Güzel Yaşlanmak İçin 10 İpucu

0
590

Yaşlanmayın gençleşin, 70 yaşınızda bile 20 yaşında görünün! Bu gerçekçi bir fikir olmazdı, yaşlanmayı tamamen durdurmanın imkanı yok tabi ki yaşlanacağız. Ancak yavaşlatmanın, güzel kalarak yaşlanmanın bazı yöntemleri var. Sizin için güzel yaşlanmanın yollarını araştırdık. İşte güzel kalarak yaşlanmak için ipuçları!

Güzel yaşlanma yolları

  1. Sağlıklı beslenin, bol bol c vitaminli meyveler ve sebzeler tüketin.

Ne yerseniz siz de osunuz demektir. Beslenme düzenimiz, sağlıklı yaşam tarzımız, egzersiz yapıp yapmadığımız cildimizi direk etkiler. Hergün mutlaka bir elma yemek, bol bol su içmek, haftada en az bir fincan nar yemek gibi alışkanlıklar edinerek yaşam kalitenizi ve cilt güzelliğinizi artırabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde cildiniz yıllara meydan okumaya, güzel bir şekilde yaşlanmaya devam edersiniz.

  1. Anti aging uygulamaları

Cilt gençleştirme yöntemleri iki çeşittir. Birinci var olan kırışıkları, sarkmaları ve yaşlanma belirtilerine müdahale eden, onları ortadan kaldıran uygulamalardır. Germeler, dolgular bunlardır. Diğer cilt gençleştirme yöntemleri ise anti aging uygulamaları yani yaşlanma belirtileri ortaya çıkmadan da yapılabilen böylece olası yaşlanmaların önüne geçen uygulamalardır. Bunlar da botoks gibi somon dna sı gibi yöntemlerdir. Cilt kalitesini artıran kolajen maskeleri ya da kolajen takviyeler, kimyasal peelingler ile cildinizi yaşlanmadan daha canlı bir hale getirebilirsiniz. Bu işlemleri düzenli ve bilinçli olarak uzman bir doktor kontrolünde yapabilirseniz olumlu etkilerini çok uzun vadede görebilirsiniz.

  1. Prp ile cilt gençletirme

Bu yöntemin uygulanması için yaşlanmanıza gerek yok! Her yaşta yapılabilen prp yönteminde kendi kanınızdan onarıcı kısımlar çıkarılır ve kullanılabilir hale getirir. Seans seans yapılan bu işlem oldukça etkili bir cilt yenileme işlemidir. Cilde kanın onarıcı kısımları enjekte edilir.

  1. Botoks

Botoks cilt gençleştirme uygulamalarından ziyade yaşlanma önleyici bir uygulama olarak kabul edilir. 30 lu yaşlarda başlanması gereken botoks uygulamaları zamanla ortaya çıkacak kırışıklar ve sarkıklıkların önüne geçer. Özellikle yüzün üst kısmında alın ve göz çevresinde etkili olan botoks, düzenli olarak yaptırıldığında cildin kırışmasını engeller. Yaşlanma belirtisi olarak ortaya çıkan ve en çok dikkat çeken nokta göz çevresidir. Oluşan kaz ayaklarını ortadan kaldırmak için dolgu gibi uygulamalar tercih edebilirsiniz. Ancak asıl önemli olan bu çizgileri ortaya çıkmadan önce engellemektir. Botoks etkisi 6-8 aya kadar bazen kişiye göre bir yıla kadar sürebilir. Uzman doktor kontrolünde botoks düzenli olarak yapılabilen bir uygulamadır.

  1. Vitamin enjeksiyonları

Vitamin enjeksiyonları cilde kaybettikleri tüm yararlı maddeleri geri kazandırır. Bu vitaminler sayesinde cilt kaybettiği dokusunu yeniden kazanır. Bu vitaminlerin başında c vitamini ve kolajen maddeler gelir. Somon dna sı ve benzeri uygulamaların hepsi cilt altına enjekte edilen maddelerin yüzü yenilemesi ve canlandırması üzerine kuruludur.

  1.  Yağ enjeksiyonları

Yaşlanma karşıtı uygulamaları aynı zamanda estetik uygulamalarla birleştirebilirsiniz. Yağ enjeksiyonları genelde dolgu ve benzeri işlemlerde kullanılır. Yağ enjeksiyonu deyince dudak dolgunlaştırma, göğüs büyütme gibi işlemler akla gelir. Ancak yağ enjeksiyonu aynı zamanda bir kırışıklık açma yöntemidir. Ciltteki kırışıklıkları gidermek için kullanılan bu enjeksiyon yöntemi aynı zamanda cildin kendini yenilemesine de yardımcı olur.

Yağ enjeksiyonlarını çökük yanaklar, sarkık popo ya da sarkık göğüslerde de dikleştirici, dolgunlaştırıcı olarak tercih edebilirsiniz.

  1.  Kimyasal peeling uygulamaları

Cildin üst kısmını soyarak cildin kendini yenilemesini sağlayan kimyasal peeling uygulamaları oldukça çeşitlidir. Karbon peeling uygulamaları, altın iğne gibi uygulamalar benzer şekilde işler. Buradaki amaç cildin üst kısmının soyulması ve cildin yenilenmesidir. Yüzün elastik yapısının canlanması için bu tür uygulamalar oldukça faydalıdır.

  1. Göz altı dolguları ve çeşitli yüz dolguları

Göz altı torbaları ve göz altı morlukları ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösteren belirtilerdir. Göz altı ışık dolgusu, yanak dolgusu, çene dolgusu yaşlanma ile ortaya çıkan etkileri ortadan kaldırır. Ayrıca uzun vadede oluşabilecek yaşlanma belirtilerini de minimuma indirir.

  1. Sarkmalara karşı ameliyatsız tedavi yöntemleri

Gıdı sarkması genetiğe bağlı olarak, yaştan bağımsız ortaya çıkabilecek bir cilt sarkması olabilir. Zayıf olmasına rağmen gıdısı olan kişiler kesinlikle olduğundan daha şişman ve yaşlı görünebilir. Gıdı oluşumu hissedildiği anda lazerle cilt germe işlemleri yaptırılabilir. Böylece ileride ortaya çıkabilecek gıdı sarkması sorunu da çözülmüş  olur.

  1. Fibroblast transplantasyonu

Bu işlem oldukça farklı bir işlem olup uzman estetik cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Bu işlemde yüzün ya da vücudun güneş almayan kısımlarından (kulak arkası, kolun iç kısmı gibi) minik dokular alınır (biyopsi gibi düşünebilirsiniz.) sonrasında bu dokular labaratuvarda çoğaltılarak sorunlu bölgelere uygulanır.

Güzel yaşlanmanın ilk kuralı kendimize iyi bakmak, düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektir. Pozitif olmak, stresten uzak durmak da güzel yaşlanmanın altın kuralı denilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here