Güneş Hasarlı Ciltler İçin Yaşlanma Karşıtı Tedaviler

0
88

Cildinizi güneşten korumanın önemi konusunda doktorunuzun, takip ettiğiniz güzellik blogunun, en iyi arkadaşınızın veya annenizin tavsiyelerini dinlediniz mi? Şimdi buradaysanız muhtemelen bunu yapmadınız.

Tekrarlanan UV maruziyeti cildin destekleyici bağ dokularına – kollajen ve elastine – zarar verir ve bunlar olmadan cildiniz kendini tamir etme yeteneğini kaybeder, kızarıklık, puntolar, güneş lekeleri ve diğer garip pigmentasyonlarda bir çoğalma yaşanır. Elastikiyet kaybolur ve ince çizgilerle kırışıklıklar belirginleşir. Dikkat edin, güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt kanseri tehlikesine değinmiyoruz bile…

Cildin zarar derecesine bağlı olarak, doktorunuzun renk atması, kırışıklık ve UV ile ilgili diğer cilt sorunlarını gidermek için kullanabileceği çeşitli ameliyat dışı, ofis içi tedaviler ve prosedürler vardır:

Doktorunuzun cildinize uyguladığı kimyasal peeling, hasarlı dış tabakayı çıkarabilir ve düzensiz pigmentasyon, lekeler ve ince çizgiler ile kırışıklıkları tedavi ederken daha pürüzsüz bir doku oluşmasını teşvik edebilir. Uygulamaların şiddeti hafif, orta ve derin olarak değişir. Hafif ve orta uygulamalar minimum bakımla atlatılabilirken, derin kimyasal peeling sonrası bazı bakım prosedürleri ve dinlenme gerekebilir.

Yoğun darbeli ışık (IPL), düzensiz pigmentasyon, kırışıklıklar ve yaşlılık / güneş lekelerini tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. Darbeli ışık terapisi kullanarak, doktorunuz vücudun daha fazla kollajen üretme yeteneğini teşvik eder. Bu işlemler, ince bir çizgi veya kırışıklık doldurmaya yardımcı olur ya da kızarıklığı veya diğer renk değişimlerini azaltır. Bu prosedürler ofiste yapıldığından ve bir dizi tedavi gerektirdiğinden, biraz iyileşme süresi gerektirir ve yan etki riski içerirler.

Lazerle cilt yenileme, doktorların ablatif, ablatif olmayan ve fraksiyonel lazerler kullanarak yaşlanma ve güneş hasarı, ince çizgiler / kırışıklıklar, elastikiyet kaybı ve renk değişikliği belirtilerini tedavi etmesinin bir başka yoludur. Doktorunuz cildinize verilen hasarın derecesini inceleyecek ve daha sonra sizin için hangi lazer türünün uygun olduğunu belirleyecektir. Ve en iyi sonuç, genellikle bir dizi tedavi gerektirmekle birlikte, lazer tedavisinin asgari kesinti süresi ve yan etkileri, bu prosedürleri çoğu yaşlanma karşıtı tedavi planında giderek daha popüler hale getirmektedir.

Mikrodermabrazyon, ölü deri hücrelerinin üst tabakasının ofis içinde nazikçe soyulmasıdır ve güneş hasarını gidermek ve / veya yaşlanmanın etkilerini tedavi etmek için kullanılır. Bu soyulma, kollajen büyümesini teşvik eder ve cildin dokusu ile pigmentasyonu üzerinde gelişebilir. Aynı zamanda güzel ve sağlıklı bir parlaklık sağlar. Minimum risk içermesi açısndan, özellikle yaşlanmanın ilk aşamalarında olanlar için popüler bir prosedürdür.

Dermabrazyon ve dermaplantasyon, mikrodermabrazyona benzemektedir, çünkü cildinizin donuk, hasarlı üst katmanını ortadan kaldırırlar. Hem dermabrazyoni hem de dermaplaning ile cildin üst tabakası çok daha derin bir şekilde çıkarılır. Bu tedaviler bir miktar tatil ve operasyon sonrası bakım gerektirir ve genellikle akne skarlarını, daha gelişmiş ince çizgileri ve kırışıklıklar ile pigmentasyon sorunlarını tedavi etmek için önerilir. Esasen bu iki tedavi cildi tamamen yeniden canlandırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here