En Popüler Plastik Cerrahi Ameliyatlar İçin İyileşme Süreleri

0
137

Araştırmanızı yaptınız, plastik cerrahınızı seçtiniz ve ameliyat oldunuz ve neyse ki hiçbir sorunla karşılaşmadınız. Şimdi günlük rutininize geri dönmek için sabırsızlanıyorsunuz değil mi? Gerçek şu ki: Hazır olmayabilirsiniz.

Ameliyatınız ne kadar iyi geçerse geçsin, hiçbir durum cerrahi bir prosedürden sonra sıkı bir iyileşme süresine bağlı kalmanız gerekliliğini ortadan kaldırmaz.

İstatistiklere göre en çok gerçekleştirilen operasyonlardan olan, meme ameliyatları, göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), liposuction ve karın sıkılaştırma operasyonları için toparlanma süreçlerini sizler için derledik.

Meme ameliyatları (büyütme / kaldırma / küçültme):

Kuşkusuz, göğüs büyütme, kaldırma ve küçültme dahil olmak üzere göğüs ameliyatları en popüler ameliyatlardan.

Meme ameliyatından sonra 3 – 7 gün arası yatmanız gerekebilir. Muhtemelen bu süre zarfında doktorunuz kan pıhtılarını önlemek için yürümenizi önerecektir. Günlük işlerinizi mutlaka kendiniz yapın. Ameliyattan sonra, sıkılaştırıcı bir giysi, destek sütyeni giymeniz de önerilir. Aynı zamanda pansumanlar da rutininiz haline gelecektir. Kullanmanız gereken ağrı kesiciler ve antibiyotikler olacak, operasyonda yapılan kesilere drenler takılabilecektir. Bunlarla ilgili yapmanız gerekenleri doktorunuz size bildirecek. Herhangi bir anormal şişlik, kızarıklık ve uzun süreli ağrıları dikkat etmeli, böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla bağlantıya geçmelisiniz.

Bu süre zarfında meme bölgesini zorlayan, uzanma, germe, kaldırma, çekme veya itme gibi şeyler yapmamalısınız. Meme bölgesini rahatsız edici veya acı veren herhangi bir şey ‘bunu yapma’ listesine kesinlikle yerleştirilmelidir.

Muhtemelen 7 günden sonra işe geri dönebilirsiniz, ancak ameliyattan sonra en az 2-3 hafta boyunca egzersize devam etmemeniz tavsiye edilir. Özellikle kol hareketi gerektiren sporlardan en az 1 ay uzak durun. Yavaş yavaş kardiyo ve kilo antrenmanlarına başlamak için doktorunuzun görüşlerini almalısınız.

Liposuction:

Liposuction için iyileşme süresi, gerçekleştirilen liposuction tipine, iyileşme yeteneğinize, ağrı toleransınıza ve cerrahınızın spesifik önerilerine bağlı olarak 3-10 gün arasında değişecektir.

Kan pıhtılarını önlemek için ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede kalkacak ve yürüyeceksiniz. Doktorunuz size bir sıkılaştırma giysisi giymenizi tavsiye edecektir, bir antibiyotik reçete edebilir ve etkilenen bölgeyi yüksekte tutmanızı önerebilir. Sigara ve alkol kullanmayıp herhangi bir kaldırma veya zorlamadan kaçınacaksınız.

Bazı insanlar birkaç gün içinde işe geri dönebilir (güvenilir sıkılaştırıcı bir giysisi ile), diğerleri ise belki daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler. Vücudunuzun herhangi bir yoğun antrenmana dönmeden önce 4-6 hafta boyunca tamamen iyileşmesine izin vermek, başarılı bir sonuç elde etmenin en iyi yoludur.

Karın sıkılaştırma (abdominoplasti):

Cerrahınız, ameliyatınızın kapsamına ve kişisel toleranslarınıza bağlı olarak muhtemelen ameliyat sonrası 3-7 gün arasından dinlenmenizi tavsiye edecektir. Bu süre zarfında size yardımcı olacak birisinin bulunması genellikle önerilir. Etrafta dolaşmak (ihtiyacınız varsa yardımla) şişlik ve kan pıhtılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Çoğu hasta yaklaşık 2 ila 3 hafta sonra işe geri dönebilir, ancak yaklaşık 4-6 hafta boyunca ağır kaldırmadan kaçınmalıdır. Size bağımlı olan küçük çocuklarınız varsa, en az iki hafta boyunca bakımlarından sorumlu birini bulmanız gerekir. Spor salonuna geri dönmek için önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti):

Genellikle iyileşme için 10-14 gün dinlenmek, rahatlamak, soğuk kompres uygulamak, şişliği hafifletmek için başınızı kaldırmak, reçete edilen merhemleri uygulamak ve uyuklamak, uyuklamak, uyuklamak gerekir. Doktorunuz ve kendi konfor seviyeniz, işe ne zaman dönebileceğiniz ve bölgeye kozmetik uygulamanın ne zaman uygun olduğunu ölçmenize yardımcı olacaktır.

İster soğuk algınlığından, ister büyük bir ameliyattan kurtulun, vücudunuza iyileşmesi için gereken zamanı vermeden, spor salonuna, işe ya da günlük rutininize dönmek doğru değildir. Aktif, normal bir yaşam tarzına geri dönme kararı, bir dizi değişkene dayanır. İyileşme sürecinin insandan insana değiştiğini ve bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanız gerektiğini unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here