Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır mı?

0
822

Gebelik başlamadan önce lazer epilasyona başladıysanız gebe kaldıktan sonra lazar epilasyona devam edebilir misiniz? Hamileyken lazer epilasyona başlamak uygun mudur?

Hamilelikte epilasyon diğer zamanlardan daha büyük bir problem haline gelir. Çünkü hamilelik sırasında artan hormonların etkisi ile hamile kadınlarda tüyler artar, daha kalın ve koyu renkli gibi görünebilir. Doğum sonrasında vücut kendini toparlarken büyük bir kısmı dökülecek olan bu tüyler anne adayını rahatsız edebilir. Bu sebeple hamilelik öncesinde lazer epilasyon yaptıran çiçeği burnunda anne adayları bu uygulamayı yaptırmaya devam etmek isterler. Aynı zamanda hamilelik hormonları ile artan tüyler yüzünden lazer epilasyona başlamak isteyen kadınların sayısı da çoktur. Peki hamileyken lazer epilasyon yaptırılır mı? Lazer epilasyon hamile kadınlar için güvenli ve sağlıklı mıdır?

Hamilelikte lazır epilasyon yaptırılabilir mi?

Lazer ve elektroliz gibi epilasyon yöntemlerinin direk olarak bebeğe zararı olmadığı düşünülmektedir. Ancak uzmanlar, anne adaylarının hamilelik sürecinde ortaya çıkan tüylerinin zamanla döküleceğini belirtmektedir. Lazer epilasyon gibi bir epilasyon yöntemi ile bu dökülecek tüyler güçlendirilebilir ve kalıcı hale getirilebilir. Öncelikle sadece bu konu yüzünden bile epilasyon uygulamasının hamileyken yapılmaması önerilir.

Lazer epilasyonda kullanılan teknik ışın tekniğidir. Yani röntgen çekilirken kullanılan x ray ışınları gibi değildir. Dokuya temas ettiğinde ileri gitmesi ya da vücudun diğer kısımlarını etkilemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Lazer ışınları hamilelerin bebeklerine ulaşıp onlara zarar vermez. Sadece uygulanan bölge dışında hiç bir bölgeye ulaşmayan ışınlar vücuda zarar vermez. Işlem bittiğinde radyasyon kalmayan bu yöntem dışında düşük frekans ve enerji ile çalışan diğer epilasyon yöntemleri de bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte diğer epilasyon yöntemleri kullanılabilir mi?

Lazer dışında en çok kullanılan diğer bir epilasyon yöntemi elektroliz yöntemidir. Elektroliz yönteminde lazerden farklı olarak, kıl köklerine cilde yerleştirilen iğneler ile elektrik akımı veriliyor. Bu şekilde kıl kökleri öldürülüp tüylerin tekrar çıkmaması sağlanıyor. Uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olan elektroliz yönteminin de hamileliğe, bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi olduğu bilinmemektedir.

Hamileliğin son üç ayında karın çevresine ve göğüs çevresine bu işlemin yapılmaması tavsiye edilir. Bu dönemlerde bebeğin huzuru ve sağlığı için mümkün olduğunca vücuda bir şey yapmamak gerekir. Elektrolit yöntemi hamileliğin başında zararsız sonrasında zararlı değildir. Ancak son dönemlerde bebek büyüdüğü ve daha çok hareket ettiği için karın ve çevresine hiç bir şey yapmamak en iyisidir.

Sıkça sorulan sorular

  1. Hamileyken lazer epilasyon yaptırdım bir şey olur mu?

Yukarıda da uzunca anlattığımız gibi lazer epilasyon anne karnındaki bebeğe direk zarar vermez.

2.Hamile olduğumu bilmeden lazer epilasyon yaptırdım ne olacak?

Hamile olduğunuzu bilmeden önce, gebeliğin ilk zamanlarında lazer epilasyon yaptırdıysanız endişelenmenize hiç gerek yok. Vücudunuzun hangi bölgesine yaptırmış olursanız olun bebeğe herhangi bir zararı olmamıştır.

3. Hamile kalmadan önce lazer epilasyon yaptırılır mı?

Hamilelik sırasında çoşan hormonlar sebebiyle tüylenme artacağı için lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. Planlı bir hamilelik düşünüyorsanız hamile kalmadan önce biterse sizin için çok daha konforlu olur.

4. Hamileyken epilasyon aleti kullanılır mı?

Hamileyken, özellikle de hamileliğin başlarında ağda yapabilir, epilasyon aleti kullanabilirsiniz. Lazer epilasyon aleti de kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak hamilelik sırasına lazer epilasyon yaptırmanın da lazer epilasyon aleti kullanmanın da cildi karartma etkisi olabilir.

5.Lazer epilasyon hamile kalmayı engeller mi?

Vücudun hiç bir bölgesine yapılan lazer epilasyon hamile kalmayı engellemez. Epilasyon sadece yapıldığı bölgeye etki edip daha ötesine gitmediği için bölgesel etkilere sahiptir. Genital bölgeye yapılan lazer epilasyonların da bu tarz bir etkisinin olması mümkün değildir.

Sonuç olarak; hamilelik öncesinde lazer epilasyona başlandıysa bitirilebilir. İlk kez lazer epilasyona başlamak için hamile olunan dönem çok doğru bir dönem değildir. Bebeğiniz doğup vücudunuz normal hormonlarına döndüğünde hem tüyleriniz azalmış olacak, o zaman epilasyon yaptırmak için çok daha doğru bir zaman olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here