özelliğe sahiptir.

Vajina duvarlarının nemliliğinin korunması için vücut bazı sıvılar salgılar. Cinsel birleşme sırasında kayganlaşmayı artırmak için vajina bölgesinde daha fazla sıvı salgılanır. Vajina ayrıca cinsel bölge için üretilmiş kremleri absorbe etme özelliğine de sahiptir.

Kadın dış üreme organları görevleri nelerdir?

Vajina yaşa göre nasıl değişiklikler gösterir?

Vajina yaşam döngüsü boyunca çok sayıda değişime uğrar. Ortalama bir yetişkin kadının vajinası hafif kıvrık şekildedir ve uzunluğu 7 ila 12 cm arasında değişir. Her kadının vajina yapısı farklılıklar gösterir. Bu sebeple çok küçük ya da çok büyük vajina kavramı yok hükmündedir.

Vajina vücut genelindeki hormonal değişikliklerden etkilenir. İlk adet kanaması ve menopoz dönemi arası olarak bilinen üreme döneminde vajinayı çevreleyen doku artar. 

Vajina hamilelik döneminde değişen hormon seviyelerinden de etkilenir. Pelvis bölgesine doğru artan kan akışı miktarı vulva ve vajinanın daha koyu bir renge bürünmesine yol açar. Doğum sırasında vajina duvarlarının bağlayıcı doku gevşer ve bebeğin çıkışı için hazırlanır. Bebek doğduktan sonra vajina geçici olarak genişler. Vajinada doğuma bağlı genişleme doğumun ardından 6 ila 12 hafta sonra tekrar eski haline dönmüş olur.

Kişi yaşlandıkça vajina ve vajina duvarları da gevşemeye başlar ve vajina çapı genişler. Vajina büyüklüğü cinsel ilişkiyi etkileyen bir faktör değildir. Cinsel ilişki sırasında vajinanın gergin olduğu hissi, pelvik taban kası ile ilgilidir.

Kadınlarda menopoz dönemi sonrasında östrojen seviyesi azalır, vajina duvarları daha ince ve zayıf hale gelir. Bu durumda vajinal kuruluk belirtileri ortaya çıkar ve vajinal akıntı azalır. Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, vajinada hassasiyet ve enfeksiyon riski artar.

Vajina adet döngüsü sırasında nasıl değişir?

Vajinanın adet döngüsü sebebiyle oluşan hormonal değişikliklere verdiği tepkiler değişiklikler gösterir. Siklus ortası dönemde östrojen en yüksek seviyeye ulaşır ve vajina dokusu daha kalın ve dolgun hale gelir.

Rahim boynu adet döngüsü boyunca hareketli durumdadır ve şekli değişiklik gösterir. Hamilelik için verimliliğin en yüksek olduğu günlerden önce ve sonra rahim boynu düşer ve vajinada da hissedilir hale gelir. Rahim boynu merkezinde bulunan delik kapanır. Hamilelik için verimliliğin en yüksek olduğu zamanda rahim boynundaki delik spermin uterusa girmesi için açılır, rahim boynu yüksekte yer alır ve yumuşak dokudadır.

Vajina cinsel ilişki sırasında ne gibi değişiklikler gösterir?

Vajina cinsel ilişki sırasında hızlı değişiklikler gösterir. Kadınlar cinsel olarak tahrik olduğunda genital bölgeye giden kan akışı hızlanır, vajina dokusundaki kan miktarı artar ve daha fazla vajina sıvısı salgılanır. 

Cinsel olarak tahrik olan kadının vajinası genişler. Vajinada oluşan genişlik uterus ve rahim boynunun genişlemesi sonucu oluşur. Bu sayede cinsel birleşme kolaylaşır ve spermin yumurtalıklara ulaşması sağlanır.

Doğum yırtığı (vajina yırtığı) nedir ve nasıl geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here