Hayatınızdaki En İyi Cilt: Fraksiyonel Lazerle Yüzey Yenileyici Bakımlar

0
397

Yaşlılık lekelerini, kırışıklıkları veya gevşek cildi tersine çevirmek için oldukça etkili bir araç arıyorsanız, fraksiyonel lazer yenileme yüzey tedavileri çözüm olabilir. Fraksiyonel lazer yenileme, aslında iki farklı prosedürdür (ablatif ve ablatif olmayan) ve yaşlılık lekelerinden derin kırışıklıklara ve daha fazlasına kadar değişen hafif ve büyük cilt sorunlarını düzeltebilir. Hem ablatif hem de ablatif olmayan lazer yenileme, cildinizi büyük ölçüde geliştirebilse de, önemli farklılıkları vardır.

ABLATİF LAZERLER

Ablatif lazerler (CO2 veya Erbium gibi) derin kırışıklıklar, gevşek cilt, pigmentasyon tutarsızlıkları ve akne izi gibi cilt endişelerinizi gidermeye yardımcı olabilir. Ablatif bir lazerle sadece bir tedaviye ihtiyacınız olur, ancak bunlar biraz invaziv olarak kabul edilir ve bu nedenle iyileşmesi 4 hafta veya daha fazla sürebilir. Bu lazerler aslında cildinizin dış katmanlarını buharlaştırır, yaşlı veya güneşten zarar görmüş cildin dış katmanlarını gider ve bu da iyileştikçe kolajen üretimini arttırırken kendini yeniden yapılandırmasına neden olur. Anestezi ve ağrı kesici ilaçlar genellikle işlem sırasında ve sonrasında kullanılır ve şişlik, kızarıklık, enfeksiyon, cilt rengi değişiklikleri, skarlaşma gibi yan etkiler görülebilir.

Bu bir ayakta tedavi prosedürüdür. İşlemden önce yüzünüz temizlenecek ve gözleriniz bandajlanacaktır. Cildinizi uyuşturmak ve sizi rahat ettirmek için lokal anestezikler veya sedasyon kullanılacaktır. Yoğun bir ışık enerjisi ışını epiderminizi yok eder ve aynı anda alttaki dokuları ısıtarak kolajen liflerinin büzülmesini ve iyileşmesini sağlar, böylece daha pürüzsüz, daha sıkı ve daha taze görünen bir cilt oluşturur. Kullanılan tekniğe ve tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak tedavi iki saate kadar sürebilir.

İşlem sonrası deforme olan cildinizi doktorunuz merhemle koruyacak ve bölgeyi özel bir pansuman ile kaplayacaktır. Yeni cildin bölgeyi kaplaması iki hafta veya daha uzun, kalan kızarıklığın kaybolması ise birkaç ay sürebilir.

ABLATİF OLMAYAN LAZERLER

Ablatif olmayan lazerler (CoolTouch ve Fraxel gibi) ablatif olanlardan daha az invaziv bir deneyimdir, çünkü dışarıdan ziyade içten dışa doğru etki ederler. Genellikle ince çizgiler, gevşek cilt gibi minör endişeleri tedavi etmek için kullanılırlar.Bu lazerler aslında iyileşme mekanizmalarını başlatan ve kollajen üretimini arttıran hücresel bir tepki oluşturmak için derinin alt tabakasına etki ederler. Minimum kesinti süresi gerektirirler, ancak algılanabilir sonuçlar elde etmek için birkaç seans yapılmaları gerekebilir. Vücudunuzun kusurları azaltmaya yardımcı olmak için kolajen üretimini uyarmasına izin verirken, alttaki dokuyu tamamen yok etmeden ısıtırlar. Rahatsızlığı en aza indirmek için, topikal bir anestezik genellikle tedaviden önce uygulanır. Artı tarafı, kesinti süresinin az veya hiç olmamasıdır. Enfeksiyon, renk değişiklikleri, kızarıklık, şişme veya skarlaşma riskleri büyük ölçüde azdır. Cildinizle ilgili endişeleriniz hafif ila orta derecede ise, ablatif olmayan bir lazer yüzey yenileme tedavisi, genç görünümünüzün, kendinize çok az veya hiç rahatsızlık vermeden geri gelmesine yardımcı olabilir.

Bu prosedür genellikle doktorunuzun ofisinde yapılır. Başlamadan önce tedavi edilecek bölge temizlenir, gözleriniz kapatılır ve topikal anestezi uygulanır. Doktorunuz lazeri uygulamadan önce cildinizin dış tabakasını korumak için özel bir soğutma spreyi, jel veya soğuk hava uygulayacaktır. Lazer, cildinizin altındaki kolajene zarar verir (fakat yok etmez), yeni kolajen büyümesini ve altta yatan cildin sıkılaşmasını teşvik eder. Bu prosedür, kullanılan tekniğe ve tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak 15 dakika veya bir saatten az sürebilir.

İşlemden sonra, herhangi bir geçici kızarıklığı veya şişliği en aza indirmek için soğuk kompres uygulanır.

Lazerle cilt yenileme yaptıran hastalar, istatistiklere göre % 95,4 oranında işlemden memnun kalırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here