Güzellik Herkes İçin

0
334

estetikDünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir. Bedence sağlığı korumak üzerinde sıklıkla dursak da, ruhça ve sosyal yönden sağlığımız, üzerinde çok durduğumuz bir konu değil. Oysaki, zihinsel sağlığımız beden sağlığımızın en büyük koruyucusudur. Üzerine durmak istediğim konu ise, özgüvenin zihinsel sağlık üzerindeki etkisi. 

Özgüveni hem sağlamanın hem de kaybetmenin en kolay yollarından birinin dış görünüş olduğuna inanıyorum. Kendimizi beğendiğimiz günlerimiz hep daha iyi geçmez mi? Durum böyleyken, kendimizi beğeneceğimiz hale getirme çabasında utanılacak, çekinilecek hiçbir şey görmüyorum doğrusu. Zira aynaya baktığında kendini beğenen bir insan, otomatik olarak iyi hisseder ve ‘sağlıklı’ bir insan olma yolunda büyük bir adım atmış olur.

Toplumun güzelleşme çalışmalarına, yani estetik ve kozmetik sektörüne bakış açısı günümüzde geçmişe oranla genişlemiş de olsa, hepimizin hala çekinceleri var. İnsanlar ne der, arkamdan konuşulur mu, garip görünür müyüm ve benzeri sorular aklımızı kurcaladıkça kurcalar. Bedenen daha sağlıklı olmak için aşılar olmakta sakınca yok da, ruhen daha sağlıklı olmak için çabalamakta ne yanlış var diye düşünmek bakış açımızı genişletme sırasında atılacak ilk adım olabilir. Ünlülere bakıyoruz, makyajsız yahut estetiksiz halleri üzerinden yorumlar yapıyoruz ancak eğer insanın kendini iyi hissetmediği bir parçası varsa ve düzeltmek elindeyse bu neden kötü olsun ki? 

erkekler de estetik yaptırırDeğinilmesi gereken bir diğer konu ise, erkeklerin kendilerini iyi hissettirmek amacıyla yaptırmak istediği fakat toplumsal ve içsel çekinceler yüzünden yaptıramadığı ya da yapamadığı işlemler. En sık yaptırılan ameliyatlardan olan burun ameliyatı her insanın hayatını kökünden değiştirir ancak ne yazık ki erkeklerde bu tür işlemlere olan toplumsal çekince oranı daha yüksek. Erkekler, sözüm size, size kendinizi iyi hissettirecek hiçbir hareketten o ne der diye geri durmayın, kapatıcı kullanmak, kaş aldırmak, manikür pedikür yaptırmak, vücut tüylerinizden kurtulmak istemek sizin de hakkınız ve kimsenin bu hakkı elinizden almasına izin vermeyin. Kendinizi iyi hissetmek istemek en doğal hakkınız. Ve kadınlar, size kendinizi daha iyi hissettirecek hiçbir hareketi saklamayın, onlardan çekinmeyin. Kendinizi iyi hissetmek istemek en doğal hakkınız. 

Sonuç olarak, nasıl ki bedensel olarak sağlıklı olmak için çeşitli yollara başvurmak herkesin hakkıysa, zihinsel olarak sağlıklı olmak için çeşitli yollara başvurmak da herkesin hakkı. Kozmetik ve estetik sektörü herkes için. Güzellik herkes için!

Nazlı Deniz Erkara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here