Güneş Alerjisi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0
3124

28Güneşe duyarlılık olarak da adlandırılan bu alerji çok bilinmese de en yaygın alerji türlerinden biridir. Peki güneş alerjisi belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Güneş alerjisi belirtileri

Ciltte kızarıklık, pul pul dökülme, acı ve hassasiyet güneş alerjisinin en fark edilir belirtileridir. Bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak gelişen bu alerjiyi tetikleyen bir çok şey vardır. Beslenme, kimyasal ürünlerin kullanımı, yanlış ve zararlı kremler, az su içme ve farklı sağlık problemleri bu alerjinin tetikleyicilerindendir.

Güneş alerjisinin diğer belirtileri;

 • Ciltte oluşan çatlaklar,
 • Kurdeşen oluşumu,
 • Ciltte oluşan yumrular,
 • Aşırı kaşıntı
 • Ve yine ciltta oluşan kabuklanma ve kanama.

Güneş alerjisi ellerde, gözde, yüzde olabilir. Bu alerji genelde yüz kızarması hatta yüz şişmesine sebep olabilir. Ayrıca bazı hastalarda hapşırma gibi tepkimelerde de sebep olur. Eğer bu belirtilerin birden fazlasına sahipseniz sizin de güneşe alerjiniz olabilir. Hiç zaman kaybetmeden bir deri hastalıkları uzmanı ya da alerji uzmanına görünmelisiniz.

Güneş alerjisi tedavisi

Hafif güneş alerjisi vakalarında acıyı dindirmesi için aleo veralı doğal losyonlar kullanılabilir. Ayrıca bu süreçte güneşten tamamen uzak durmak gerekir.  Hafif kaşıntı, pullanma ve döküntüler çeşitli ilaçlar ile sakinleştirildikten sonra hala genel belirtiler geçmediyse mutlaka doktora gidilmelidir.

Güneş alerjisi tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Kortizonlu kremler

Güneş alerjisi tedavisinde kullanılan kortizonlu kremler reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Kaşıntı ve kızarıklığa iyi geldiği için egzama gibi cilt rahatsızlıklarında da kullanılan bu kremler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü kortizon oldukça ağır ve dikkatli kullanılması gereken bir maddedir. Kontrolsüz kortizon kullanımı şeker hastaları için ölümcül tehlike oluşturabilir.

Bazı iltihap söktürücü ilaçlar.

Çeşitli hastalıklarda kullanılan ilaçlar bazen güneş alerjisi tedavisinde de kullanılır. Ancak bunlar doktor tarafından dozu ve kullanım şekli ile önerilmelidir.

Güneş alerjisi kesin çözümü nedir?

Bu alerjinin tam olarak neden oluştuğu anlaşılamamıştır. Dolayısıyla da kesin bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Güneş alerjisine kesin çözüm, yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak ve mümkün olduğunda uzun kollu kıyafetler, geniş kenarlı şapkalar giyerek vücudu güneşten korumaktır.

Güneş alerjisi tedavisi için İbrahim Saraçoğlu önerileri

Bitkiler konusunda uzman İbrahim Saraçoğlu güneş alerjisi konusunda bitkisel tedavi önerileri vermiştir.  Harnup ve keçi boynuzunun oldukça etkili olduğunu söyleyen Saraçoğlu, keçi boynuzunun kaynatılıp suyunun ve pekmezinin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu kürü sabah, öğle ve akşam birer yemek kaşığı olarak tüketebilirsiniz. Bu kür, sadece güneş alerjisi için değil bir çok farklı deri alerjisi ve hastalığının bitkisel tedavisinde önerilmektedir.

Güneş alerjisine karşı nasıl önlemler alabiliriz?

 1. Güneşe öğle vakitlerinde çıkmamak,
 2. Yüksek faktörlü güneş kremini her daim kullanmak,
 3. Güneş gözlüğü ve geniş kenarlı uv filtreli şapkalar kullanmak,
 4. Uzun kollu olan bütün vücudu kapatan ince keten ya da ipek giysiler giymek,
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 6. Güneş alerjisini önlemek için yapılabilecek eylemlerden bazılarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here