Fit ve Sağlıklı Olmak İçin Protein Ağırlıklı Diyet Rehberi

0
764

Fit olmak ve sağlıklı kalmak için son zamanların en çok tercih edilen diyetlerinden biri protein diyeti. Peki protein diyeti nasıl yapılır, neler yenir neler yenmez, protein diyeti ile kaç günde kaç kilo verilir? Sizin için tam kapsamlı bir protein diyeti rehberi hazırladık.

Protein diyeti nedir?

İçerisinde hiç karbonhidrat ve şeker yer almayan, tamamen kırmızı et, tavuk ve balık gibi protein bakımından zengin yağ bakımından düşük gıdaları tüketmeye dayalı diyete protein diyeti denir. Protein diyetleri tam anlamı ile beslenme şeklidir.

Protein diyetindeki beslenme şekli şok diyetlerin aksine ödem attırmaya, ani kilo kayıplarına neden olmuyor. Uzun vadede kalıcı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor. Ödem atmak yerine yağ yakımını güçlendirerek fit görünümü destekliyor.

Yüksek protein diyeti nasıl yapılır?

Yüksek proteinli diyet olarak da bilinen bu beslenme şeklinde isterseniz daha önceden hazırlanmış ya da uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanmış bir protein diyeti listesini takip edebilirsiniz. Liste takip etmek yerine hangi gıdaların tüketilebileceğini ve hangi gıdaların tüketilemeyeceğini öğrendikten sonra canınız ne istiyorsa onları yiyebilirsiniz. (Listenizde yer alan yiyeceklerden. )

Proteindiyeti yaparken yağ tüketmemeye, tüketmek zorunda olduğunuz zamanlarda da minimumda ve sağlıklı yağlar tüketmeye dikkat etmelisiniz. Sağlıklı yağlar dediğimiz yağlar; zeytinyağı, avocado yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlardır.

Kısa sürede hızlı kilo verdiren diyet olarak bilinen protein diyeti minimum yağ yanında maksimum protein kuralına dayanır. Burada kırmızı ve beyaz etten alabileceğiniz proteini topu gibi, vegan köfte gibi farklı kaynaklardan da alabilirsiniz.

Örnek protein ağırlıklı diyet listesi

Öncelikle her bedenin farklı olduğunu, farklı özelliklere ve yapıya sahip olduğunu unutmamak lazım. Her diyet herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir. Yaptığınız diyetin etkisi sizin cinsiyetinize, yaşınıza, metabolizma hızınıza göre değişebilir. Yüksek protein diyeti genel olarak kilo vermeye, kas yapmaya yardımcı olsa da sizin metabolizma hızını etkileyen herhangi bir rahatsızlığınız varsa, tiroit ya da şeker hastalığınız varsa, iç organ yağlanması gibi sorunlarınız varsa bu diyet sizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu sebeple de herhangi bir diyet ya da beslenme programına gitmeden önde uzman bir doktor ya da diyetisyen kontrolünden geçmenizde fayda var. Böylece aşırı kiloluysanız ya da bir türlü kilo veremiyorsanız, sağlıkla alakalı bir nedeni varsa öğrenmiş olursunuz.

Protein diyetinde ne yenir sorusunun cevabını aşağıdaki diyet diyeti listesi örneğinde  bulabilirsiniz;

 • Kırmızı yağsız sığır eti,
 • Somon, ton balığı gibi soğuk deniz balıkları,
 • Tavuk göğsü (derisiz) ve tavuğun en az yağlı kısımları,
 • Avokado,
 • Hindistan cevizi
 • Ananas
 • Mercimek, bulgur gibi protein zengini baklagiller,
 • Yumurta (olmazsa olmaz)
 • Yağsız ya da az yağlı organik doğal süt (kutu süt değil)
 • Kinoa, chiya tohumu, keten tohumu gibi tohumlar
 • Az yağlı yoğurt, kefir gibi süt ürünleri ve peynir,
 • Buğday ruşeymi.

Protein diyeti yapanlar ve yorumları

Yüksek proteinli diyet ya da protein ağırlıklı diyet yapanlar genelde hızlı kilo vermek yerine yavaş yavaş ancak kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenlerdir. Bu beslenme şeklinde, şok diyetlerdeki gibi üç günde üç kilo ya da bir haftada beş kilo verdiren diyetlerdeki gibi kilo vermek mümkün değildir. Vücut ödem atmaz yağ yakar, kas yapar. Kas kütleleri gelişirken yağ azalır ve vücut formu oturur. Bu sebeple de protein diyeti yapanların yorumları olumludur.

Bu diyeti yaparken egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü protein diyeti kalorisi düşürülmüş bir diyet değildir. Tam tersine normal zamanlarda aldığınızdan daha fazla bile kalori alıyor olabilirsiniz. Bu dengelemeyi sağlamak ve kilo vermek yerine kilo almamak için mutlaka diyeti egzersizle destekleyin.

3 günlük protein diyeti

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen bu 3 günlük protein diyeti, uzun vadede etkili bir diyet türü değildir. Üç gün ya da beş gün yapılacak hiç bir diyet sizin şeklinizi değiştirmez, fit olmanıza yardımcı olmaz. Eğer gerçekten fit olmak istiyorsanız protein detoksu gibi ya da kısa vadeli diyet planlarından uzaklaşıp beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlamalısınız. Sağlıklı yaşam, fit bir görünüm ancak sağlıklı ve düzenli beslenme ile olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here