Evde Hazırlanabilen Cildi Canlandırlan Maskeler

0
200

Cilt canlandırıcı maskeler evde yapılabilen, tamamen doğal ve güvenli maskelerdir. İçerisinde alkol gibi aşındırıcı maddeler bulunmadığı için de en hassas cilde sahip kişiler tarafından bile kullanılabilir. Sizler için en etkili cilt canlandırıcı maskeleri ve tariflerini bir araya getirdik.

Cildi canlandıran maske nedir?

Cilt nasıl canlandırılır? Ilk olarak bu sorunun cevabını vermek lazım. Cilt, peeling özellikli maskeler ve temizleyiciler ile ölü derilerden arındırılır. Böylece cilt üzerinde oluşan yağ tabakası yok olur ve cilt canlandırılmaya hazır hale gelir. Özel solüsyonlar, vitaminler ve minerallerle cilde masajlar yapılır. Kremler sürülür. Cildin canlanması için yapılabilecek en doğru işlem ise maske yapmaktır. Cilt maskeleri cildi besleyen, nem dengesini sağlayan en önemli bakım unsurlarıdır.

Evdeki malzemelerle cildi canlandırmak nemlendirmek ve sağlıklı bir görümüme kavuşturmak için değişik maskeler yapılabilir.

Cildi canlandırıcı maskeler

Muz maskesi

  • 1 muz
  • 2 yemek kaşığı süzme bal
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Muzu püre haline getirin ve diğer malzemelerle karıştırarak maske gibi sürülebilecek kıvama getirin. Sonrasında yüzünüze güzelce sürün ve 20 dk bekleyin. Bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve temiz bir kağıt havlu ya da havlu ile kurulayın.

Cilt canlandırıcı maskeleri uygulamadan önce cildinizin mutlaka temizlenmiş olmasına özen gösterin. Cildinizi temizledikten sonra maske yapacaksanız toniklemenize gerek yoktur. Toniklemeden ve nemlendirmeden maskenizi uygulayabilirsiniz. Maskeyi yaptıktan sonra tonikleyebilir ve nemlendirebilirsiniz.

Yüzü canlandırmak için yoğurt maskesi

  • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 1 yemek kaşığı taze limon suyu
  • 1 kapsül e vitamini

Cildi canladırmak ve beslemek için yoğurt ve limon harika bir ikilidir. Ayrıca e vitaminin cilde yararlarından bahsetmeye bile gerek yok. E vitamini şampuanlardan el kremlerine, vücut losyonlarına kadar hemen  hemen her şeyin içerisine koyuluyor. Siz de evde kendi hazırlayacağınız canlandırıcı yüz maskelerini hazırlarken eczaneden aldığınız kapsül e vitaminlerini kullanabilirsiniz. E vitaminleri eczanelerde kapsül olarak satın alınabilir.

Avokado ile canlandırıcı cilt maskesi

Avokadonun faydaları saymakla bitmez. Avokado yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilirken omega asitleri bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca avokado lif bakımından zengin, doyrucu, tok tutucu bir yiyecektir. Avokado hem yemesi açısından hem de cilt bakım maskelerine eklenmesi bakımından çok faydalıdır. Içerisindeki yağlar harika bir nemlendirici özelliği gösterir.

  • 1 yumurta beyazı
  • 1 adet avokado
  • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Avokadoyu soyun ve içini iyice ezin. Üzerine limon suyu ile yumurta beyazını ekleyin. Sonrasında bunların hepsini güzelce karıştırın. Püre haline geldikten sonra da yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün.

Yarım saat kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın. Cildinizin avokadonun nemini biraz emmesini bekleyin. Sonrasında kendi nemlendiricinizi ekleyebilirsiniz.

Salatalık maskesi

Salatalığı yemek, suyunu içmek, püresini yüze sürmek veya salatalıkları kesip kesip yüze sürmek. Salatalık içerdiği zengin su miktarı ile cilde nem verir ve çok sağlıkldır. Isterseniz salatalıkları dilimleyip yüzünüze yapıştırıp bekleyin ve sonra yıkayın. Isterseniz de salatalıkları püre yapıp yüzünüze sürün yarım saat kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here