Güzelavrat otu nedir? Güzelavrat otu faydaları ve zararları nelerdir?

0
354

Güzelavrat otu nedir? Güzelavrat otu faydaları ve zararları nelerdir? Zehirli bir bitki olan güzelavrat otu ne işe yarar? İşte güzelavrat otu hakkında bilinmesi gerekenler…

Güzelavrat otu nedir? Güzelavrat otu faydaları ve zararları nelerdir?

Güzelavrat otu antik çağlardan bu yana tıbbi amaçlar için kullanılan zehirli bir bitkidir. Güzelavrat otunun bir diğer adı Belladonna’dır ve ‘Rönesans İtalyasının güzel kadınları’ anlamına gelir. Rönesans döneminde İtalya’da kadınlar göz bebeklerini büyütmek için güzelavrat otu kullanıyordu.

Güzelavrat otu nedir?

Güzelavrat ou Avrupa ve Asya kıtasına özgü bir bitkidir, uzunluğu 150 cm civarındadır, mor renkli çiçekleri vardır ve şekli duta benzeyen meyveleri bulunur. Güzelavrat otu son derece zehirlidir. Küçük miktarda tüketilmesi bile ölümle sonuçlanabilir. Bitkinin yapraklarına temas etmek ciltte tahrişe ve kaşıntıya yol açar. 

Güzelavrat otu bitki halinde satılmaz. Birçok tıbbi ilaç ve ek gıdanın içerisinde mevcuttur. 

Güzelavrat otu faydaları nelerdir?

Güzelavrat otu zehirli bir bitki olsa da tıbbi açıdan faydaları bulunur. Güzelavrat otundan elde edilen atropin ve skopolamin tıbbi açıdan önemli kimyasallardır. Atropin ve skopolamin aynı amaçlar doğrultusunda kullanılsa da atropin kas spazmını rahatlatmak ve kalp ritmi düzenlemek için daha etkilidir. Göz kontrolü sırasında göz bebeklerine de uygulanan atropin ayrıca böcek öldürücü ilaçların ve kimyasal savaş silahlarının yapımında da kullanılır.

Güzelavrat otu ne işe yarar?

Mide asiti gibi vücut sıvılarını azaltmaya yardımcı olan skopolamin hastalık hissini de ortadan kaldırır. Atropin ve skopolamin aşağıda belirtilen sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde mevcuttur:

  • Huzursuz bağırsak sendromu
  • Spastik kolon
  • Mide ülseri
  • Parkinson hastalığı
  • Divertikül iltihabı
  • Taşıt tutması
  • Gece yarısı sık sık idrar için kalkma
  • Epidemik konjunktivit

Güzelavrat otu zararları nelerdir?

Güzelavrat otu zehirlidir. Bu sebeple güzelavrat otu kesinlikle bitki halinde alınmamalı ve tüketilmemelidir.

Intermittent fasting diyeti nasıl yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here