İstridye Mantarı Mucizesi, İnanılmaz Faydaları

0
241

Dönem dönem ön plana çıkan süper gıdalar vardır, bu gıdalar yıllardır ne kadar faydalı olduğu bilinmeyen ve çeşitli çalışmalar ile ortaya çıkarılan gıdalardır. Bu mucize gıdaların başında gelen istridye mantarı faydaları ile, uygun fiyatlı olması ile daha popüler bir hale gelmiştir. En iyi protein kaynaklarından biri olan istdriye mantarı hakkında bilinmeyenler.

İstiridye mantarı nedir?

İstiridye mantarı hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen, öğütülerek ekmeklere, bisküvilere konulabilen aynı zamanda ilaç sanayinde vücuttaki toksikleri temizlemek için kullanılan çok sağlıklı bir mantar türüdür. Ilk olarak 2. Dünya savaşı zamanlarında fakir halkın gelir elde etmek için yetiştirmeye başladığı bu mantar son zamanların lüks tüketim ürünlerinden biri haline gelmiştir.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği de geliri yüksek olduğu için sevilen, çok tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Ülkemizin verimli toprakları ve devlet destekleri ile istridye mantarı yetiştiriciliği oldukça popüler bir hale gelmiştir.

İstiridye mantarı faydaları nelerdir?

  • İstiridye mantarı zayıflatır, evet yanlış duymadınız, içerisindeki bol lifler sayesinde uzun süre tokluk hissi verir ve acıkmamayı sağlar. Sonuç olarak zayıflamaya yardımcıdır. Içerisinde bol miktarda protein bulunduğu için de tokluk hissi verir. Yapılan araştırmalar yeterince protein tüketen kişilerin yeterli protein tüketmeyen kişilere göre daha az kilo aldığını ve daha kolay şekle girdiğini göstermektedir.
  • İstiridye mantarı, şeker hastalığının düşmanı, kalp ve damar sağlığı dostudur. Içerisindeki mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu hastalıklara karşı korur.
  • İçerisindeki d vitamini ile büyümeyi sağlar, kemikleri güçlendirir. Ayrıca bu mantar içerisinde lentinian maddesi vardır. Bu maddenin vücuttaki tümörleri azalttığı bilinmektedir.
  • Kolestrol içermeyen istiridye mantarları yağ bakımından da zayıftır. Haşlayarak, yağda kavurarak tüketilebilir. Et yemeklerinin yanında, tavuk yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edilebilir. Aynı şekilde yumurtalı mantar yapımında da kullanılabilir. Diyet listelerinin vazgeçilmez yiyeceklerinden bir tanesidir.

İstiridye mantarı içerisinde bol bol b vitamini vardır. Bu vitamin sayesinde vücuttaki yaraların kolayca iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda bu mantar depresif durumlara ve depresyona da iyi gelir.

İstiridye mantarı zehirler mi?

Zehirler mantarlar pazarlarda ve marketlerde satılmayan, ormanlık alanda bulunan  mantarlardır. Istiridye mantarları ayrıca kültür mantarı olarak çiftliklerde de yetiştirilmektedir. Herhangi bir mantarın zehirli olup olmadığı uzmanlık ister bu nedenle mantarların market ya da pazarlardan alınması daha güvenlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here