Genital Bölge Kararması Neden Olur, Nasıl Geçer?

0
4760

Jinekolojik kozmetik uygulamalar arasında vajina estetiği operasyonları da oldukça yaygındır. Şimdilerde bir çok kadının tercih ettiği ya da tercih etmek zorunda kaldığı uygulama ise vajina beyazlatmadır. Vajina kararması, genelde dış genital bölgenin kararmasıdır. Peki genital bölge kararması ya da koyulaşması neden olur, nasıl tedavi edilir?

Genital Bölge Neden Kararır?

Vulva adı verilen dış genital bölge zaman içerisinde renk değiştirip koyu kara bir renk alabiliyor. Vajina kararması olarak bilinen bu durumun bir çok sebebi olabilir, ancak ilk sebeplerinden biri hormonal değişimlerdir. Vajina kararması nedenleri şunlardır;

 1. Hormonal değişimler
 2. Doğum kontrol hapları kullanımı
 3. Doğum ve gebelikler
 4. Güneş altında kalma ya da uzun süreli güneşlenme
 5. İlerleyen yaş

Genital bölge koyuluğu yukarıdaki nedenlerle ortaya çıkabilirken geçirilen bazı hastalıklar da buna neden olabilir.

Vajina iç dudak kararması neden olur?

Genital bölge koyulaşması ya da kararması dendiğinde kast edilen vajina dış bölgesinin yani dışarıdan görülen kısımların kararmasıdır. Vajina iç dudak kararması daha yakından görülebilen, bir çok nedenle ortaya çıkabilen bir kararmadır. Vajina iç dudaklar yaşla, uzun yıllar düzenli cinsel hayatla, normal doğumlarla ortaya çıkabilir. Genital bölgede iç kısımda kararmanın diğer nedenleri şunlardır;

 1. Vajina bölgesinin jiletle traş edilmesi olabilir. Uzun vadede koltuk altında da jilet kullanan kadınlar koltuk altı kararması yaşayabilirler. Aynı şekilde ve aynı sebeple vajina iç dudaklarında ya da dış dudaklarında kararma yaşanabilir.
 2. Bazı vajinal enfeksiyonlar, mantar gibi hastalıklar.
 3. İlerleyen yaş
 4. Vajina iç kısmının havasız kalması, pamuklu olmayan kalitesiz iç çamaşırlarının kullanılması
 5. Dar kıyafet kullanımları
 6. Sürtünme, terlame ve aşınma vajina iç dudak kararmasına neden olabilir.

Vajina kararması iç kısımda da dış kısımda genital bölgede de olsa sağlıksız bir durum değildir, kokulu, iltihaplı ya da kanlı herhangi bir akıntı, kaşıntı oluşmadığı sürece kararma normal bir durumdur. Vajina beyazlatma işlemleri sadece kadınların estetik kaygıları nedeni ile yapılmaktadır.

Genital bölge kararması için kesin çözüm nedir?

Genital bölge beyazlatma işlemi bu bölgenin ilk halinden de daha beyaz bir hale gelmesini sağlar. Ameliyatsız estetik uygulamalarından biri olan vajina beyazlatma işlemi çok kısa süren, acısız ağrısız ve basit bir işlemdir.

Lazer uygulaması ile yapılan işlemde lazer ışınları bu bölgede deri altındaki renk pigmenti hücrelerini parçalayarak bu koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti hücrelerini yok eder. Böylece bölgedeki renk kararması yok olur, beyazlar. Lazer ile genital bölge beyazlatma işlemi sırasında cilde peeling de uygulanmaktadır. Bu peeling (soyma işlemi) sırasında genital bölgede oluşan koyu renkler, tıraşlamaktan ve diğer sebeplerden oluşan kalınlaşma da ortadan kalkar.

Genital bölge beyazlatma işlemi sırasında bölgeye uygulanan lazer ışınları bu alandaki dokuların yeniden canlanmasını, sıkılaşmasını ve daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Genital Bölge Beyazlatma

Vajina estetiği denince ilk akla gelen uygulama vajina beyazlatma işlemdir. Ameliyatsız estetik uygulamalarından biri olduğu için son derece kolay, güvenilir ve kısa süreli bir işlemdir. Lazerle yapılır, 15 dakika kadar sürer. Ağrısız bir işlem olduğu için anestezi gerektirmez, hastanın hassasiyeti varsa lokal bir uyuşturma yapılabilir.

Genelde bir seans yeterlidir. Hastalar işlem sonrası gündelik hayatlarına dönebilir, işlem sonrasında işe dahi gidebilirler. Kesi olmadığı için kanama riski, iz kalma riski yoktur.

Genital bölgenin kararmaması için ne yapmak gerekir?

Vajina kararmasını engellemek için bir çok şey yapılabilir. Ilk olarak hasta olmamaya özellikle de mantar olmamaya dikkat edebilirsiniz. Kadınlarda vajinal mantar oldukça sık ve yaygın bir sorundur. Ancak mantar kişiden, başka birinin eşyalarını kullanmaktan, hijyen koşullarına dikkat etmemekten, vajinal bölgenin ıslak bırakılmasından,vajinanın zorlanması, yabancı maddeler ile temasta bulundurulması gibi nedenlerden de ortaya çıkabilir. Mantar olmamak için kullanılan eşyalara, partnerin genital bölge temizliğine ve yukarıda saymış olduğumuz noktalara dikkat etmek gerekir.

Bunların dışında zamanla yaşlandıkça kararma olması son derece normaldir. Bunun önüne geçmek için yapılabilecek bir şey yoktur. Genital bölge beyazlatması işlemi kolay ve etkili bir yöntemdir. Vajinanızın renginden memnun değiseniz bu kolay işlemi yaptırabilirsiniz.

Diğer genital bölge beyazlatma yöntemleri

Genital bölge kararması için krem kullanabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle doktorunuzla görüşmeniz, varsa bu kararmaya neden olan sağlık sorununuz tedavi ettirmeniz gerekir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa doktorunuzun önerdiği bir vajina beyazlatma kremi kullanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki piyasada sağlığa zararlı bir çok vajina beyazlatıcı krem çeşidi bulunmaktadır. Sonrasında ciddi bir sağlık sorunu yaşamamak için bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bacak arası kararması nasıl geçer sorusunun cevabı olarak farklı doğal yöntemleri de vardır. Bunların başında karbonatlı karışımlar gelir. Karbonatın beyazlatıcı özelliğini kullanan bu karışımları da doktorunuza danışmadan önce kesinlikle kullanmayınız. Vajina beyazlatma kremi eczanelerde satılmalıdır, eczane dışında herhangi bir yerden bu kremleri satın almayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here