Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir?

0
542

Yaz mevsimine başladığımız şu günlerde çok sayıda kişi kendisine ‘hızlı kilo vermek istiyorum’ diyor. Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir? İşte hızlı kilo vermek için dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenler…

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir?

Hızlı kilo vermek için yapılacak ve izlenecek çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Fakat her hızlı kilo verme yöntemi sağlık değildir ya da kişinin metabolizmasına uygun değildir. Hızlı kilo vermek için genellikle karbonhidrat bakımından düşük beslenme düzeni uygulanmalıdır. Karbonhidrat bakımından zayıf beslenme düzeni hızlı kilo vermeyi sağlar ve metabolik sağlığı artırır.

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler ve izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıranabilir:

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir?

Karbonhidrat tüketimini azaltın

Hızlı kilo vermek için yapılması gereken en önemli şey şeker, nişasta ve karbonhidrat tüketiminin azaltılması ya da sıfıra indirilmesidir. Bu üç maddenin beslenme düzeninden çıkarılması tokluk hissi sağlar ve alınan kalori miktarını ciddi ölçüde azaltır.

Vücut bu sayede enerji üretmek için karbonhidrat yerine depolanmış yağları kullanmaya başlar. Karbonhidrat tüketiminin azaltılması insülin seviyesinin düşük olmasını sağlar ve böbreklerdeki aşırı sodyum ve su seviyesi azalır. Bu sayede vücutta gereksiz su ağırlığı da azalmış olur.

Bazı diyetisyenler beslenme şeklini bu şekilde değiştiren bireylerin ilk haftada 2.3 ila 4.5 kg kadar kilo verebileceğini söylüyor. Karbonhidrat bakımından düşük seviyede beslenmek vücuttaki yağ ve su ağırlığını azaltır.

Protein, sağlıklı yağ ve sebze içerikli beslenin

Yediğimiz her öğünde mutlaka protein, yağ ve düşük karbonhidrat oranına sahip sebze bulunmalıdır. Günde 2 ila 3 öğün yemeye özen gösterin. Öğün yetersiz geliyorsa günlük öğün sayısı dörde çıkarılabilir. Bu şekilde beslenmek günlük 20 ila 50 gram daha az karbonhidrat alımı sağlar. 

Et, balık ve deniz ürünleri, yumurta ve bitki bazlı proteinler vücuda yeterli oranda protein sağlar. Brokoli, karnabahar, ıspanak, domates, lahana, Brüksel lahanası, pazı, göbek ve salatalık düşük karbonhidratlı sebzeler sınıfına girer. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve tereyağı sağlıklı yağlardır.

Haftada en az 3 gün ağırlık antrenmanı yapın

Yukarıda belirtilen adımlar hızlı kilo vermek için ideal olsa da haftada 3 defa yapılacak ağırlık antrenmanı kilo verme sürecini destekler. Ağırlık antrenmanları kişinin kas gelişimini destekler, kalori yakımını hızlandırır ve metabolizmanın yavaşlamasını önler. 

Ağırlık antrenmanlarını tercih etmeyenler yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi kardiyo egzersizleri yapabilir.

Haftanın bir gününü karbonhidrat günü olarak belirleyin

Karbonhidratı özleyen kişiler haftanın bir gününü karbonhidrat günü ilan edebilir. Çok sayıda kişi genellikle cumartesi gününü karbonhidrat günü olarak seçer. Karbonhidrat kilo alımına sebep olsa da yulaf, pirinç, kinoa, patates, tatlı patates ve meyve de vücut için gereklidir. 

Bu sebeple karbonhidrat alımını sıfıra indirgemeyin ama bir gün ile sınırlandırın. Unutulmamalıdır ki karbonhidrat alımını azaltmadan kilo vermek mümkün değildir. Karbonhidrat gününde kişinin ağırlığı su sebepli artış gösterebilir. Su sebepli artış karbonhidrat gününden 1 ila 2 gün sonra kaybolur.

Hızlı kilo vermek istiyorum diyenler için 10 altın kural

Hızlı kilo vermek isteyenler aşağıda yazılı 10 altın kuralı mutlaka uygulamalıdır:

  1. Yüksek protein içeren gıdalar tüketin
  2. Şekerli içecekler ve meyve sularından kaçının
  3. Yemeklerden önce su için
  4. Kilo vermeye yardımcı gıdaları tüketin
  5. Kahve ve çay için
  6. İşlenmemiş gıdaları tercih edin
  7. Yemekleri yavaş tüketin
  8. Her gün kilonuzu ölçün
  9. Yeterli uyku almaya özen gösterin
  10. Çözünebilir lifli gıdalar tüketin

Simit bölgesindeki yağlardan kurtulmanın yolları nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here