En Yaygın 10 Estetik Ameliyat Sonrası Komplikasyon

0
951

Göğüs büyütmeden rinoplastiye (burun estetiği)  kadar, görünüşümüzü değiştirecek prosedürler giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bu ameliyatlar risk almadan gelmez. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi estetik ameliyatlarda da ameliyat sonrası komplikasyonlar görülebilir. Peki bunlar nelerdir?

Birçok insan için, bıçak altına yatmak çok korkutucu bir düşüncedir. Estetik ameliyatı düşünüyorsanız, hem faydalarından hem de risklerden haberdar olmanız önemlidir.

  1. Hematom

Hematom damarın yırtılması ile oluşan kanamanın doku içerisinde birikmesidir. Meme büyütme ameliyatlarının  yüzde 1-6’sında görülür. Yüz germe ameliyatlarından sonra sık görülebilir. Hematom neredeyse tüm ameliyatlar için bir risktir. Oluşması durumunda doktorun müdahale etmesi gerekebilir.

  1. Sinir hasarı

Plastik cerrahiden sonra uyuşma ve karıncalanma yaygındır, bunlar sinir hasarı belirtileri olabilir. Çoğu kadın meme büyütme ameliyatı sonrası hassasiyette bir değişim olduğunu söyler. Ancak bu durum genelde zamanla geçer. Eğer ameliyat sonrası hissizliğiniz uzun süre devam ediyorsa doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

  1. Enfeksiyon

Ameliyat sonrası bakım enfeksiyon riskini azaltmak için gerekli adımları içermesine rağmen, enfeksiyon, plastik cerrahinin en sık görülen komplikasyonlarından biri olmaya devam etmektedir.

  1. Derin Ven Trombozu ve Pulmoner Embolizm

Derin ven trombozu, genellikle bacakta, derin damarlarda kan pıhtılarının oluştuğu bir durumdur. Bu pıhtılar kopup akciğerlere gittiğinde, pulmoner embolizm (PE) olarak bilinir. Nispeten nadir olmakla birlikte, bu komplikasyonlar ölümcül olabilir.

  1. Yara izleri

Ameliyatlar tipik olarak bazı yara izleri ile sonuçlanır. Estetik ameliyatlarla görünüm iyileştirilmek istendiğinden, yara izleri özellikle rahatsız edici olabilir. Göğüs büyütme ameliyatları sonrası kalın kırmızı bir çizgi şeklinde yara izleri kalabilir. Burada yara izi kalması doktorunuzun ne kadar iyi ve tecrübeli olduğu ile ilgilidir.

  1. Genel Görünümden Memnun Olmama

Çoğu insan estetik ameliyat sonuçlarından memnun olsa da, sonuçlarla ilgili hayal kırıklığı gerçek bir olasılıktır. Göğüs büyütme ya da göğüs küçültme ameliyatı yaptıran kişiler, kontur veya asimetri problemleri yaşayabilirken, yüz ameliyatı yaptıranlar ise sonuçtan hoşlanmıyor olabilir.

Estetik ameliyat sonrasında hayal kırıklığına uğramamak için beklentilerin gerçekçi olması gerekir. Doktorunuzun sizi olası sonuçlar hakkında uyarması önemlidir. 70 yaşındaki bir insanın yüz germe sonrasında 20 yaşında gibi görünmeyeceğini ya da incecik bir vücuda kocaman göğüsler yapılamacağını hastaların bilmesi gerekir.

  1. Organ hasarı

Liposuction (yağ aldırma) , iç organlar için travmatik olabilir. Cerrahi uygulama  iç organlarla temas ettiğinde delinmeler oluşabilir. Bu yaralanmaların onarılması ek ameliyat gerektirebilir. Delikler ayrıca ölümcül olabilir.

  1. Anestezi Komplikasyonları

Anestezi, hastaların hissetmeden ameliyat geçirmelerine izin veren bir uygulamadır. Hastayı uyutmak için kullanılan genel anestezi ilacı bazen komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar akciğer enfeksiyonları, inme, kalp krizi ve ölüm gibi sonuçlar olabilir. Daha yaygın anestezi riskleri arasında şok, uyandıktan sonra şoka girme  ve titreme vardır. Daha az görülen bir komplikasyon anestezi farkındalığıdır veya ameliyatın ortasında uyanmadır.

  1. Seroma

Seroma, cildinizin yüzeyinin altındaki kan havuzlarından gelen serumda şişme ve ağrıya neden olan bir durumdur. Bu herhangi bir ameliyattan sonra ortaya çıkabilir. En sık görülen komplikasyonlardan biridir. Seromalar enfekte olabildiği için, çoğu zaman bir iğne ile süzülürler ve yok edilebilir. Bunların tekrarlama ihtimali vardır o nedenle dikkatle takip edilmelidir.

  1. Kan kaybı

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi,estetik ameliyatlarda da kan kaybı olabilir.  Bununla birlikte, kontrolsüz kan kaybı, potansiyel olarak ölümcül sonuçlarla birlikte kan basıncında düşüşe neden olabilir. Ameliyat sırasında ya da sonrasında kan kaybı oluşabilir.

Sonuç olarak baktığımızda, Çoğu ameliyatta olduğu gibi, bazı kişilerde estetik ameliyat komplikasyonları daha yaygındır. Örneğin, obez olan ve yaşlı kişiler komplikasyonlara daha yatkındırlar.

Bu istenmeyen etkilere yakalanma riskinizi, doktorunuzun kimlik bilgilerini tamamen eleyerek ve ameliyatınızın gerçekleşeceği tesisi araştırarak azaltabilirsiniz. Prosedür ve olası riskler konusunda kendinizi eğitmek ve endişelerinizi doktorunuzla tartışmak, beklentilerinizi yönetmenize ve komplikasyon riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here