Hymenoplasty (Kızlık Zarı Dikimi) Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
980

Kızlık zarı dikimi olarak bilinen hymenıplasty kadınların zaman zaman başvurdukları bir işlem. Uzman doktor tarafından yapılması gereken ciddi bir ameliyat olup hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Hymenoplasty nedir?

Kızlık zarının cerrahi bir operasyonla yeniden birleştirilmesi kalıcı bir şekilde dikilmesi işlemidir. Himenoplasti olarak da bilinen kızlık zarı dikimi geçici ya da kalıcı olarak tercih edilebilen bir ameliyattır.

Kızlık zarı, vajinanın içerisinde bulunan bir doku bütünlüğüdür. Ilk cinsel ilişki sırasında bu doku yırtılır ve kanama oluşur. Ancak bu bütün kadınlarda aynı şekidle gelişmez. Bazı kadınlarda bu doku bozulması doğum anına kadar bozulmayabilir. Bu nedenle de ilk cinsel deneyimi sırasında kanama olmayabilir. Bazı toplumlarda ilk ilişki sonrası kanama olması gerektiği düşünüldüğü için bu durum sorun oluşturabilir. Kızlık zarının esnek olup yırtılmaz olduğunu ancak doktor anlayabilir. Bunun için uzman bir jinekolog (kadın hastalıkları ve doğum doktoru) muayenesi gereklidir.

Hymenoplasti  ameliyatı nasıl yapılır?

Her şeyden önce, prosedürü tartışmak ve beklentilerinizi açık ve özlü hale getirmek için doktora danışmanız gerekecektir. Doktor, himenoplasti için hazırlık talimatları ile birlikte ameliyat hakkında bir fikir verecektir.

Temel teknik – Kızlık zarı kalıntıları varsa, tekrar birleştirilebilir. Ağrı ve rahatsızlığı önlemek için bölgesel veya genel bir anestezi uygulanacaktır. Cerrah, yırtılmış parçaları dikecektir. Tüm ameliyat yaklaşık 30 ila 40 dakika sürer ve genellikle ayaktan tedavi edilir.

Alloplant tekniği – Bu teknik, kalıntıların birlikte dikilememesi durumunda izlenir. Cerrah, vajinaya bir biyomateryal ekleyecektir bu materyal, kızlık zarı işlevi görecektir. Bu prosedür yaklaşık iki saat sürer  ve lokal anestezi altında olursunuz.

Hymen rekonstrüksiyonu – Bu prosedürde, cerrah vajinanın dudağından dokuları kullanarak yeni bir kızlık zarı oluşturacaktır. Ancak, bu yöntem en az üç ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanızı gerektirecektir.

Kızlık zarı ameliyatı lazer kullanılan yeni tekniklerle 15 dakika ile 30 dakika arasında bir süre alır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında doktorunuz kontrole gelmenizi isteyecektir. Bir çok hasta ameliyat için farklı şehirde bulunan doktoru tercih edip ameliyat günü o şehre gitmeyi tercih eder. Bunun bir çok nedeni vardır, en önemli nedeni de farklı bir şehir tercih ederek tanıdık kimse ile karşılaşmamaktır. Kızlık zarı dikimi estetik bir uygulama olarak geçmektedir. Hangi şehirde ve hangi doktora yaptırırsanız yaptırın etik olarak doktorunuz bu bilgiyi kimse ile paylaşamaz.

Kimler kızlık zarı diktirme işlemi yaptırabilir?

 • Seks veya diğer aktiviteler nedeniyle kızlık zarılarına zarar verenler,
 • 18 yaşın üzerinde olanlar,
 • Sağlıklı olan ve herhangi bir ciddi hastalıktan muzdarip olmayan kadınlar hymenoplasti yaptırabilirler.
 • Kızlık zarılarınızın onarılıp kurtarılamayacağını belirlemek için jinekolojik bir muayene de gereklidir.

Tedaviye kim uygun değildir?

Kadının genital veya zührevi hastalıkların kanserinden muzdarip olması durumunda, ancak o zaman tedaviye uygun değildir.

Kızlık zarı diktirme ameliyatının yan etkileri var mıdır?

Hymenoplastinin olası yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve morarma
 • Hematom ve kanama
 • Kızlık zarını renklendirmesi
 • Uyuşma

Ancak, bunlar küçük yan etkilerdir ve sağlık ekibi sorunları önlemek ve rahatsızlığı azaltmak için gerekli tüm önlemleri aldığından emin olacaktır.

Kızlık zarı ameliyatı sonrası iyileşme

Hasta tedaviden sonra iyileşme odasında birkaç saat boyunca gözlenecek ve herhangi bir komplikasyon yoksa rahatlayacaktır. Birey 3 ila 4 gün sonra işe devam edebilir. Ancak, sadece 10 gün sonra orta dereceli aktivitelere başlaması tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

Bölgeyi temiz tutmanız ve herhangi bir enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanmanız gerekecektir.

 • Acıyı ve şişmeyi hafifletmek için soğuk kompresler ve buz paketleri kullanmalısınız.
 • Ameliyattan 2 – 3 gün sonra banyo yapabilirsiniz.
 • Ameliyattan 8 hafta sonrasına kadar seks yapmaktan kaçınmalısınız.
 • Tam iyileşme 4 ile 6 hafta arasındadır.

Kızlık zarı dikimi kalıcı mıdır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ya da geçici kızlık zarı dikimi olarak iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kalıcı olanı tercih ettiğiniz durumda cinsel ilişki yaşayana kadar kızlık zarı duracaktır.

Tedavinin alternatifleri nelerdir?

Hymenoplasti için birkaç alternatif daha vardır –

Lazer vajinal gençleştirme – Bu prosedürde yırtılmış kızlık zarı tespit etmek için lazer ışınları kullanılır. Bu aynı zamanda daha rahat ve daha kısa bir iyileşme süresi olan, invaziv olmayan bir süreçtir.

Vajinoplasti – Bu yaklaşımda, cerrah iyileşmiş bir kızlık zarı oluşturmak için vajinal dokuyu sıkılaştıracaktır.

Her iki seçenek de, yırtılmamış bir kızlık zarı vermez, ancak sıkılmış bir vajinal açıklık kazanırsınız.

Kızlık zarı dikimi neden tercih edilir?

Kızlık zarı sadece cinsel ilişki sırasında yırtılmayabilir, farklı şekilllerde de yırtılabilir. Mesela spor yaparken ya da mastürbasyon yaparken yırtılabilir. Bunun dışında yanlış karar verdiğini düşünen hastalar kızlık zarını diktirmeye karar verebilir. Bazı toplumlarda kızlık zarı ve ilk gece ilişki sonrası kanama çok aşırı önem verilen bir şeydir.

Unutulmaması gereken ise kadınların kendi tercihlerinin sadece kendini ilgilendirdiği, buna eşinin ya da ailesinin karar veremeyeceğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here