Göbek eritme yolları nelerdir?

0
534

Göbek eritme yolları nelerdir? 1 haftada hızlı göbek eritme yolları nelerdir? Erkekler ve kadınlar için göbek eritme yolları önerileri nedir? 

Göbek eritme yolları nelerdir?

Göbek bölgesi çevresindeki yağlanma viseral yağlanma tipidir. Bu durum tip 2 diyabet hastaları ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için ciddi riskleri beraberinde getirir. Birçok sağlık kuruluşu metabolik rahatsızlık risklerini tespit etmek için vücut kitle endeksi hesabını kullansa da bu hesaplama bazı durumlarda yanıltıcı sonuçlar verebilir. Zayıf yapıya sahip fakat göbek bölgesinde fazla yağlanma olan kişiler de risk altındadır. 

Hızlı göbek eritme yolları nelerdir?

Göbek bölgesindeki yağları eritmek kolay olmasa da bazı yöntemleri takip ederek karın bölgesindeki aşırı yağlanma sorununu en aza indirebilirsiniz. Bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış göbek eritme yöntemlerinden bazıları şunlardır;

 • Yeterli miktarda çözünebilir lif tüketin

Çözünebilir lif suyu çeker ve tüketilen gıdanın sindirim sisteminden geçişi sırasında jel formu oluşturarak süreci yavaşlatır. Çözünebilir lif içeren gıdalar böylece kilo vermeye yardımcı olur. Keten tohumu, Brüksel lahanası, avokado, baklagiller ve böğürtlen çözünebilir lif içeren gıdalardır.

 • Trans yağ içeren gıdalardan kaçının

Margarin ve işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağ, doymamış yağa hidrojen karıştırarak elde edilir. Trans yağ kalp rahatsızlıkları, insülin direnci ve karın bölgesi yağlanmasına yol açar. Bu sebeple alacağınız gıdaların içerdiği ürünlere dikkat etmelisiniz.

 • Aşırı alkol tüketiminden kaçının

Alkol kullanmak sağlığa zararlıdır. Alkol ayrıca karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Yapılan bazı araştırmalar alkolün obezite ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. 

 • Protein bakımından yüksek gıdalar tüketin

Protein kilo dengesi bakımından son derece önemli bir besin maddesidir. Yüksek protein alımı doygunluk hormonu olan PPY salınımını artırır ve böylece kişide doygunluk hissi oluşur. Protein ayrıca metabolik hızı artırır ve kilo kayıplarında kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Protein ağırlıklı beslenen kişilerin karın bölgesinde yağlanma sorunu az görülür. Et, balık, yumurta, süt ürünleri ve bezelye protein içeren belli başlı besinlerdir.

 • Stresten uzak durun

Stres adrenal bezlerin, stres hormonu olarak da bilinen kortizol oluşturmasına yol açar ve bu durum karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Yapılan araştırmalar yüksek kortizol seviyesinin yemek yeme dürtüsünü harekete geçirdiğini ve bu sebeple yağlanmaya yol açtığını göstermiştir. Özellikle kadınlar stres altındayken daha çok kortizol üretir. 

 • Şekerli gıdalardan kaçının

Fruktoz içeren şeker aşırı tüketildiği zaman tip 2 diyabet, obezite ve karaciğer yağlanması gibi kronik rahatsızlıklara sebep olur. Yüksek oranda şekerli gıda tüketimi karın bölgesinde yağlanmaya da yol açar. 

Meyve suyu ve meyveli soda gibi şekerli içeceklerden kaçınmak gerekir.

 • Kardiyo yapın

Kardiyo genel sağlık durumunu iyileştirme ve kalori yakma için en ideal yöntemlerden biridir. Düzenli kardiyo yapmak karın bölgesinde yağlanma sorununun önüne geçer. 

 • Karbonhidrat tüketimini azaltın

Karbonhidrat tüketimini azaltmak karın yağlarını eritmeye yardımcı olur. 50 gramdan daha az karbonhidrat içeren öğünler özellikle tip 2 diyabet hastaların ve polikistik over sendromu olan kadınların yağ eritmesini sağlar. 

 • Performans sporları yapın

Ağırlık kaldırma ve güç antrenmanları gibi performans sporları kas kütlesini artırır. Bu sporlar tip 2 diyabet hastaları ve karaciğer yağlanması olan kişiler için yağ eritme bakımından son derece faydalıdır. Antrenmanlar uzman eğitmenler eşliğinde yapılmalıdır. 

 • Düzenli uyku

Uyku düzeni vücudun genel sağlığı bakımından son derece elzemdir. Uyku düzeni olmayan kişiler daha çok kilo alırlar. Sağlıklı bir yaşam için günde en az 7 saat kaliteli uyku gerekir. 

 • Probiyotik içeren gıdalar tüketin

Probiyotik bazı gıdalarda bulunan bakterilerdir. Mide sağlığına faydalı olan bu bakteriler kilo kontrolü ve kilo verme gibi faktörler üzerinde de önemli rol oynar. 

 • Yeşil çay için

Kafein ve antioksidan içeren yeşil çay metabolizmayı hızlandıran oldukça sağlıklı bir içecektir.

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here