İsveç şurubu nedir ve nasıl kullanılır? İsveç şurubu zayıflatır mı?

0
177

Son dönemde raflarda sık görmeye alıştığımız İsveç şurubu nedir ve nasıl kullanılır? İsveç şurubu faydaları nelerdir? İsveç şurubu zayıflatır mı? İşte İsveç şurubu hakkında bilinmesi gerekenler…

İsveç şurubu nedir ve nasıl kullanılır? İsveç şurubu zayıflatır mı?

İsveç şurubu mürrüsafır, safran, sinameki yaprakları, kafur, saçma kökü, manna, venezyan macun, devedikeni kökü, melekotu kökü, zerceçal kökü, aleovera, kantaron ve pelinotu içeren Avrupa’ya özgü geleneksel ve doğal bir ekstrattır. İsveç şurubu için kullanılan doğal malzemeler pestisit gibi organik olmayan zararlı kimyasalları içermemelidir. 15. yüzyıldan bu yana kullanılan İsveç şurubu formülü zaman içerisinde farklı malzemeler kullanılarak değişmiş ve şurup bugünkü halini almıştır. 

İsveç şurubu faydaları nelerdir?

İsveç şurubunun solunum rahatsızlıkları, ağrı, cilt sorunları, iltihap, kabızlık, romatizma, sarılık, uykusuzluk şikayetleri ve sindirim sorunlarına iyi geldiği ve bazı hastalıkları iyileştirmede yardımcı olduğu söylenmektedir. Fakat buna dayanak olarak gösterilebilecek yeterli sayıda bilimsel araştırma ve kanıt yoktur. 

İsveç şurubu zayıflatır mı?

İsveç şurubunun tadı ne kadar acıysa kalitesi de o kadar yüksektir. İsveç şurubunun acı tadının sindirim sistemini, hidroklorik asit ve safra gibi mide sıvılarını salgılayarak çalıştırdığı, bu sebeple besinleri parçalayarak emilimi sağladığı ve kilo vermeye yardımcı olduğuna dair bazı iddialar mevcuttur. Bir önceki başlıkta da belirtildiği gibi bu iddiayı da destekleyen yeterli sayıda bilimsel araştırma ve kanıt bulunmamaktadır. 

İsveç şurubu nasıl kullanılır?

İsveç şurubunun yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede sindirim sisteminin daha etkili çalıştığı düşünülmektedir. İsveç şurubunun acı tadı, mide sıvılarının salınım sürecini hızlandırdığı için kişide açlık hissine de yol açabilir. Bu sebeple sadece öğün öncesinde tüketilmesi önerilir. Yemek öncesinde 1 yemek kaşığı İsveç şurubunu 1 bardak suya katarak tüketebilirsiniz. Su miktarı daha fazla da olabilir. İsveç şurubu tüketilen süreçte bol bol su içmeye özen gösterilmelidir.

İsveç şurubu zararları nelerdir?

Orantılı kullanıldığı zaman vücuda faydalı olduğu söylenen İsveç şurubunun aşırı tüketimi zararlı ve beklenmeyen etkilere yol açabilir. İsveç şurubunun fazla tüketimi kişide sindirim sorunlarına sebep olabilir.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet listesinde neler bulunur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here