Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri

0
488

Bir evliliği aynı anda hem mutlu hem de sağlıklı yapan en önemli nokta nedir dersiniz? Dört harfli bir kelime: Seks. Her kadın ve erkek birbirinden farklı, her çift de ayrı bir hikayedir. Bu nedenle çiftlerin cinsel istek seviyelerinde zaman zaman değişim görmek olağan bir durumdur. Zorlu çalışma şartları, yorucu şehir hayatı, çocuklar ve aileler cinsel hayatınıza zarar verebilir. Hele ki cinsel isteksizlik kaynağı kocanız ise bu işleri biraz daha zorlaştırabilir. Çünkü bu konuları konuşmada ne kadar ilerlemiş olsak da erkekte görülen cinsel isteksizlik konusu hala bir tabu konusu. Bu sorun ilişkinizi ele geçirmeden önce yapılacak pek çok şey var.

Adım 1: Cinsel isteksizliğin nedenini önce dışarıda arayın.

Eşim benimle eskisi kadar ilgilenmiyor, eşimin ilgisini nasıl çekerim soruları ile kendinizde eksik aramaya başlamadan önce şunu aklınızda bulundurun: Konunun sizinle ilgisi olmayabilir. Eşi ile yakınlaşmak ya da sevişmek istediğini belli etmek bile pek çok kadın için yeterince zor. Bunun üstüne gelecek reddedilme ise ilişkileri dönülmez noktalara götürebiliyor. Bu noktada hemen bitiş düdüğüne sarılmayın ve neler olabileceği hakkında açık şekilde düşününün. Kocaniz işte zor zamanlar geçiriyor olabilir ya da mali olarak kendini boğulmuş hissediyor olabilir mi? Unutmayın erkekler bu tür hislerini kendi içlerinde yaşamaya yatkındır.

Adım 2: Erkeğin korkulu rüyası, sürekli söylenen kadın.

Kocanıza nasıl davrandığınızın, onun yanında hareketlerinizin nasıl olduğununun farkında mısınız? Evet söylediğimiz her sözün, yaptığımız her hareketin hesabını tutmak imkansız ki amaç da bu olmamalı. İhtiyacımız olan, zaman zaman kendimizi karşımızdaki insanın gözünden görmeye çalışmak. Neden, çünkü gün içinde farkında olmadan söylenen ya da yapılan tüm hareketler kocanızın libidosunu etkiliyor da ondan. Kocanız sizi tam bir dırdırcı olarak görüyor olabilir, insanlara karşı davranışlarınızı itici bulabilir. Garsonla nasıl konuşacağını bilmeyen  birinin sizde oluşturduğu o duyguyu düşünün. Bu aşamada kocanızın isteklerinizi gerçekleşmesi sizi aldatmasın, çünkü bu onun duygusal ya da cinsel olarak sizden uzaklaşmasına engel olmaz.

Olduğumuz kişiyi kolayca değiştiremeyiz ama şunu düşünmekte fayda var: Kocanız nasıl davransa onunla gurur duyar ya da ona da yakın hissedersiniz? İşte bu soruların cevapları sizin için yol haritası olabilir. Bunun dışında daha anlayışlı ve yumuşak davranışlar, kendisini değerli hissetmesini sağlayacak gizli iltifatlar ile işe başlayabilirsiniz. Unutmayın kocanız ne kadar mutluysa siz de o kadar mutlu olursunuz!

Adım 3: Seksi tehdit olarak kullanmayın.

Seks konusunda fazla ısrarcı olmayın ve bunu bir baskı unsuru olarak kullanmaya çalışmayın. Ona kendi alanını vererek sorunlarını çözmesi için yardımcı olmaya çalışın. Bu esnada kendiniz  için yapmak isteyip de bir türlü yapamadığınız şeyler için zaman ayırın, arkadaşlarınızla daha sık görüşün. Kısacası kendinizi mutlu ve motive edecek uğraşlar ile ilgilenin. Kendinize acıyarak durumu daha da umutsuz hale getireceğinizi unutmayın.

Adım 4: Kocanıza saygı gösterin.

İlişkinizin türü ya da seviyesi ne olursa olsun kapıyı açan anahtar saygıdır. Sevgiden önce kaybedilen şeyin saygı olduğunun farkında mısınız? Evet kocanızın tüm hareketlerini sevmeyebilir ya da saçma bulabilirsiniz ancak bunu gösterme biçiminiz saygı sınırları içinde olmalı. Eşinizi özellikle aile ya da arkadaşları arasında, çocukları karşısında küçük düşürmeniz ilişkinizdeki kara günlerinin en büyük sebebidir.

Adım 5: Cinsel isteksizlik neden değil sonuçtur.

Gözünüz hep ödülde olmasın! Evet, düzenli seks hayatı ilişkilerin kalitesi için geçerli bir gösterge. Yine de bu göstergeye bakarak gerçekten mutlu bir evlilik yaşandığını söylemek mümkün değil. Şunları düşünün: Birbirinize yakınlık gösterdiğiniz anlar sadece yatak mı oluyor? Bir neden olmadan kocanıza sarılıp öpüyor musunuz? Dışarıda yürürken elini tutmaya çalışıyor musunuz? Cevaplarınız genelde hayır ise bu sorun olduğuna işarettir. Çünkü bu tür yakınlıklar sevgi göstergesi olarak kabul edilir. Erkekler pek belli etmemeye çalışsalar da kim sevildiğini hissetmek istemez, söyleyin? Unutmayın, her şey dokunmakla başlar. İlişkinizde eksikliğini gördüğünüz şey buysa temasınızı arttıracak şeylere odaklanın. Kanepede ona yakın oturun ya  da yanından geçerken koluna dokunun.. Temasın büyüğü küçüğü olmaz ! Bu tür yakınlık hissini yeniden uyandırarak kocanızın eski ilgisini canlandırmanız mümkün olabilir.

Adım 6: İlişkinizde fantazilere yer açın.

Toplumumuz için seks nasıl bir tabuysa fantaziler de bu tabunun değişmez bir parçası olmaya devam ediyor. Kadınlar yanlış anlaşılmaktan ve yargılanmaktan çekindikleri için isteklerini söyleyemiyor hatta bunları kendilerine bile itiraf edemiyor. O yüzden de ilişkiyi renklendirmek için yeni cinsel pozisyonlar veya teknik önerileri genelde bir karşılık bulmuyor. Bu aşamada adım adım ilerleyerek konfor alanını yavaş yavaş genişletmekte fayda var. Size klasik ama gözünüzü korkutmayacak birkaç önerimiz olacak: Otelde romantik bir haftasonu pahalı bir seçenek olabilir. Bunun yerine  çocukları en azından bir gece yakınlarınıza bırakmayı düşünebilirsiniz. İç çamaşırı tercihinizi daha kadınsı olanlardan yana kullanabilirsiniz. Onları giydiğinizi bilmesi bile kocanızı düşüncelere sürükleyecektir. Seks sırasında yapmanızı istediği bir şey var mı diye sorabilir, aradaki duvarları yıkmaya çalışabilirsiniz.

Adım 7: Eşinizi suçlamadan, anlamaya çalışın.

İlişkinizi düzeltmeye çalışırken denediğiniz şeyler başarısız olursa, kocanızla sakince bir konuşma yapın. O’nu ne kadar değer verdiğiniz ve sevdiğinizden, hala arzuladığınızdan bahsedin. Bunları yaparken eleştiriden ve tehditlerden kaçınmaya özen gösterin. Sizden neden uzaklaştığını anlamaya çalıştığınızı gösterin. Unutmayın, konu ne olursa olsun karşınızdakini suçlamadan, içtenlikle yapılan konuşmalar karşılık bulmaya en açık olanlardır. İkiniz de bu sorunu çözmek istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız danışmanlık seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here