Evde Candida Testi İle Sağlığınızı Test Edin!

0
1017

Candida testi, bağırsaklarınızın sağlık durumunu anlamak için evde yapabileceğiniz, ücretsiz, zahmetsiz ve önemli bir testtir. Bağırsaklarınızın florasını test etmek için yapabileceğiniz bu yöntem bir bardağa tükürmekten ibaret. Peki bunu nasıl yorumlamak lazım, candida testi evde nasıl yapılır bakalım.

Candida ve candida testi nedir?

Candida, her canlıda bulunan bir maya bakterisi türüdür. Lenf sisteminde bulunan bu bakteri zaman içerisinde çeşitli nedenlerle olması gerekenden daha fazla bir hale gelebilir. Bu durumda da tehlikeli bir hale dönüşebilir. Bağırsak florasını etkileyen bu mantarların çoğalıp çoğalmadığını anlamak ise oldukça kolaydır.

Candida maya mantarının bağırsaklarınızda artıp artmadığını anlamak için evde yapabileceğiniz teste ise candida (kandida) testi denir. Bu testi bir bardak içme suyuna tükürerek yapabilirsiniz.

Kandida testi (candida testi) nasıl yapılır?

Sabah ilk kalktığınızda aç karnına candida testi yapabilirsiniz. Bir su bardağı içme suyuna tükürün. 15 dakika bekleyin ve sonrasında oluşan görünümü değerlendirin. Eğer ki tükürüğünüz bardak üzerinde kaldıysa ve hiç bir şey olmadıysa sağlıklısınız yani bağırsak floranız tamamen sağlıklı demektir. Ancak tükürüğünüz su yüzeyinde dağıldıysa, saçaklandıysa ya da suya rakı konulmuş gibi su bulandıysa bağırsak floranız bozulmuş demektir.

Candida maya mantarı aynı zamanda farklı etkilere de neden olur. Mesela sürekli bir şişlik hissediyorsanız, çok az yemiş olsanız bile hemen şişiyorsanız, çok ciddi açlık krizlerine giriyorsanız, ne kadar lifli gıdalar tüketseniz ne kadar çok su içseniz de kabızlık sorunu yaşamaya devam ediyorsanız o zaman candida maya mantarları bağırsaklarınızda artmış ve bağırsak dengenizi bozmaya başlamışlar demektir.

Candida testi hastanede yapılır mı?

Hastanede dilediğiniz bütün testler yapılır. Ayrıca candida kan testi ya da candida mantarı kan testi de hastanede yapılabilir ancak hastaneye gitmeden önce bu testi evde kendi imkanlarınız ile yapabilirsiniz. Testin sonucuna göre tedavi yapılması gerektiğinde o zaman hastaneye başvurabilirsiniz. Maya mantarları tüm canlı türlerinde bulunan mantarlardır. Normal seviyelerde olduğunda herhangi bir olumsuz etkisi yokken çeşitli nedenlerle sayılarının artması sonucunda tehlikeli durumlara neden olabilirler.

Candida testi için hangi doktora gidilmeli?

Candida testi ve candida testinin olumsuz sonuçlanması durumunda tedavisi için gastroentoloji bölümüne gidilmesi gerekir. Candida mantarları oksijensiz ortamda yaşayabildiği için ince bağırsaklarda yaşamayı tercih eder. Burada ihtiyacı olan gıdaları direk alıp kalanı vücuda bırakır. Sonuç olarak da vücudu asalak bir hale getirir. Ileri seviyelerde bu tip mantarlar vücuda çok ciddi zararlar verebilir.

Candida mantarı bulaşıcı mıdır?

Bu tip mantarlar bağırsaklarda yaşar, orada kalır ölür ya da çoğalır. Ancak ileri seviye durumlarda bunlar vajinal mantarlara, ağız içerisinde mantar ve yaralara neden olabilir. Bu noktaya gelindiğinde hasta ile temasta bulunan diğer kişilere bulaşma ihtimali ortaya çıkabilir. Mantar form değiştirmiş olsa bile dikkatli olmak gerekir. Mantar olan kişilerle ortak eşyalar ve hijyen malzemelerini kullanmaktan uzak durmak lazım.

Candida mantarı fazlaysa tedavisi nasıl olur?

Candida testini evde yaptığınızda sonuç olumsuz çıktıysa, yukarı saydığımız şişkinlik ve karında sertlik gibi durumlar da varsa hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Aynı zamanda probüyotik beslenmeler ile, yoğurt ve süt ürünleri tüketerek, sağlıklı beslenip bol su tüketerek bağırsak floranızı dengelemeye çalışabilirsiniz. Ince bağırsak sağlığı direk olarak beslenmeye bağlıdır. Bu sebeple beslenmenize dikkat etmek bir çok noktada iyileşme sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here