Evde kolayca yapılabilecek etkili 10 peeling yöntemi

0
84

Evde kolayca yapılabilecek etkili peeling yöntemi nelerdir? Pürüzsüz bir cilt için hangi yöntemler uygulanmalıdır? İşte evde kolayca yapılabilecek etkili 10 peeling yöntemi

Evde kolayca yapılabilecek etkili 10 peeling yöntemi

Cildimiz her dakika 30 ila 40 bin ölü hücre atar ve her 28 günde bir cilt tamamen yenilenir. Cildin dış tabakası zarar gördüğü zaman yenilenme süreci de sekteye uğrar ve bu durum pürüzlü cilt yapısına sebep olur. Sürecin olumsuz olarak etkilenmesi durumunda ciltte kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkar. Evde doğal malzemelerle kolayca uygulanabilecek peeling yöntemleri bu gibi sorunların önüne geçerek cildi daha pürüzsüz hale getirir. Evde kolayca yapılabilecek etkili 10 peeling yöntemi şu şekilde sıralanabilir:

Evde kolayca yapılabilecek etkili 10 peeling yöntemi

Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını avuç içinize dökün ve yüzünüze uygulayın. Cildinizde hasar görmüş bölgeler varsa hindistan cevizi yağını mutlaka sürün. Günde 2 defa bu işlemi tekrarların. Hindistan cevizi yağı nemlendirici etkiye sahiptir ve cildi yumuşatır. 

Çay ağacı yağı

3 ila 4 damla çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Karışımı cildinize sürün ve kurumasını bekleyin. Bu işlemi günde 1 ila 2 defa tekrarlayın. Çay ağacı yağı antienflamatuvar etkiye sahiptir. Böylece egzama gibi ciddi cilt sağlığı sorunlarının da önüne geçer.

Bal

Yarım yemek kaşığı balı cildinize sürün ve 20 ila 30 dakika bekletin. Bu işlemi günde 2 defa tekrarlayın. Bal yatıştırıcı ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Cilt iltihabı ve sedef hastalığı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan kremlerin içeriğinde de bal mevcuttur.

Zeytinyağı

Uygun görülen bir miktarda zeytinyağını elinizle yüz bölgesine sürün. Bu işlemi günde 1 defa yatmadan önce uygulayın. Hindistan cevizi yağı gibi zeytinyağı cildi nemlendirir, onarıcı etki sağlar ve  cilt pürüzlerini giderir.

Zerdeçal

1 ila 2 yemek kaşığı toz zerdeçalı yoğurtla macun kıvamı alana kadar karıştırın. Karışımı iki günde 1 cildinize sürün ve 20 ila 30 dakika bekletin, ardından cildinizi yıkayın. Zerdeçal, kurkumin adlı bir bileşen içerir. Peeling etkisi gösteren kurkumin antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Kurkumin ayrıca sedef hastalığı ve egzama gibi cilt sağlığı sorunlarının önlenmesine destek verir. 

Aloe vera

Az miktarda taze aloe vera jelini cildinize sürün ve 20 ila 30 dakika süre ile bekletin. Ardından cildinizi sabun ve su ile yıkayın. Bu işlemi günde 1 defa uygulayın. Antienflamatuvar etkiye ve nemlendirici özelliğe sahip aloe vera cildi pürüzsüzleştirmeye katkı sağlar.

Vazelin

Az miktarda vazelini cildinize sürün ve gece boyunca bekletin. Bu işlemi günde 1 defa uygulayın. Cildinizde tahriş gibi sorunlar varsa vazelin uygulamasını günde birkaç defa yapabilirsiniz. Vazelin cildi nemlendirir ve koruyuculuk sağlar. 

Elma sirkesi

Elma sirkesi asetik asit içerir. Asetik asitin PH dengesi kuru, pürüzlü ve hasar görmüş ciltlerin tedavisine yardımcı olur. 1 çay kaşığı elma sirkesini 8 çay kaşığı su ile karıştırın. Karışımı yüz pamuğu ile cildinize günde 1 defa uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. Ardından cildinizi sabun ve su ile yıkayın. 

Jojoba yağı

Uygun görülen bir miktar jojoba yağını elinizle cildinize uygulayın ve yağ cilt tarafından emilene kadar bekletin. Bu işlemi günde 1 ila 2 defa uygulayın. Nemlendirici etkisi bulunan jojoba yağı pürüzsüz bir cilt için yardımcı olur.

Kabak lifi

Kabak lifi cilt pürüzleri için etkili bir çözümdür. Banyo yaparken kullanılacak olan kabak lifi peeling etkisi gösterir ve ciltteki pürüzleri ortadan kaldırır. Kabak lifi kullanırken cilde fazla baskı yapmamaya özen gösterilmelidir.

Mükemmel günlük cilt bakım rutini nasıl oluşturulur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here