Gıda takviyesi nedir? Gıda takviyesi ne işe yarar?

0
122

Gıda takviyesi nedir? Gıda takviyesi ürünleri ne işe yarar? Gıda takviyesi ürünleri yararları, zararları ve yan etkileri nelerdir? İşte gıda takviyesi hakkında bilinmesi gerekenler…

Gıda takviyesi nedir? Gıda takviyesi ne işe yarar?

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde çok sayıda yetişkin birey bir ya da daha fazla vitamin içeren gıda takviyesi ürünleri kullanıyor. Gıda takviyesi ürünleri  bazı mineraller, bitkiler, amino asitler ve enzimler içeriyor. Gıda takviyesi ürünleri tablet ve kapsül formunda ya da içecek ve enerji barları şeklinde satılıyor.

Gıda takviyesi nedir? 

Gıda takviyesi ürünlerinin en çok satılan formları D ve B12 vitamini, kalsiyum ve demir mineralleri, ekinezya ve sarımsak, glukozamin, probiyotik ve balık yağı içerenlerdir. Gıda takviyesi ürünleri içeriğindeki vitamin, mineral, bitkisel ve hayvansal kaynaklar oranı değişiklik gösterebilir. Gıda takviyesi ürünlerinin doktor gözetiminde ve tavsiye edilen oranda tüketilmesi önerilir.

Gıda takviyesi ürünleri ne işe yarar?

Gıda takviyesi ürünlerinin amacı belli başlı gıda ürünlerini eksik ya da hiç tüketmeyen bireylere bu sebeple oluşan vitamin ve mineral eksikliğini gidermektir. Sağlıklı ve doğru beslenen kişilerin gıda takviyesi ürünlerine ihtiyacı yoktur. 

Gıda takviyesi ürünleri potansiyel yararları nelerdir?

Bazı gıda takviyesi ürünleri genel sağlığı iyileştirebilir. Gıda takviyesi ürünleri:

  • Kalsiyum ve D vitamini içeren gıda takviyesi ürünleri kemikleri güçlendirmeye ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olabilir
  • Folik asit içeren gıda takviyesi ürünleri doğum kusuru riskini azaltabilir
  • Omega-3 içeren gıda takviyesi ürünleri kalp rahatsızlığı olan kişilere yardımcı olabilir
  • C vitamini, E vitamini, çinko, bakır, lutein ve zeaksantin içeren gıda takviyesi ürünleri yaşlılık sebepli sarı nokta hastalığı riski olan kişilerde görme kaybı sorunları sürecini yavaşlatabilir.

Gıda takviyesi ürünleri potansiyel zararları ve yan etkileri nelerdir?

Gıda takviyesi ürünleri talimatlar doğrultusunda kullanılırsa genellikle herhangi bir sağlık sorununa sebep olmaz. Talimat dışı ve yüksek dozda kullanım, birden çok gıda takviyesi ürününü aynı anda kullanım bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bazı gıda takviyesi ürünlerinin ameliyat öncesinde kullanımı kanama riskini artırabilir ve anestezi sürecini olumsuz etkileyebilir.

Gıda takviyesi ürünlerinin ilaçlarla beraber kullanımı sorunlara yol açabilir. K vitamini içeren gıda takviyesi ürünleri kanı inceltebilir ve pıhtılaşmayı önleyebilir. C vitamini ve E vitamini içeren gıda takviyesi ürünleri belli başlı kanser türleri için uygulanan kemoterapi sürecini olumsuz etkiler.

Hamile ve emziren kadınlar gıda takviyesi ürünleri kullanabilir mi?

Hamile ve emziren kadınlar gıda takviyesi ürünlerini doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Demir takviyesi nedir ve ne işe yarar?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here