Genital Bölge Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

0
5821

Hem erkeklerde hem de kadınlarda her yaşta genital kaşıntı ortaya çıkabilir. Dönemsel olarak ortaya çıkabilen bu kaşıntı bazen çok uzun süre geçmez ve ciddi tedavi gerektirir. Sorunun ne olduğunu anlamak için genital bölge kaşıntısı neden olur bilmek gerekir. Bu makalede genital bölge kaşıntısı niçin olur ve genital kaşıntıya ne iyi gelir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Genital kaşıntı neden olur?

Kadın ve erkek cinsel organlarının bulunduğu bölgeye genel olarak genital bölge adı verilir. Bu bölgede bir çok sebeple kalıcı veya geçici kaşıntılar olabilir. Genital bölge kaşıntısı kadınlar ve erkeklerde genelde farklı sebeplerle ortaya çıkar ve yine genelde farklı sebeplerle ortadan kalkar. Ayrıca bu kaşıntıların süresi de kadın ve erkeklerde farklıdır.

Genital kaşıntının nedenleri şunlardır:

  1. Mantar enfeksiyonları

Genital bölgede meydana gelen mantar enfeksiyonları çok ciddi kaşıntılara neden olur. Hatta öyle ki hastanın gündelik hayatını ve sosyal hayatını etkiler hale gelebilir. Sürekli ağrı veren bir kaşıntı gün içerisinde rahatsız eder, gece uykudan bile uyandırabilir. Mantar enfeksiyonu kaynaklı genital bölge kaşıntısı kadınlarda ve erkekler olabilir. Ancak kadınlarda daha fazla olur. Kadınlardaki mantar enfeksiyonu vajina içlerine kadar ilerleyebilir. Tedavi edilmediği zaman ciddi hastalıklara neden olabilir.

Genital mantar enfeksiyonu neden olur?

Genital bölge özellikle kadınlarda doğal olarak nemli, belirli bir ph değeri olan bir bölgedir. Bazen aşırı temizlik bazen yeterince temizlememe gibi durumlar mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir. Iyi yıkanmamış ortak iç çamaşırı kullanma, ortak kişisel hijyen eşyaları ve jilet gibi malzemeler kullanma da mantar enfeksiyonu kapmaya neden olabilir.

Mantar enfeksiyonunun ne kadar ilerlediğine bağlı olarak pomat kremler, vajinal tabletler (fitil) ya da ağızdan alınan haplarla bu mantarlar tedavi edilebilir. Doktorunuz tavsiye etmediği müddettçe kesinlikle mantar kremlerini vajina içerisine sürmemeniz gerektiğini unutmayın. Mantar olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurunuz.

  1. Zührevi hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan bir çok hastalık genital bölgede kaşıntıya neden olabilir. Bunu anlamanın tek yolu hemen bir hastaneye başvurmaktır. Eğer herhangi bir hastalık kapılmışsa hiç ilerlemeden tedaviye başlanması gerekir.

  1. Genital bölge sivilceleri ve isilik

Yaz aylarında çok sıcak havalarda, çoğunlukla bebeklerde olan isilik bazen yetişkinlerde de olabilir. Isilik çok ciddi anlamda genital bölge kaşıntısına neden olur. Deri üzerinde bir çok minik kırmızı noktacıklar ile kendini gösteren isilik bir bölgenin sürekli terlemesi ve nemli kalması nedeniyle oluşabilir. Özellikle erkeklerin ve kilolu insanların genital bölgesinde katlanan, yağlı kısımlar varsa buraya bebe talk pudrası uygulaması isilik olmasını engelleyebilir.

Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir?

Genital bölgede kaşıntıya ne iyi gelir sorusunun cevabı kaşıntının nedenine bağlıdır. Yani eğer mantar enfeksiyonu nedeniyle bir kaşıntı varsa ona ilk aşamada kaşıntı kremi ya da basit bir mantar kremi iyi gelebilir. Ancak eğer kişide; genital bölgede yanma varsa, genital bölgede kaşıntı ve akıntı varsa herhangi bir şey kullanmadan doktora gidilmesi gerekir. Farklı bir enfeksiyon ya da iltihap durumu da bu kaşıntıya neden olmuş olabilir.

İsilik gibi basit alerjik durumlar veya sıcaktan kaynaklı bir kaşıntı varsa pudra uygulanması faydalı olabilir. Genital bölge kaşıntısı erkeklerde genelde isilik ve benzeri sorunlarla ortaya çıkar, bunların çözümü kolaydır.

Vajinada akıntı ve kaşıntı, özellikle de vajina içlerine doğru bir kaşıntı, koyu sarı ve kötü kokulu akıntı ilerlemiş bir mantarı işaret eder. Hastanın hiç zaman kaybetmeden uzman bir jinekoloğa başvurması gerekir. Vajina kaşıntısı daha çok vajinanın dışındaysa ve akıntı yoksa pamuklu olmayan iç çamaşırı kullanımından, parfümlü kozmetik ürünler kullanımından, jilet kullanımından ya da benzer bir durumdan kaynaklı olabilir. Bu tür vajinal kaşıntılar kullanılan ürünün kullanımının durdurulması ile kolayca çözülebilir.

Kadın ve erkeklerde genital bölge temizliği son derece önemlidir. Bu bölgenin kendi ph değerlerinin korunması için belirli hijyen kurallarına göre temizlenmesi lazım. Aksi taktirde vajina kararması, vajina sarkması ya da vajina genişlemesi gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir vajinanız varsa ancak görünümünden memnun değilseniz vajina estetiği (genital estetik) konusuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here