Evde kendi tırnak bakımınızı yapma rehberi

0
93

Evde el ve ayak tırnak bakımı nasıl yapılır? İşte doğal yöntemlerle evde kendi tırnak bakımınızı yapma rehberi

Evde kendi tırnak bakımınızı yapma rehberi

El ve ayak tırnak bakımı birçokları için kişisel bakımın en önemli hususlardandır. Bazı kişiler tırnak çevresindeki ölü deriden rahatsız olur ve ısırarak ya da kopararak bu tabakadan kurtulmak ister. Fakat bu işlem tırnakların daha bakımsız olmasına yol açar. 

Tırnak plağının pembe-beyaz renkli olması, tırnak çevresindeki ölü derinin varlığı ve tırnaktaki beyaz renkli yarım ay şeklindeki beyazlık sağlıklı tırnakların en önemli göstergelerindendir. Evde el ve ayak tırnak bakımını yapmak için şu adımlar izlenmelidir:

Evde kendi tırnak bakımınızı yapma rehberi

Ellerinizi temiz tutun

El ve ayak tırnaklarına bakım yapmadan önce bu bölgenin kirden arındırılması ve temizlenmesi son derece önemlidir. Tırnaklar bir diş fırçası ve sabun yardımıyla nazikçe temizlenmelidir. Bu sayede tırnak üzerindeki kir tabakası ortadan kalkar

Tırnaklarınıza nazik davranın

Tırnakları gereğinden fazla baskı uygulayarak temizlemek enfeksiyona yol açabilir. Tırnaklara metal gereçlerle bakım yapmak tırnakları ciltten ayırabilir. Bu durum özellikle 50 yaş üzeri bireyler arasında yaygındır. 

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin

Tırnakların düzenli olarak kesilmesi tırnak sağlığı için önemlidir. Ortalama her iki haftada bir tırnaklarınızı kesin. 

Tırnak sağlığına tırnak uzunluğundan daha çok önem verin

Uzun tırnaklar güzel görünür fakat bir tırnağın dahi kırılması ya da kopması durumunda tırnak estetiği bozulmuş olur. Kırılma ve kopma gibi durumlar başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu sebeple tırnakların uzunluğu yerine sağlığına önem verin. 

Evde el ve ayak tırnak bakımı nasıl yapılır? 

Tırnak törpüsü kullanın

Tırnak törpüsü tırnakların zayıflamasını engeller ve güçlendirir. Bu sebeple iş ve sporun ardından tırnak törpüsü kullanmakta fayda vardır.

Tırnak bakım ürünlerinizi temiz tutun

Tırnak bakımı için kullandığınız ürünleri düzenli olarak temizleyin. Temizlik için su, sabun ve alkol kullanın. 

Tırnak çevresindeki ölü deriyi ellemeyin

Tırnak çevresindeki ölü deri, tırnağı parmağa bağlayan kısımdır. Ölü derinin kesilmesi ya da koparılması enfeksiyon ve bakteri riskini artırır. Tırnak derisi için özel üretilen yağ ve losyonları kullanmak bu bölgenin sağlığını korur.

El ve ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin

El ve ayak tırnakları ve çevresindeki deri badem ve avokado yağı ile nemlendirilmelidir. Bunun dışında besleyici özelliğe sahip nemlendirici ürünler ve dudak balmı da aynı görevi görecektir.

Sedef hastalığı ve egzama arasındaki fark nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here