Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

0
592

Cilt bakımı, arındırma ve nemlendirme gibi bir çok işlem içeren bir bakımdır. Bu bakımda kullanılan malzemeler de yöntemler de cilt tipine uygun olmalıdır. Günümüzde hemen hemen herkes cildini hassas cilt olarak tanımlıyor ya da hassas cildi olduğunu düşünüyor. Ancak bu tespitin bir uzman tarafından yapılması, ona uygun ürünler ile yöntemler önerilmesi gerekiyor. Peki hassas cilt nedir? Özellikleri nelerdir? Hassas cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Hassas cilt nasıl anlaşılır?

Cildin en dışta kalan tabakasına stratum korneum adı verilir. Bazı cilt tiplerinde bu en dış tabakada bulunan sinirler diğeler ciltlerin en dış tabakasındaki sinirlere göre daha duyarlıdır. Işığa, ısıya, kozmetik malzemelerine, havaya ve hatta suya bile tepki verir. Kızarma, pul pul dökülme,kabarma ya da şişme gibi tepkiler veren bu cilt tipleri hassas ciltlerdir. Hassas cilt nasıl anlaşılır sorusunun cevabı aslında çok basittir, farklı bir ürün kullandığınızda cildinizde ani bir değişme, karıncalanma, yanma ya da kabarma oluyorsa cildiniz hassas demektir. İstatistiklere baktığımızda hassas cildi olanların diğer cilt tipinde olanlara göre sayısının çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu cilt tipi aşırı yaygın olduğu için de bu cilt tipine uygun kozmetik ve medikal ürünler ile temizleme ve bakım yöntemleri fazladır.

Hassas ciltler için bakım önerileri nelerdir?

Hassas ciltler için bakım önerileri 1

En önemlisi sakın ama sakın güneş kremi sürmeden gün ışığına çıkmayın. Bizim ülkemizde sadece güneş olduğunda yüze ya da vücudun açık kalan yerlerine güneş kremi sürmek gerekiyormuş gibi bir algı vardır. Ancak bu yanlıştır, hava bulutluyken bile cildinize uygun bir güneş kremi kullanmanız gerekir. Yüz, vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Güneş ışınları yüzü kurutmakla kalmaz, yapısını değiştirir ve erken yaşlanmaya sebep olur. Hassas ciltler daha yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanabilir. Bunun için dermatolojistinizden ya da bir cilt uzmanından tavsiye alabilirsinizç

Hassas ciltler için bakım önerileri 2

Cilt temizliğinde kullanacağınız ürünlere çok dikkat etmelisiniz. Sert dokulu malzemeler ile içinde renklendirici ve parfüm bulunan ürünlerden uzak durmalısınız. En yumuşak malzemeler ile içinde meyve asitleri bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Hassas cilt bakımında temizlik en önemli noktadır. Yüzün gece boyunca hava alabilmesi ve dinlenebilmesi için mutlaka yatmadan önce her gece yüzünüzü uygun malzemeler ile temizleyin.

Hassas ciltler için bakım önerileri 3

Doğal ve organik ürünleri tercih edin. Herkesin kimsayal yapılı ürünlerden uzak durması gerekiyor ancak hassas ciltli olanların özellikle buna dikkat etmesi gerekiyor. Yeni bir ürün aldığınızda onu elinizde, bileğinizde deneyin. Bakın eğer cildiniz buna tepki vermiyorsa kullanabilirsiniz. Elinizde ya da bileğinizde tepki alan bir ürünü kesinlikle yüzüne uygulamamalısınız. Aynı konu makyaj malzemesi seçiminde de geçerlidir. İçerisinde doğal minareller bulunan makyaj malzemelerini seçmeye çalışın, bütün gün yüzde kalan ürünlerden uzak durun.

Hassas ciltler için bakım önerileri 4

Gün içinde yüzünüzü nemlendirmeye çalışın. Cildinizi mineralli sular ile nemlendirmeye çalışın. Bu sular, cildinizi ferahlamış ve yenilenmiş gösterecektir. Aynı zamanda kızarıklık ve hafif yanma hissi oluştuğunda bu mineralli  sular cildi rahatlatır.

Hassas ciltler için yüz maskeleri yapabilir ya da buna uygun üretilmiş maskeleri satın alabilirsiniz. Bir çok medikal kozmetik markası, hassas cilt tiplerine özel oluşturulmuş maske setlerini üretmiştir. Tüm bunların yanında cildin içeriden beslenmesi gerektiğini, yani kendinize yiyeceklerine, hayat tarzınıza dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Sigara ve aşırı alkol sağlığınıza doğal olarak cildinize çok zararlıdır. Şeker, tuz ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak hem cildimiz hem de sağlığımız için gereklidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here