Hamileyken İlişkiye Girilir mi? Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

0
2907

Anne adaylar özellikle hamileliğinin ilk zamanlarında herhangi bir hareketin bebeğe zarar vereceğini düşünür. Yürümekten hatta hareket etmekten çekinen anne adayları cinsellikten de uzak durur. Peki hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte ilişkinin bebeğe zararı var mıdır? Ne zaman ne yapılmalıdır? Hamilelikte cinsellik nasıl olmalıdır?

Hamileyken ilişkiye girilebilir mi?

Normal sürecinde giden, hiç bir terslik olmayan bir hamilelikte normal ilişki düzenine devam edilebilir. Yani hamileyken cinsel ilişkiye girmek direk olarak bebeğe bir zarar vermez. Ancak öncesinde başka gebelik yaşadıysanız ve düşük gibi sorunlar olduysa durum farklı olabilir. Öncesinde düşük yaşanmış hamileliklerde biraz daha dikkatli olunması gerekir.

Düşük riski, erken doğum riski ya da herhangi bir rahatsızlık olması durumunda ne yapılması gerektiği konusunda mutlaka doktorunuzdan öneri almalısınız. Doktorunuz belli bir süre boyunca ilişkiden uzak durmanızı söyleyebilir.

Hamilelikte ilişki bebeğe zarar verir mi?

Embriyonun bulunduğu organ ile ilişki sırasında penis giren organlar farklıdır. Bu nedenle özellikle embriyo oturduktan sonra ilişki sırasında herhangi bir temas durumu söz konusu olmaz.

Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğin sakatlanmasına veya ölmesine neden olabileceği inancı yaygındır. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Yapılan araştırmalara göre gebeyken ilişkiye girmenin bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Sakatlanma ya da ölüme neden olduğu gösteren hiç bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Hamilelikte cinsel istek nasıl olur?

Hamile kalmaya çalışmış ve bir süre hamile kalamamış sonrasında hamile kalabilmiş anne adayları bebeğe karşı aşırı hassas olurlar. Herhangi bir olumsuzluk oluşması düşüncesi bile onları korkutur. Bu nedenle de cinsel istek azalır. Aslında bunun hormonlarla çok ilgisi yoktur. Tamamen anne adayının bebeği koruma iç güdüsünden kaynaklı bir durumdur. Anne baba adaylarının bebeğin sağlıklı gelişimi için cinselliğin herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığını bilmeleri, birlikte hareket etmeleri gerekir. Anne ya da baba adayında cinsel isteksizlik ortaya çıkıyorsa psikolojik destek alınabilir, aile terapistine gidilebilir.

Gebelikte aşırı cinsel istek duyulması da çok sık rastlanan bir durumdur. Annenin vücudunda ortaya çıkan hormonal değişimler onun normalden farklı davranmasına neden olabilir. Bu gayet normal bir durum olup utanılacak hiç bir şey yoktur. Sağlıklı ve normal bir hamilelik geçiren anne adayının seks hayatına kısıtlama getirmesine gerek yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olabilir?

Gebeliğin en zor zamanları ilk bir kaç haftadır. Özellikle 10-14 . haftadan sonra anne adayları oldukçta rahatlar. Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece gebeyken seks yapabilirsiniz. Sekiz ve dokuzuncu aylarda bebek büyüyeceği için ilişkiye girmek zorlaşabilir.

9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi?

8 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi sorusu ile bunun cevabı aynıdır. Kendinizi iyi ve rahat hissettiğiniz sürece ilişkiye girebilirsiniz. Ancak dokuzuncu ayda karın çok büyüdüğü için anne adayları genelde rahat hareket edemez bu nedenle de mümkün olduğunca az hareket eder. 9 aylık hamileyken ilişkiye girmek erken doğuma ya da farklı bir soruna neden olmaz. Unutmayın ki tüm bu süreçlerde doktorunuza danışmanız, seks yapmanızda bir sorun olmadığından emin olmanız gereklidir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonu nasıl olmalı?

Hamilelikte güvenli seks pozisyonları hakkında bilgi sahibi olursanız daha güvenli olur. Bu pozisyonlarda asıl amaç anne adayının rahat olmasını sağlamaktır.

Hamileyken ilişki pozisyonları şunlardır;

Köpek pozisyonu denilen pozisyon en güvenli hamile cinsel ilişki pozisyonlarından biridir. Burada amaç karna baskı yapmadan kadının rahat olduğu ve keyif alabildiği bir pozisyon oluşturmaktır. Kendinizi keşfedebilir, en rahat olduğunu pozisyonu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Hamileyken de gayet çekicisiniz!

Hamileyken kilo aldım, karnım çıktı, vücudum şişti artık eşim beni beğenmez gibi bir düşünceniz varsa bunu hemen aklınızdan çıkarın. Siz anne olmak üzeresiniz, sizin sayenizde eşiniz de baba olacak! Sizi seven ve size sonsuz değer veren eşiniz sizi her halinizde beğenir, çekici ve seksi bulur. Bir çok kadın hayatının en güzel ve keyif verici seksini hamileyken yaptığını söyler. Eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız, doktorunuz bu konuda herhangi bir uyarıda bulunmadıysa kaçınmanız gereken hiç bir şey yoktur. Kendinizi bebeğinizle birlikte sevin ve hamileliğinizin keyfini çıkarın.

Hamileyken mastürbasyon yapılır mı?

Hamilelikte seks konusunda olduğu gibi hamilelikte mastürbasyon konusunda da yalnış bilinen konular, tabular söz konusudur. Gebeliğin ilk haftaları ile son haftalarında biraz daha dikkatli olmak gerekir, belki bu dönemlerde seks ve mastürbasyon yapmayabilirsiniz. Ancak diğer zamanlarda doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda cinsel hayatınızı canlandırabilirsiniz.

Hamileliğiniz süresinde herhangi bir kanama olması durumunda anında doktora gitmeli, her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız. Ilişki sonrası ya da durup dururken vajinal kanamalar ortaya çıkabilir. Sadece dikkatli olmak lazım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here