Estetik Yaptırmak İçin En Doğru Yaş Aralığı Nedir?

0
763

Dış görünümünden memnun olmayan, estetik yaptırmak isteyenlerin yaşı her geçen gün daha da küçülüyor. On sene öncesine kadar iş hayatına girmek üzere olan, yirmi beş ve otuzundan sonra minik operasyonlar geçiren gençlik, şimdilerde 13-14 yaşından itibaren estetik operasyonlar için doktorların kapısını çalıyor. Peki, estetik yaptırmak için en doğru yaş nedir? Hangi yaş aralığında hangi estetik operasyonlar yapılabilir?

ne zaman estetik yaptırmalı

Estetik operasyon yaş sınırı nedir?

Tüm estetik operasyonlar için yaş sınırı 18’dir. Yasal bir sınır olmadığı için bu uygulama doktorların insiyatifine kalmış gibi görünür. Ancak hiç bir estetik uzmanı, 18 yaşın altında, henüz fiziksel gelişimini tamamlamış bir gence estetik operasyonu uygulaması yapmamalıdır. Amerika’da ve bir çok yabancı ülkede bu operasyonların yaş sınırı yasalar ile belirlenmiştir.

Burun estetiği yaş sınırı nedir?

Diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi burun estetiğinde de yaş sınırı 18’dir. Fiziksel bir sorun olması, kaza gibi acil ve önemli durumların oluşması sonucunda daha erken yaşlarda estetik uygulamalar yapılabilir. Fakat hiç bir fiziksel sorunu olmayan gençlerin henüz gelişimini tamamlamamış vücutlarında değişiklik yapmaları yanlıştır. Ergenlik döneminde gençlerin genel olarak kendilerini, vücutlarını beğenmeme eğilimleri vardır. Bu dönem geçtikten sonra ise kendilerini daha çok beğeneceklerdir. Burun estetiği nedir, nasıl yapılır, uygulama yöntemleri nelerdir gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını burun estetiği yazımızda bulabilirsiniz. 

Botoks için en uygun yaş aralığı nedir?

Botoks için en uygun yaş kişinin ihtiyacı olduğu döneme bağlıdır. Ancak genel olarak tercih edilen yaş aralığı 30+ dır. Yirmili yaşlarında olan ve sürekli kaşlarını çatan, bu yüzden daha o yaşlarda alnı kırışmaya başlayan biri için yirmili yaşlarda botoks uygulaması yapılabilir. Her yaşta ve her cilt tipine uygulanabilen botoksa başlamak için en uygun yaş aralığı 30 yaş ve üzeridir. Kırışıklıklar ilk oluşmaya başladığı anda uygulanan botokslar, gelecekte oluşması muhtemel kırışıklıkları da engellemiş olur. Bu sebeple otuzlu yaşlarında henüz büyük kırışıklıklar ortaya çıkmadan botoks yapmak doğrudur.

Göğüs estetiği için en uygun yaş aralığı nedir?

Göğüs estetiği iki şekilde yapılır, birincisi küçük göğüslerin operasyonla büyütülmesidir. Diğer işlem ise, meme küçültme işlemidir. Göğüs küçültme (meme küçültme) işlemi için de göğüs büyütme (meme büyütme) işlemi için de, operasyonu geçirecek kişinin 18 yaşına gelmiş olması gerekir. Bazen çok büyük göğüslerden dolayı omurilik eğilmeleri, kas ağrıları, sırt ağrıları yaşayan genç kızlar 18 ini beklemeden ameliyat edilebilir. Unutmamak gerekir ki, 18 yaşına gelmemiş bir genç kızın estetik operasyon geçirdikten sonra göğüsleri yeniden büyüyebilir. Çünkü bu yaştaki bir gencin henüz gelişimi tamamlanmamıştır. Meme estetiği yaptırmak için en doğru yaş 18-20 yaş sonrasıdır.  

Dolgu için en uygun yaş aralığı nedir?

Dolgu işlemi, botoks ile birlikte özellikle yüz estetiğinde en fazla kullanılan yöntemdir. Dudaklarda, çene bölgesinde, yanaklarda ve hatta alında uygulanabilen dolgu işlemi sayesinde, zamanla sarken, elastikiyetini kaybeden dokular toparlanır. Yüzde ilk olarak dolgu uygulanabilecek bölge, yanaklardır. Yanaklara ve çene bölgesine dolgu uygulamarı 30 yaş itibari ile yapılabilir. Dudak dolgusu, tamamen estetik görünüme bağlı bir uygulama olduğu için her zaman yaptırılabilir.

Yüz germe operasyonu için en uygun yaş aralığı nedir?

Ameliyatsız estetik uygulamalarının giderek arttığı günümüzde, yüz germe operasyonlarının da büyük bir kısmı ameliyatsız yapılmaktadır. Yüz germe operasyonları, dolgunun yetersiz kaldığı kırışıklıklar ve ileri yaş yüz sarkmalarında yapılır. Ameliyatsız yüz germe, çok çeşitli uygulamalardan oluşmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi için ameliyatsız yüz germe nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yağ aldırma (liposuction) için en uygun yaş aralığı nedir?

Bölgesel yağ aldırma, zayıflamak için kullanılan bir yöntem değildir. İdeal kilosuna ulaşmış ya da ulaşmak üzere olan kişilerin, bölgesel fazlalıklarından kurtulmak için yaptırdığı bir uygulamadır. Liposakşın uygulaması için alt yaş sınırı 18 olmakla birlikte üst yaş sınırı kişiye göre değişiklik gösterir. Bölgesel yağ alma işlemi tam anestezi ile yapılan bir operasyondur.

Sıkça sorulan sorular

Hangi yaşta hangi estetik yapılmalıdır?

Estetik operasyonlar tamamen kişiye özeldir. Her yaşta gerekli estetik uygulaması yapılabilir. Önemli olan, kişinin hem fiziksel hem de duygusal olarak olgunluğa ulaşmış olmasıdır.

18 yaş altı burun estetiği fiyatları farklı mıdır?

Burun estetiği fiyatları ve uygulamaları kişilerin burunlarına yapılacak uygulamalara göre değişir. Herhangi bir sağlık problemi olmadıktan sonra 18 yaş altı kimselere estetik operasyon uygulanmamaktadır.

Burun estetiğinde en ideal yaş nedir?

Burun estetiğinde en ideal yaş 18-20 yaş sonrasıdır. Bu zamandan önce yapılan operasyonların tekrarlanması gerekebilir.

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here