En İyi Sonuç Veren Saç Nakli Yöntemi Hangisidir?

0
399

Saç ekimi, özellikle erkeklerde son zamanların en ciddi problemi olan kelliğin kesin çözümü. Kadınlarda da görülen saç dökülmesi erkeklerde genetik yapı ve dış etmenler nedeniyle oldukça hızlı ve kalıcı bir şekilde görülmektedir. Saç dökülmesini durdurmak mümkün değilse kellikle mücadelede tek yol saç nakli yani saç ekimidir. Peki saç ekiminde en iyi sonuç veren yöntem hangisidir?

Saç ekiminde başarı kriterleri nelerdir?

Erkeklerin yarısının saçları erken yaşlarda beyazlar, diğer yarısının saçları ise erken yaşlarda dökülmeye başlar. Genele baktığımızda hemen hemen bütün ülkelerde durum bu şekildedir. Saçı hem beyazlamayan hem de dökülmeyen ve 50 li yaşlarına gelen erkek sayısı yok denebilecek kadar azdır. Toplum arasında beyazlayan saç dökülmez diye bir söylem vardır, bu doğrudur. Saç beyazladığında kellik oluşturacak kadar  dökülmez. En azından belirli bir yaşa kadar dökülmez. Sonrasında yaşlılığa bağlı olarak kelleşme görülebilir. Çünkü zaten herkesin günde belirli sayıda saçları dökülür. Her gün yeni saçlar çıktığı için bu dikkat çekici bir kellik oluşturmaz. Ancak dökülen saçların yerine yenileri çıkmadığı zaman kellik ortaya çıkmaya başlar. Kellik ortaya çıktığında ise çeşitli yöntemler ile yeni saçlar çıkarılmaya çalışılır.

Kellik sorununa en kesin ve kalıcı çözüm saç ekimidir. Saç ekiminin kalıcı ve başarılı olması demek, ekilen saçların dökülmemesi, uzaması ve sağlıklı olması demektir. Bunun için de saç ekiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar  vardır. Bir saç naklinin başarılı olduğunu söylemek için şu özelliklere sahip olması gerekir;

  • Saç ekimi sonrasında iz kalmaması gerekmektedir.
  • Saçlı derinin kalınlaşmış olması gerekir. Böylece saç derisi kemikten uzaklaşmış olur. Yeni ekilen saçlar da böylece dökülme ihtimalinden uzak olur.
  • Ekilen yerler yanında ve çevresinde de yeni saçların çıkması gerekir. Böylece saç ekimi başarılı ve uzun vadeli sonuç vermiş olur.
  • Yeni ekilen saçlar sağlıklı bir görünüme sahip olur, yıkanabilir ve taranabilir olup kesildikçe güçlenir.

Saç ekimi teknikleri; organik saç ekimi

Organik saç ekimi, %96 ve civarında başarılı sonuç veren bir saç nakli yöntemidir. Son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen organik saç ekimi tekniği, bir çok estetik merkezi ve saç ekim merkezinde yapılmaktadır.

Organik saç ekim yönteminde; kök hücre transferleri kullanılır. Bu işlemdeki asıl amaç yağ dokusunu kaybederek incelen ve kemiğe yakınlaşan saçsız derinin altına yağ dokuları enjekte etmek ve bu deriyi kemiklerden uzaklaştırmak. Böylece kemiğe yakın olmayan deride saçlar daha canlı ve sağlıklı bir şekilde uzayabilir.

Saç ekiminin başarısı ekilen saçların kalitesine ve ekilen yerin ne kadar sağlıklı olduğuna göre değişebilir. Bu nedenle kök hücre kullanılarak yapılan saç ekimlerinde başarı oranı çok daha yüksektir.

Organik saç ekiminin özellikleri

Organik saç ekiminin avantajları oldukça fazladır, bunlardan bazıları;

  1. Bu yöntemle saç ekimi diğer yöntemlere göre daha kolaydır.
  2. Saç derisine kimsayal ilaçlar kullanmadan ekime hazır hale getirilir.
  3. Canlı, sağlıklı ve asıl önemlisi uzun ömürlü saçlar çıkmasını sağlar.
  4. Öncesinde deriye enjekte edilen yağlar ile ekilen saçların daha iyi tutunması sağlanır.
  5. Organik saç ekiminde kök hücre enjeksiyonu yapıldığı için verim oranı %96 lara kadar çıkmakadır.
  6. Saç derisi beslenerek sağlıklı saç köklerinin de ölmesi engellenir. Çünkü klasik saç ekim işlemlerinde saç derisinde kalan sağlıklı kıl kökleri de zarar görebilir. Bu da hem yeni ekilen saçların hem de önceden var olan saçların zarara uğramasına neden olur.

Fue saç ekimi tekniği

Fue yöntemi ile saç ekiminin en önemli özelliği kesi ve dikiş olmadığı için döner kıl köklerinin alındığı bölgede herhangi bir iz kalmamasıdır. Saç ekimi yaptırmadan önce hastaların en çok endişenlediği konu budur. Saç ekimi sırasında iz kalır mı? Fue tekniği ve bir çok gelişmiş teknik sayesinde artık hiç bir iz kalmamaktadır.

Fue yöntemi sayesinde donör bölgeden (yani kıl köklerinin alınacağı yer) maksimum saç kökü alınıp gerekli alanlara yerleştirilebilir. Saç ekimi titizlikle yapılması gereken çok hassas bir konudur. Bu nedenle hekim ve yer seçimi yaparken emin olmak gerekir. Hangi tekniklerle saç ekimi yapılabildiğini, hangisinin ne tarz sonuçları olduğunu iyi bilmek lazım.

Fut (Follicular Unit Transplantation) tekniği ile saç ekimi

Bu saç ekim tekniğinde neşter kullanılmakta, kesil ve dikiş yapılmaktadır. Saç ekimi sonrasında iz kaldığı için artık tercih edilmeyen Fut tekniği kısa bir süre öncesine kadar çok sık kullanılan bir yöntemdi. Fue tekniği ve organik saç ekimi imkanları geliştikçe artık bu tarz kesi ve dikiş olan dolayısıyla da iz bırakan teknikler geride kalmaya başladı.

Hangi saç ekimi tekniği tercih edilmelidir?

Yukarıda saymış olduğumuz yöntemler en fazla kullanılan ve en iyi sonuç alınan yöntemlerdir. Bunlardan hangisini seçeceğiniz size kalmış. Saç ekim tekniklerini iyice araştırıp sonuçlarını, yaptıranların yorumlarını inceledikten sonra siz de kendi yönteminize karar verebilirsiniz. Saç ekimi öncesinde muayenede saçlarınızın ne durumda olduğu, ne kadar saç kökünüz olduğu vs gibi durumlar da teknik seçimi konusunda etkilidir.

Saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Ilk muayeneden sonra hangi tekniği tercih edeceğinize karar verdikten sonra doktorunuz size yapmanız va yapmamanız gerekenleri söyleyecektir. Saç ekimi konusunun işin uzmanı doktorlar tarafından yapılması gereken ciddi bir operasyon olduğunu unutmayınız. Işlemin başarısı da sizin sağlığınız da doktora, klinik koşullarına bağlıdır. Hijyenik klinik koşullarında yapılan saç ekimleri olumlu sonuç verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here