İyi Bir Güneş Kreminin Sahip Olması Gereken 10 Özellik

0
453

Güneş kremi diğer bir adı ile güneş koruyucu, gündelik hayatın önemli bir parçası haline geldi. Güneş, cildi yaşlandıran ve cilt kanserine sebep olan özellikleri sebebiyle koruyucular ile korunması gereken bir ışık haline geldi. Yaz kış, yağmur bulut demeden her daim kullanılması gereken güneş kremlerinin sahip olması gereken özellikleri nelerdir?

Güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Güneş kremi kesinlikle cilt tipine uygun seçilmelidir.

Her kremin içerdiği farklı maddeler vardır. Bu maddeler bazı cilt tipleri için gayet sorunsuz olurken bazı cilt tipleri için etkili olabilir. Mesela, cildinizde kılcal damar problemi varsa bu durumda daha yüksek faktörlü, tip tipiniz için özel olarak üretilmiş olanlarını tercih etmelisiniz. Kozmetik güneş kremi markaları yerine dermokozmetik markalarının özel ürünlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle yüz için güneş kremi seçerken yüksek faktörlü olanları seçmelisiniz.

  1. Güneş koyurucunuzun ph değerine dikkat edin.

Cildin normalde ph değeri 5.5 tir. Kullandınız kremlerin, temizleyicilerin ya da losyonların bu ph değerini değiştirmemesi gerekir. Satın alacağınız güneş kreminin de ph değerinin buna uygun olduğundan emin olmalısınız.

  1. UVA/ UVB koruyucu etkili olmalıdır.

Özellilkle yüz için güneş kremi tavsiyesi araştırıyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta etki alanıdır. Bazı güneş kremleri farklı ışınlara karşı koruma yaparken bazıları yapmaz. Yazın en sıcak günlerinde kendinizi güneşin en zararlı ışınlarından korumak istiyorsanız seçeceğiniz güneş kremi kesinlikle UVA/ UVB filtresi özelliğine sahip olmalıdır.

  1. E vitamini olmazsa olmaz.

Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminlerde ilk sıraları e ve c vitaminleri alır. Bu vitaminler cildin yenilenmesini, esnek olmasını sağlar. Yaz için seçeceğiniz güneş koruyucunun e vitamini içermesi, cildinizin kurumasını ve gerilmesini engeller. Güneş, halıhazırda cildin nem kaybetmesine ve gerilmesine sebep olur. E vitaminli güneş koruyucular bu durumu bir nebze de olsa engeller.

  1. Suya dayanıklı güneş koruyucular tercih edin.

Hem denizde plajda hem de gündelik hayatta suya dayanıklı güneş kremleri kullanmak gerekir. Denizdeyken güneşten korunmak için kullanacağınız bu krem gündelik hayatta da terlemeye karşı dayanıklı olmalıdır.

  1. Güneş kremlerinin ömrü bir yıldır.

Geçen yazdan kalma güneş kremlerini bu yıl kullamanazsınız. Bunları satın alırken de ne kadar süre önce üretilmiş olduğuna dikkat etmek lazım

7.Güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidir.

Güneşe çıktıktan sonra ya da hemen çıkmadan önce sürülen güneş kremleri çok fazla etki etmemektedir. Bu kremleri en az 20 dakika önce sürüp, cildinizin emmesini ve koruma etkilerinin ortaya çıkmasını beklemek gerekir.

  1. Dört mevsim korucu özellikte olanlarını seçin.

Güneş kremi sadece yazın değil her mevsim kullanılması gereken bir kremdir. Bu sebeple dört mevsim kullanılabilen kremleri tercih etmelisiniz.

  1. Makyaj yapmadan önce mutlaka altına sürmelisiniz.

Makyaj bazı olarak güneş kremlerini kullanabilirsiniz. Nasıl olsa fondöten süreceğim demeyin, mutlaka güneş kremi sürün.

  1. Güneş kremini giysilerinizi giymeden önce sürün.

Giyinmeden önce süreceğiniz güneş koruyucuları gün içerisinde 3-4 saatte bir yenileyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here