Geleneksel Terapimiz: Hamam

0
207

Ülkemizde her yerde, ya tarihi eser statüsünde restore edilmiş veya harap halde ya da yeni yapılan ve işletilen bir hamama rastlamak mümkün. Peki kültürel ve tarihi dünyamızın en önemli simgelerinden hamamlar hakkında neler biliyorsunuz?

Önceleri temizik ve terapi amaçları dışında, birer sosyalleşme mekanı olarak da kullanılan hamamların sağlık açısından da bilinen birçok faydası mevcut. Geleneksel bir terapi yöntemi olarak da konumlandırabileceğimiz hamam kültürümüz aslında, herkesin faydalanabileceği, hem zihinsel hem de fiziksel açıdan mucizevi bir etkiye sahip olan, sıcak buhardan yararlanılarak uygulanan bir hidroterapi tedavi yöntemi olarak da adlandırılabilir. Hamamlar sıcak buharın, hem beden hem de zihin üzerindeki yatıştırıcı ve çok yönlü rahatlatıcı etkisi sayesinde, stres ve rahatsız edici fizyolojik reaksiyonlar için, mükemmel bir çözüm ve tedavi merkezi olarak görülebilir. Siz de, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı destek olmak için, çevrenizde yer alan, güvenilir ve bilinçli hizmet veren hamamları keşfedip, olanaklarından faydalanabilirsiniz.

“Hamama giren terler” bunu biliyoruz, peki ama hamama girmek vücudumuza ne gibi faydalar sağlar?

Stresinizi azaltır

İş günü boyunca bedeninizde ve zihninizde biriken her türlü stresi ortadan kaldırarak, tüm gerilimlere karşı ideal bir panzehir etkisi sağlar. Buhar banyosunun yarattığı rahatlama duygusu ise sadece ruhla sınırlı değildir, fiziksel açıdan da birçok faydası bulunur.

Cildi rahatlatır

Günlük stres vücudunuzu ve zihninizi baskı altında tutarken hamama girdiğinizde sıcaklığın metabolizmanızdaki ilk faydalı eylemi, kan dolaşımını hemen arttırması ve pozitif bir tonik etki yaratan, kan damarlarını olabildiğince genişletmesidir. Sıcaklık ve buhar, ciltteki gözeneklerin açılmasını ve bu sayede cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Bu temizlik sayesinde cildiniz rahatlar ve daha yumuşak, daha elastik bir hale gelir. Hücre yenilenmesinin yanı sıra, buharın cilt problemleri üzerinde yatıştırıcı bir etkisi de vardır. Aynı zamanda akne ve dermatitin azalmasını da sağlar.

Ağrılarınızı azaltır

Kan damarlarının genişlemesiyle sağlanan etkin kan dolaşımı, bedeninizdeki hasarlı bölgelere daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Böylelikle kronik ve lokalize ağrılarda hemen bir azalma ve iyileşme hissedilir.

Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir

Hamam, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların semptomlarını da azaltıcı etkiye sahiptir. Isı ve buhar, burun ve göğsünüzü rahatlatarak aşırı mukozadan kurtulmanızı kolaylaştırır, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Detoks etkisi 

Tuz, alkol, nikotin, kolesterol, ağır metaller ve diğer invaziv organizmalar gibi toksinler, hamamda sıcaklık ve buhara maruz kaldığınızda vücudunuzdan dışarı atılır. Sıcaklık ve buharın ter bezlerinizi bu şekilde uyarımı, Antik Roma döneminden beri sağlığa yararları bilinen hamamın baş döndürücü başarısının anahtarıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here